Φροντίδα Βόλτα με τα πουλάκια χωρίς λουράκι ή κλουβί

Εγγραφή
28 Οκτ 2018
Μηνύματα
88
Εχω ακουσει οτι ατομα (και γνωστος μου με κοκατιλ) βγαινουν βολτα με τα πουλακια τους χωρις λουρακι η κλουβι. Το πουλι ειναι ελευθερο. Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο;Θα μπορεσω και εγω να το κανω αυτο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μου λενε οτι τον πρωτο καιρο βγαινουν με κομμενα τα φτερακια του πουλιου και μετα το πουλι δεν φευγει. Δηλαδη δεν θα μπορεσω σε ενα χωραφι να το βαλω να πεταξει;Επισης πανω απο το σπιτι μου (κηφισια) ειδα τρεις παπαγαλους ρινγκνεκ αδεσποτους. Να παρω κανεναν;
 
ΔΕν ισχυει κατι τετοιο! αυτο το κανουν καποιοι κατα βαση στο εξωτερικο που εχω δει βιντεακια και χρειαζεται τρομερη εκπαιδευση του παπαγαλου και πολλες ωρες ασχολιας! Και μιλαμε για μεγαλυτερα ειδη παπαγαλων!

φιλε μου τι ειναι αυτο που ρωτας τωρα; Ειναι δυνατον να πας να πιασεις ενα πουλι που ζει εξω και εχει μαθει εκει;
 
βασικα θελω να παω να βρω την φωλια τους και να τους βαλω καθαρο φαγητο και νερο.Φυσικα και δεν θα παρω καποιον σπιτι επειδη δεν ειναι το περιβαλλον του απλα θα ηθελα να βρω που ειναι το "σπιτι" τους και να τους φροντιζω και απλα να παιζω μαζι τους
επισης διαβασα ενα αρθρο και ελεγε οτι ενα κοκατιλ που ειναι 7 μηνων εχει ροζ ποδια και ασπρουλικο ραμφος. Και το δικο μου εχει αυτο διχνει ηλικια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εχω ακουσει οτι ατομα (και γνωστος μου με κοκατιλ) βγαινουν βολτα με τα πουλακια τους χωρις λουρακι η κλουβι. Το πουλι ειναι ελευθερο. Θα μπορεσω και εγω να το κανω αυτο;
Όχι γιατι βαζεις σε κίνδυνο το πουλάκι...


μου λενε οτι τον πρωτο καιρο βγαινουν με κομμενα τα φτερακια του πουλιου και μετα το πουλι δεν φευγει. Δηλαδη δεν θα μπορεσω σε ενα χωραφι να το βαλω να πεταξει;
Το λόγο που θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο μπορείς να μας το πείς;
Θέλεις να αποδείξεις οτι κι εσύ μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο με εκείνους που το κάνουν;
Θεωρώ ανούσιο να μπεις στη διαδικασία να κόψεις τα φτερα του πουλιου για να βγει έξω και να είναι μόνο στον ώμο σου και για να το καταφέρεις αυτό σίγουρα θα πρέπει να του κουτσουρέψεις πολύ τα φτερά του...
Χάρισε του ελεύθερες πτησεις μέσα σε ένα ασφαλές δωμάτιο,ώστε το πουλάκι να γυμνάζεται και είσαι οκ...

Επισης πανω απο το σπιτι μου (κηφισια) ειδα τρεις παπαγαλους ρινγκνεκ αδεσποτους. Να παρω κανεναν;
Κάνεις πλάκα τώρα ε;Θέλεις να μας δια γύρεις και να γίνει κουβέντα... Ε;
 
😀 δεν καταλαβετε πως το εννοουσα αλλα δεν πειραζει😀.Απλα αυτο με τις πτησεις ηθελα να δω για το αν θα μπορουσα να το εχω σε μεγαλο χωρο. Σας ευχαρισρω με καλυψατε στο θεμα λρησεων γιατι νομιζα οτι το δωματιο ηταν μικρο
επισης σιγα μην πηγαινα να παρω εναν παπαγαλο απο το περιβαλλον του χωρις την θεληση του σπιτι μου.Απλα δεν περιμενα να δω παπαγαλους να πετανε και θα ηθελα να βρω την φωλια τους για να τους δινω φαι
Μολις εμαθα οτι αυτοι οι παπαγαλοι ειναι μιας κυριας που τους αφηνει και πετανε.Λεει οτι εδω και χρονια τους μαθαινει να πετανα και να γυριζουν σπιτι οποτε ολα οκκ
επισης σκευτομαι να παρω συντροφια στο παπαγαλακι μου καποια στιγμη ενα μπατζι.Αυτο αν γινει θα γινει σε κανα 3 μηνο. Τι λετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν θα έβαζα ποτέ τη ζωή κάποιου παπαγάλου μου σε κίνδυνο για να κάνω κάτι που κάνουν οι άλλοι και κάτι που το ίδιο το πουλί δεν το έχει ανάγκη. Κι αυτό γιατί οι παπαγάλοι που γεννήθηκαν στην αιχμαλωσία δεν μπορούν να επιβιώσουν στη φύση (εάν δραπετεύσουν) αλλά και το αντίθετο. Οι ringneck που βλέπεις, ακόμη κι αν τους πιάσεις, δεν θα επιβιώσουν στο σπίτι σου. Για να τους βλέπεις να υπάρχουν εκεί τότε σίγουρα βρίσκουν και τροφή και νερό και δεν χρειάζεται να τους ενοχλήσεις, ιδιαίτερα πλησιάζοντας τις φωλιές τους, γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι να τους τρομάξεις και είμαι σίγουρη ότι δεν θέλεις κάτι τέτοιο.
Όσο για το εάν είναι κάποιας κυρίας, επιτρεψε μου να αμφιβάλλω. Σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας ζούνε ελεύθεροι παπαγάλοι ringneck, Αλεξανδρινοί και Μονκ και τα καταφέρνουν περίφημα.
 
Οι παπαγάλοι που βλέπεις ζούνε αρκετά χρόνια σε σμήνη στην πόλη μας και δεν ανήκουν σε καμία κυρία :)

Επίσης αν θέλεις να του πάρεις παρέα τότε το καλύτερο είναι να του πάρεις ένα του ίδιου είδους με το δικό σου και φυσικά να τα βάλεις μαζί αφού τελειώσει το στάδιο της καραντίνας.
Πριν όμως γίνει αυτό καλύτερα να φροντίσεις πρώτα την ευζωία αυτού που ήδη έχεις με το να του πάρεις ένα πιο μεγάλο κλουβί (και αφού στο μέλλον σκέφτεσαι και για δεύτερο τότε να πάρεις ακόμα μεγαλύτερο).

Αν θέλεις να πάρεις το κοκατιλάκι σου εκτός σπιτιού τότε η μόνη λύση είναι το harness , αλλιώς είναι πολύ πιθανό να τρομάξει και να φύγει στην πρώτη ευκαιρία.
Δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα το δεχτεί και για να γίνει αυτό θέλει πολύ υπομονή και εκπαίδευση απο μεριάς σου.
Στο εξωτερικό τα μαθαίνουν απο πολύ μικρά, όταν ακόμα ταίζονται με κρέμα, αλλά και πάλι είναι επικίνδυνο και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν 🙂
 
Κοιτα μια χαρα βρισκουν φαι οι παπαγαλοι αυτοι δε χρειαζονται εμας! Ουτε ενα τους δωσουμε φαι ουτε να μπλεχτουμε στη φωλια τους! Δλδ τι να πας να κανεις; Τα πουλια τα αγρια τα αφηνουμε εκει που ειναι!

για να παρεις δευτερο πουλι θα σου ελεγα οχι να μη παρεις! αν σε καποιο ευλογο χρονικο διαστημα εχεις μελετησει για τις αναγκες τους και μπορεις να χειριστεις και δευτερο οκ! αλλα με τα τωρινα δεδομενα θα σου ελεγα οχι!
 
Δεν θα έβαζα ποτέ τη ζωή κάποιου παπαγάλου μου σε κίνδυνο για να κάνω κάτι που κάνουν οι άλλοι και κάτι που το ίδιο το πουλί δεν το έχει ανάγκη. Κι αυτό γιατί οι παπαγάλοι που γεννήθηκαν στην αιχμαλωσία δεν μπορούν να επιβιώσουν στη φύση (εάν δραπετεύσουν) αλλά και το αντίθετο. Οι ringneck που βλέπεις, ακόμη κι αν τους πιάσεις, δεν θα επιβιώσουν στο σπίτι σου. Για να τους βλέπεις να υπάρχουν εκεί τότε σίγουρα βρίσκουν και τροφή και νερό και δεν χρειάζεται να τους ενοχλήσεις, ιδιαίτερα πλησιάζοντας τις φωλιές τους, γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι να τους τρομάξεις και είμαι σίγουρη ότι δεν θέλεις κάτι τέτοιο.
Όσο για το εάν είναι κάποιας κυρίας, επιτρεψε μου να αμφιβάλλω. Σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας ζούνε ελεύθεροι παπαγάλοι ringneck, Αλεξανδρινοί και Μονκ και τα καταφέρνουν περίφημα.
ωραια εγω αυτο εμαθα για την κυρια παρολο που δεν το πολυπιστευω. Τωρα εγω αυτο για την βολτα με τον παπαγαλο εννοουσα απλα να τον μαθω να πεταει σε μεγαλυτερο χωρο και δεν με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι
 
Μην ξεγαλαστεις παντως να τον αφησεις εξω μονο του, ακομη και με κομμενα φτερα αν εισαι σε οροφο μπορει να πηδηξει κι να τον χασεις.Αν παρακολουθησεις εδω δεν ειναι λιγα τα παιδια που εχουν χασει πουλακι μετα απο αρκετα χρονια που τους συντροφευαν.
Το καλητερο ειναι να το αφηνεις να πεταει μεσα στο σπιτι, παλι θα αισθανεται ικανοποιημενο και θα γυμναζεται κι ολας.
 
Ο Μαικλ ηταν πιστευω μαθημενος και εξω στο μπαλκονι και στην αυλη ελευθερος, αυτο 1ον) επειδη ημουν σιγουρη για τον παπαγαλο μου 2ον) μην γινοταν καμια στραβη παραθυρο ανοιχτο- ατυχημα με το κλουβι εξω στο μπαλκονι καποιος θορυβος ενω ηταν ελευθερος στο σπιτι κλπ και πεταγε εξω, να μην χανοταν, να ηξερε πως να αντιδρασει-να γυρναγε πισω
Εχετε δει βιντεακια με σκυλια-γατες π δεν περνανε επειδη νομιζουν ειναι τζαμι μπροστα τους; Ε ετσι ηταν κ αυτος, μια φορα στις πρωτες του πτησεις χτυπησε στο τζαμι κ αυτο ηταν
ΥΓ μ εχει περασει απ το μυαλο μηπως ο λογος π δεν εφευγε ηταν επειδη ηταν αρρωστος κ ηξερε εδω πως ειναι πιο ασφαλης
 
Που θα βρω το καταλληλο λουρακι για να βγαζω εξω βολτα το κοκατιλ μου; Ειναι θυληκο και ολο μεσα δν θελω να τν εχω θελω να τν παιρνω καποιες φορες μαζυ μου αλλα φοβαμαι μη τη χασω...
 
@Nansypas
Harness aviator λέγεται το λουράκι που ψάχνεις.
Πάντως να ξέρεις ότι οι περισσότεροι παπαγάλοι,ειδικά άν είναι κάποιας ηλικίας ,δύσκολα το δέχονται.
 
Back
Top