Φροντίδα Βόλτα παπαγάλου με κλουβί μεταφοράς

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλησπερα! Μια ερωτηση θέλω να κάνω. Ο μικρός σου (μονκ) δε θέλει το harness.
Μια φορά την εβδομάδα που φευγω και παω σε άλλο μέρος του νησιου βόλτα,(1 ώρα με τ αμάξι) θα μπορουσα να τον παρω με ένα τέτοιο κλουβακι μαζί να μη μένει μόνος του;
Η ερώτηση μου ειναι, αν αυτό θα τον βγάλει από το προγραμμα του και ειναι λάθος (γιατί ξέρω ότι οι παπαγαλοι συνηθιζουν στη ρουτίνα) και βασικά, ποση ωρα μπορεί να μείνει μέσα στο κλουβακι αυτό;
Με το αμάξι πχ έχουμε κάνει ταξίδι 9 ωρών και το διασκεδασε πολυ που είχα μουσική μέσα. Αλλά τότε ήταν αναγκαστικό να μείνει μέσα. Δεν ξέρω μήπως εγώ το κάνω για καλό, για να με έχει παρεα , αλλά κουραστει τελικά. Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220604_231848.webp
    IMG_20220604_231848.webp
    62 KB · Προβολές: 4
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τον παπαγάλο μου σε αυτή την διαδικασία αν θα έλειπα για λίγη ώρα. Πάντως υπάρχουν και τσάντες μεταφοράς για τέτοιες περιπτώσεις. Είναι σαν σχολική τσάντα με διάφανο το πίσω μέρος και έχει τρύπες για να παίρνουν αέρα.
 
@HxC την έχω δει, αλλά για να μαι ειλικρινής δε μ αρεσει η ιδέα της πλαστικουρας , νομίζω το κλουβακι ,του είναι πιο γνώριμο. Αυτό πιστευω και εγώ, έχει μάθει έτσι κι αλλιώς που λείπω πολλες ώρες στη δουλειά, απλά το σκέφτηκα για να κάνει και αυτός τη βόλτα του. Ευχαριστώ!
 
Aν το πουλάκι είναι ήμερο, είναι τέλεια η ιδέα της βόλτας. Εδώ στον Β Αμερική είναι πολύ συνηθισμένο το να παίρνουν οι ιδιοκτήτες τα πουλιά μαζί τους στη βόλτα είτε με λουράκι, είτε με τσάντα μεταφοράς ή με κλουβάκι.
 
Καλησπερα! Μια ερωτηση θέλω να κάνω. Ο μικρός σου (μονκ) δε θέλει το harness.
Μια φορά την εβδομάδα που φευγω και παω σε άλλο μέρος του νησιου βόλτα,(1 ώρα με τ αμάξι) θα μπορουσα να τον παρω με ένα τέτοιο κλουβακι μαζί να μη μένει μόνος του;
*Η ερώτηση μου ειναι, αν αυτό θα τον βγάλει από το προγραμμα του και ειναι λάθος (γιατί ξέρω ότι οι παπαγαλοι συνηθιζουν στη ρουτίνα) και βασικά, ποση ωρα μπορεί να μείνει μέσα στο κλουβακι αυτό;
Με το αμάξι πχ έχουμε κάνει ταξίδι 9 ωρών και το διασκεδασε πολυ που είχα μουσική μέσα. Αλλά τότε ήταν αναγκαστικό να μείνει μέσα. Δεν ξέρω μήπως εγώ το κάνω για καλό, για να με έχει παρεα , αλλά κουραστει τελικά. Ευχαριστώ!
Εκ πείρας σε συμβουλεύω να τον πάρεις μια χαρά θα περάσει (αφού έχετε και προηγούμενο παράδειγμα).
Κανένα πρόβλημα δεν πιστεύω πως θ' αντιμετωπίσει στο κλουβί εάν δεν το έχεις ήδη αγοράσει, προτείνω λίγο μεγαλύτερο (κυρίως ψηλότερο, ώστε να έχει καλύτερη ορατότητα. Όταν δεν οδηγώ ως συνοδηγός κρατώ το κλουβί, τα πουλιά κοιτούν από το παράθυρο και ενθουσιάζονται, ειδικά ο Μάριος μόλις έβλεπε μηχανάκια φώναζε σαν τρελός κάτι που δεν έκανε στα αυτοκίνητα).
*Δεν το θεωρώ καθόλου λάθος, δεν έχει πρόβλημα να μείνει για κάποιες ώρες σε αυτό το κλουβί, εφόσον θα έχει εναλλαγές, ενδιαφέροντα και δεν θα ''ρουτινιάσει'', γενικά πάντα προτείνω το μεγαλύτερο μέγεθος (για οποιαδήποτε χρήση).
Όσους παπαγάλους είχα-έχω τρελαίνονται για βόλτες και ταξίδια, γενικά γι αλλαγή περιβάλλοντος και "νέα ενδιαφέροντα".
Διάβασε, εξοπλίσου και καλές βόλτες.

Ταξιδεύοντας με τον παπαγάλο μας
Ταξιδεύοντας με το πουλί
 
@Nikolina Εγώ το δικό μου το βγάζω βόλτα με το harness αλλά και με αυτή την τσάντα μεταφοράς έξω: https://www.petshop88.gr/tsanta-metaforas-denik-pets-bubble-backpack-pop-art-33x25x43cm έχει τρεις τρύπες μπροστά έξι στα πλάγια και ένα δίχτυ στην μια πλευρά που καλύπτει μέχρι την μέση της τσάντας. Προσωπικά έχω τοποθετήσει μια πατηθρα ώστε να μπορεί να κάθεται άνετα η μικρή.
 
Back
Top