Ασθένειες Βρωμιές από κουτσουλιές στο κοκατίλ

Nikosartinos

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
11
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημερα σημερα το πρωι ξυπνησα και ειδα οτι το κοκατιλ μου εχει βρωμιες απο κουτσουλιες του στο ραμφος και δτα ποδια, ενω ειναι πολυ λερωμενο στον πισινο του. Αν ξερει καποιος που μπορει να ευθυνεται να με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.
 
Καλημερα! Καλο θα ηταν να μας βαλεις φωτογραφιες! Πως ειναι διομορφωενο το κλουβι του; Εχει σχαρα για να μην ερχεται σε επαφη με τις κουτσουλιες; Η λερωμενη αμαρα δεν ειναι θετικο δειγμα παντως! Δωσε μας λιγες πληροφοριες για το πουλακι, ποσο καιρο το εχεις, τη διατροφη του, εφαγε κατι διαφορετικο ωστε να μπορεσουμε να καταλαβουμε κι αν μπορουμε να σε βοηθησουμε!
 
Ναι δεν το εχω πανω απο 1 βδομαδα αλλα τα παμε αρκετα καλα αν και δεν ειναι εκπαιδευμενο εχω καταφερει να το κανω να ειναι φιλικο μαζι μου. Η τροφη που του πηρα ειναι αυτη που μου δωσαν στο μαγαζι οπου και το αγορασα.

Ετσι ειναι στο ραμφος

rsz_1rsz_20180211_104907.webp

Η αμαρα

rsz_1rsz_20180211_110311.webp

Και το ραμφος καλυτερα

rsz_1rsz_20180211_110259.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλημερα σημερα το πρωι ξυπνησα και ειδα οτι το κοκατιλ μου εχει βρωμιες απο κουτσουλιες του στο ραμφος και δτα ποδια, ενω ειναι πολυ λερωμενο στον πισινο του. Αν ξερει καποιος που μπορει να ευθυνεται να με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.
Ναι δεν το εχω πανω απο 1 βδομαδα αλλα τα παμε αρκετα καλα αν και δεν ειναι εκπαιδευμενο εχω καταφερει να το κανω να ειναι φιλικο μαζι μου. Η τροφη που του πηρα ειναι αυτη που μου δωσαν στο μαγαζι οπου και το αγορασα.
Δηλ θες να πεις πως είναι η πρώτη φορά που λερώνεται; (στις ημέρες που ζει κοντά σου)
Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία κουτσουλιών του αλλά και όλου του κλουβιού που μένει.
 
Το λερωμα στην αμαρα δεν ειναι καθολου φυσιολογικο! Λογικα θα κανει και περιεργες κουτσουλιες το πουλακι! Επισης και το φτερωμα του δε το βλεπω καλο! Δλδ αυτο στο εκανε τωρα και οχι απο οταν το πηρες;
 
Δεν έχει ''σημασία'' να δούμε το ράμφος του λερωμένο, αλλά τις κουτσουλιές, το χώρο που μένει και το ίδιο το πουλί (ως γενική κατάσταση).
Ηράκλειο Κρήτης ή Αθήνα; (γιατί εδώ υπάρχουν κάποιοι γιατροί)
 
Ναι σημερα το πρωι ξυπνησε πολυ ανησυχο. Κουνιοταν συνεχως μεσα στο κλουβι και οταν τογ ανοιξα λιγο τη πορτουλα(το κανω συχνα για να συνιθησει την επαφη) ηρθε λιγο κοντα μου και αμεσως πεταξε και προσπαθησε να φυγει μεχρι που εκατσε παλυ.

Το κλουβι ειναι ετσι.

rsz_1rsz_20180211_110917.webp

Εχει και αιμα στο ραμφος η εγω δε βλεπω καλα;
Νομιζω εχει αλλα δεν ξερω που οφειλεται.

Ηράκλειο Κρήτης ή Αθήνα; (γιατί εδώ υπάρχουν κάποιοι γιατροί)
Κρητης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σημερα το πρωι αυτο ηταν που με ξυπνησε καθως ηταν ανυσηχο δεν ξερω αν χτυπηθηκε. Οχι δεν του εδωσα αλλη τροφη.
 
Λογικα για να εχει αιμα χτυπηθηκε στο κλουβι! Οσον αφορα τα υπολοιπα σου ειπα και παραπανω οτι με προβληματιζει η λερωμενη αμαρα! Απο διαθεση πως ειναι; Η αποψη μου ειναι να το δει γιατρος!
 
Απο διαθεση ειναι ανυσηχο αρκετα πηγαινοερχεται στο κλουβι του με το λοφιο κατεβασμενο και κελα'ι'δα δυνατα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Το πουλακι ειναι φοβισμενο και ειναι λογικο! Αλλαξε περιβαλλον και στρεσαριστηκε! Εγω θα το αφηνα λιγες μερες να ηρεμησει και να συνηθισει χωρις να το πλησιαζεις πολυ παρα μονο για τα απαραιτητα τροφη και νερο δλδ! Απο κει και περα πρεπει να ψαξεις το θεμα που λερωνεται!
 
Εγινε σας ευχαριστω πολυ.
Επισης κατι αλλο που ξεχασα απο χτεσ το βραδυ τριζει το ραμφος του. Απ' οτι διαβασα αυτο ειναι ενδειξη χαλαρωσης αλλα ρωταω και εδω. Υπαρχει λογοσ ανυσηχιας;
 
Εγινε σας ευχαριστω πολυ.
Επισης κατι αλλο που ξεχασα απο χτεσ το βραδυ τριζει το ραμφος του. Απ' οτι διαβασα αυτο ειναι ενδειξη χαλαρωσης αλλα ρωταω και εδω. Υπαρχει λογοσ ανυσηχιας;

Το κανουν οταν χαλαρωνουν και πριν κοιμηθουν!
 
Να σου ζήσει το κοκατιλάκι σου!
Είναι κάπως ταλαίπωρο αλλά με λίγη και συνεχή προσπάθεια, μπορεί να γίνει ένα κουκλί, φτάνει να έχεις όρεξη και αγάπη.
Θέλω να σε ρωτήσω, όταν σε ξύπνησε, το δωμάτιο που βρισκόταν το πουλί ήταν ολοσκότεινο; Η ώρα που σε ξύπνησε ήταν λίγο πιο αργά απ' ότι ξυπνάς τις καθημερινές;
Τα ρωτάω αυτά γιατί όλα τα πουλιά αλλά ειδικά τα cockatiels, παθαίνουν νυκτερινούς πανικούς και εξ αιτίας αυτών, κοπανιόνται στα κλουβιά τους. Αυτός είναι και ο λόγος που προτείνεται να υπάρχει πάντα ένα φωτάκι νυκτός αναμμένο στο δωμάτιό τους.
Τώρα, όταν τρομάζουν τα πουλιά (και άλλα ζώα), κάνουν τα κακά τους. Προφανώς το ίδιο έπαθε και αυτό. Κατόπιν προσπάθησε να καθαριστεί, λέρωσε και το ράμφος του και γενικά έγινε σύχρηστο.
Κανονικά έπρεπε να το καθαρίσεις με κάποιο πανάκι ή με ψεκασμό με χλιαρό νερό. Βέβαια το έχεις μικρό διάστημα και αυτό ίσως να ήταν δύσκολο και να το τρόμαζε.
Από που το πήρες; Ξέρεις ηλικία;
Εμφάνιση ράμφους, πτερώματος, ποδιών και η έλλειψη ουράς, δείχνουν ένα πουλάκι που του λείπουν ουσιώδεις βιταμίνες και γενικά δεν έχει περάσει καλά μέχρι στιγμής.
Το κλουβί εντάξει είναι και η γωνιακή θέση, ιδανική για την καλή ψυχολογία του πουλιού. Σε ποιο δωμάτιο βρίσκεται;
Δεν βλέπω πρόβλημα με κενά στο κλουβί, τσέκαρε μόνο μήπως "πετάει" το σίδερο του ελάσματος που σου είπε η Βάσια.
Ασχέτως όμως αυτού (του ελάσματος), οι ταΐστρες αυτές δεν είναι καλές για πουλιά του μεγέθους του κοκατίλ αλλά και επειδή τσαλακώνεται το λοφίο τους όταν σκύβουν να φάνε.
Κατάργησέ τις και αγόρασε ένα μεταλλικό ή πλαστικό δοχείο να τρώει.
Άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες και πιο χοντρές.
Αγόρασε μια επώνυμη συσκευασμένη τροφή ως βασική.
Πρέπει να εμπλουτίσεις την διατροφή του με χορταρικά και διάφορα ακόμα αλλά μη σε πάρω από τα μούτρα με το καλημέρα :)
Πάντως πάρε οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο, μοιάζει να το έχει απόλυτη ανάγκη.
Μη χαθούμε, το πουλάκι θέλει φροντίδα:)
 
Να σου ζήσει το κοκατιλάκι σου!
Είναι κάπως ταλαίπωρο αλλά με λίγη και συνεχή προσπάθεια, μπορεί να γίνει ένα κουκλί, φτάνει να έχεις όρεξη και αγάπη.
Θέλω να σε ρωτήσω, όταν σε ξύπνησε, το δωμάτιο που βρισκόταν το πουλί ήταν ολοσκότεινο; Η ώρα που σε ξύπνησε ήταν λίγο πιο αργά απ' ότι ξυπνάς τις καθημερινές;
Τα ρωτάω αυτά γιατί όλα τα πουλιά αλλά ειδικά τα cockatiels, παθαίνουν νυκτερινούς πανικούς και εξ αιτίας αυτών, κοπανιόνται στα κλουβιά τους. Αυτός είναι και ο λόγος που προτείνεται να υπάρχει πάντα ένα φωτάκι νυκτός αναμμένο στο δωμάτιό τους.
Τώρα, όταν τρομάζουν τα πουλιά (και άλλα ζώα), κάνουν τα κακά τους. Προφανώς το ίδιο έπαθε και αυτό. Κατόπιν προσπάθησε να καθαριστεί, λέρωσε και το ράμφος του και γενικά έγινε σύχρηστο.
Κανονικά έπρεπε να το καθαρίσεις με κάποιο πανάκι ή με ψεκασμό με χλιαρό νερό. Βέβαια το έχεις μικρό διάστημα και αυτό ίσως να ήταν δύσκολο και να το τρόμαζε.
Από που το πήρες; Ξέρεις ηλικία;
Εμφάνιση ράμφους, πτερώματος, ποδιών και η έλλειψη ουράς, δείχνουν ένα πουλάκι που του λείπουν ουσιώδεις βιταμίνες και γενικά δεν έχει περάσει καλά μέχρι στιγμής.
Το κλουβί εντάξει είναι και η γωνιακή θέση, ιδανική για την καλή ψυχολογία του πουλιού. Σε ποιο δωμάτιο βρίσκεται;
Δεν βλέπω πρόβλημα με κενά στο κλουβί, τσέκαρε μόνο μήπως "πετάει" το σίδερο του ελάσματος που σου είπε η Βάσια.
Ασχέτως όμως αυτού (του ελάσματος), οι ταΐστρες αυτές δεν είναι καλές για πουλιά του μεγέθους του κοκατίλ αλλά και επειδή τσαλακώνεται το λοφίο τους όταν σκύβουν να φάνε.
Κατάργησέ τις και αγόρασε ένα μεταλλικό ή πλαστικό δοχείο να τρώει.
Άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες και πιο χοντρές.
Αγόρασε μια επώνυμη συσκευασμένη τροφή ως βασική.
Πρέπει να εμπλουτίσεις την διατροφή του με χορταρικά και διάφορα ακόμα αλλά μη σε πάρω από τα μούτρα με το καλημέρα :)
Πάντως πάρε οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο, μοιάζει να το έχει απόλυτη ανάγκη.
Μη χαθούμε, το πουλάκι θέλει φροντίδα:)
Μου ειπαν σπτο μαγαζι που το πηρα οτι ειναι καπου ενος ετους.
Με ξυπνησε κατα τισ 7 το πρωι γιατι ειχα αφησει ανοιχτη τη κουρτινα να μπει λιγο φως.
Το δωματιο ειναι ενα μιασ και ειμαι φοιτητης και το σπιτι μου ειναι αρκετα μικρο. Πηγα να το καθαρισω αλλα δε με αφηνε και επελεξα να το αφησω για να μη χαλασει η σχεση που εχουμε μεχρι στιγμης καθωσ ηδη εχει αρχισει και ανεβαινει στο χερι μου.
 
Back
Top