Αναπαραγωγή Βρηκα τα πρωτα αυγουλακια, τι κανω τωρα;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλημερα σε ολη την παρεα. σημερα πηγα να καθαρισω το κλουβι και βρηκα μεσα στη φωλια δυο αυγουλακια. μπορω να πω οτι το μεγεθος με εντυπωσιασε γιατι τα περιμενα μικροτερα. η απορια και ο πανικος μου ειναι, τι κανουμε τωρα; απλα ξαναεβαλα το κλουβι στη θεση του και ησυχα ησυχα απομακρυνθηκα. Περιμενω τισ πολυ χρησιμες συμβουλες σας που μπορω να πω οτι μεχρι τωρα με εχετε βοηθησει παρα πολυ.
 
Κατ' αρχήν απομακρύνεσαι από το κλουβί για να μην τρομάξουν τα πουλιά όταν χοροπηδάς από την χαρά σου :D
Άντε με το καλό, να είναι γόνιμα και να δεις γερά και δυνατά πουλάκια!
Πρέπει να έχεις οπωσδήποτε διαθέσιμο σκεύασμα υγρού ασβεστίου και μετά το 3ο αυγό να δώσεις στο νερό για 3 μέρες.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο κλουβί.
Να παρέχεις αυγοτροφή με μέτρο από την στιγμή που θα καθίσει μόνιμα να κλωσσά τα αυγά το θηλυκό και να έχεις επίσης κεχρί-μίλλετ, το οποίο θα συνεχίσεις να δίνεις όταν σκάσουν τα αυγά για να ταΐζουν τα μικρά. Και φυσικά έχεις αρκετή αυγοτροφή.
Δεν ενοχλείς το κλουβί, μόνο τα απαραίτητα.
 
Πρέπει να έχεις οπωσδήποτε διαθέσιμο σκεύασμα υγρού ασβεστίου και μετά το 3ο αυγό να δώσεις στο νερό για 3 μέρες.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο κλουβί.
σε ευχαριστω για την απαντηση. Αρχικα να σου πω οτι με τρελαινει το χιουμορ σου!
ασβεστιο στο νερο εβαλα ηδη απο σημερα, πειραζει; (ειναι δυο τα αυγα), σουπιοκοκκαλο εχω παντα μεσα στο κλουβι. εχω δυο ταιστρες στο κλουβι και ανακατεβω σπορους με αυγοτροφη γιατι εχω διαπιστωσει οτι οταν την βαζω ξεχωρα δεν την πλησιαζουν καθολου ενω ετσι τρωνε λιγακι. Ποσα αυγα θα κανουν;
πως θα ξερω αν τα αυγα ειναι γονιμα; σε ποσο καιρο θα βγουν πουλακια; δεν θελω να κανω αυτο με το φακο που λενε διαφοροι διοτι ειμαι απειρος και φοβαμαι μην κανω καμια βλακια, οποτε δεν προκειται να πειραξω τα αυγα. μπανακι βαζω;
 
εχω δυο ταιστρες στο κλουβι και ανακατεβω σπορους με αυγοτροφη
Τότε θα πρέπει να βάζεις μικρότερη ποσότητα τροφής και καθημερινά για να μην χαλάει η αυγοτροφή αν μένει μέρες μέσα στο κλουβί.
ασβεστιο στο νερο εβαλα ηδη απο σημερα, πειραζει;
Όχι, εντάξει είναι.
ποσα αυγα θα κανουν;
Από 2 έως 6 θα κάνουν.
πως θα ξερω αν τα αυγα ειναι γονιμα;
Αν δεν κάνεις ωοσκόπηση δεν θα ξέρεις. Ούτε εγώ θα έκανα. Περιμένουμε την έκπληξη :)
σε ποσο καιρο θα βγουν πουλακια;
21-23 μέρες από την ημέρα που θα κάθεται και κλωσσά μόνιμα 24/24. Αφήνεις και 4-5 μέρες περιθώριο πριν αφαιρέσεις αυγό, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
μπανακι βαζω;
Είναι του μπάνιου τα πουλιά σου; Είναι ένα θέμα. Μέχρι να καθίσει μόνιμα βάλε. Βάλε και τις τελευταίες μέρες που θα περιμένεις την εκκόλαψη για να μαλακώσει το κέλυφος. Όταν με το καλό γεννηθούν οι νεοσσοί δεν βάζεις, να μην τους μουσκεύει και αρρωστήσουν.
 
Back
Top