Διατροφή Βότανα και φρούτα στο Κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aggeliki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aggeliki

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2017
Μηνύματα
47
Πόλη
Κόρινθος
Από βότανα, έχεις δοκιμάσει; Π.χ. ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό...
Ianos δεν ξέρω ακόμα αν πρέπει να της δώσω είναι σε αργία μορφή η αθηνα, ακόμα είμαι στην αρχή, διαβάζω ότι υπάρχει σε σχέσει με τους κοκατιλ αλλά πάλι φοβάμαι να τις δώσω κάτι από βοτανα μήπως την πειράξουν,όταν λες ρίγανη κτλ. τα βότανα είναι φρέσκα ή ξερά και που τα βάζω να τα φάει; στην τροφή της; ή κάπου αλλού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ρίγανη ξερή και χλωρή ο Ερνέστο μου τρώει με τα... κιλά. Τους κάνουν καλό τα βότανα και να της τα ξεκινήσεις. Είτε σκέτα (καλύτερα) είτε αν δεν τα δέχεται λίγη τριμμένη ρίγανη ή δυοσμο ή θυμάρι στην τροφούλα.
 
Αν και ειμαι λίγο επιφυλακτικός με τα φρούτα σε σχέση με τα χορταρικά, λόγω εύκολης/γρήγορης αλλοίωσης τους ειδικά όταν ειναι αρκετά ώριμα, θα σας έλεγα ότι μπορείτε να τρώτε εσείς μπροστά του φρούτα επιδεικτικά, και πιθανά θα θελήσει και το ιδιο.
 
Ernesto θα δοκιμάσω να της δώσω λίγο από τα βότανα να δω πως τα τρώει, ευχάριστω!

Μύρτο ελπίζω κάποια στιγμή να δοκιμάσει λίγο από το φρούτο👍

Ianos της βάζω φρούτο εποχής και πάντα σε μικρά κομμάτια αλά ποτέ δεν μου πήγε το μυαλό να φάω και εγώ μπροστά της, θα το δοκιμάσω μήπως και ζηλέψει:D
 
Ianos της βάζω φρούτο εποχής και πάντα σε μικρά κομμάτια αλά ποτέ δεν μου πήγε το μυαλό να φάω και εγώ μπροστά της, θα το δοκιμάσω μήπως και ζηλέψει:D
Όπως τα λεει ο Γιάννης είναι, πάρα πολλά είναι ζηλιάρικα μεχρι εκεί που δεν παίρνει. Και περίεργα. Ετσι ξεκίνησε ο δικός μας να τρώει κουλουράκι θεσσαλονίκης (το ζητάει κάθε μέρα πια) και μπρόκολο :D
 
Διονύση εμείς είμαστε ακόμα στην γνωριμία ακόμα:D μετά από 3 μέρες μπορώ να βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί της χωρίς να ταράζεται για να την καθαρίσω και να της αλλάξω την τροφή της,όμως την περιέργεια την έχει και πάρα πολύ μάλιστα σε ότι περνάει γύρω της άρα μπορώ να δοκιμάσω και με το φρούτο:)
 
θα το δοκιμάσω μήπως και ζηλέψει:D

Χωρίς να το καταλάβεις μέσα σε λίγες μέρες θα περάσεις στο άλλο άκρο. Θα θέλεις να φας κάτι που δεν κάνει να της δώσεις, όπως για παράδειγμα σοκολάτα, και θα προσπαθείς να την φας κρυφά γιατί δεν θα σου πηγαίνει η καρδιά να μην της δώσεις χα χα
 
Χωρίς να το καταλάβεις μέσα σε λίγες μέρες θα περάσεις στο άλλο άκρο. Θα θέλεις να φας κάτι που δεν κάνει να της δώσεις, όπως για παράδειγμα σοκολάτα, και θα προσπαθείς να την φας κρυφά γιατί δεν θα σου πηγαίνει η καρδιά να μην της δώσεις χα χα
Άγγελε ευτυχώς που είμαστε μια οικογένεια που τα γλυκά και τα σνακ μπαίνουν στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα, τώρα που έχουμε την αθηνουλα μας μάλλον θα τα τρώμε έξω :D
 
Ό,τι και να δώσεις στο πουλί, για πρώτη φορά, φρούτο, λαχανικό και κυρίως βότανο, θα βάλεις μόνον αυτο και όχι ακόμα κατι νέο, εκείνη την ημέρα. Έπειτα θα παρατηρήσεις τη συμπεριφορά του έως και την επόμενη ημέρα, μήπως το έχει πειράξει, και μετα θα δώσεις νέο πρόσθετο. Και τις πρωτες φορες βάζε λίγο απο το καθε νέο τρόφιμο.
 
@ianos σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, πάντα μπαίνει λίγο από κάθε τι που της βάζω και πάντα το πρωί όταν την καθαρίζω κοιτάω της κουτσουλιές της μήπως είναι διαφορετικές, όλα στην αρχή γίνονται με μέτρο να δω και τι της αρέσει:)
 
στα ειπαν παραπανω ενα καλο φρουτο που το βρισκεις και παντα ειναι τα ξυνομηλα η grany smith ... Θα επισημανω ομως τις κουτσουλιες που ανεφερες... Οταν θα φαει φρουτα και λαχανικα θα γινουν νερουλες για καποιο διαστημα αυτο δεν σημαινει προβλημα εκτος κι αν συνεχιστει για πανω απο 2-3 ωρες απο την καταναλωση των λαχανικων
 
Υπάρχουν πουλιά που δεν τρώνε φρούτα, πχ ο Μάριος είναι ένα από αυτά (εξαιρούνται τα σύκα).
Συνέχισε την προσπάθεια, αλλά εφόσον τρώει λαχανικά-χορταρικά και βότανα μην στεναχωριέσαι καθόλου 😉:D
 
@Sissy προσπαθώ να της δίνω από όλες τις ομάδες ( φρούτα - λαχανικά - χορταρικά - βότανα) μέχρι να καταλάβω τι της αρέσει και τι δεν της αρέσει 😉
 
η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να επιμενουμε λιγο, στο να μαθουν να τρωνε και λαχανικα και φρουτα. Πολες φορες καταλαβενουμε οτι καποια πραγματα δεν ειναι τις αρεσκιας τους και σταματαμε. της φιλης μου ο μακαο ετρωγε μονο φρουτα. Πλεον ολα τα κανει στο μπλεντερ με αραιη κοπη, και ετσι τρωη τα παντα.
 
@ektoras 500 ακόμα προσπαθώ να δω τι τρώει, εξάλλου την έχω 4 μέρες μόνο και απ' τι μου είπαν στο πετσοπ δεν έχει μάθει να τρώει φρούτα, λαχανικά κτλ.:)
 
Θα μάθει να τρώει αν όχι όλα τα περισσότερα. Αυτο θα γίνει από μόνο του οπότε δεν χρειάζεται καθόλου να σε απασχολεί. Εσύ απλά βάζεις, αυτά που θέλεις να τρώει και όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους. Απλά να κάνεις ότι τρως κι εσύ από τα ίδια. Η ζήλια είναι κάτι που μας βοηθάει χε χε
 
@Sissy προσπαθώ να της δίνω από όλες τις ομάδες ( φρούτα - λαχανικά - χορταρικά - βότανα) μέχρι να καταλάβω τι της αρέσει και τι δεν της αρέσει
Νομίζω πως πρέπει να οδηγούμαστε στην τροφοδοσία με τα φρούτα και λαχανικά που πρέπει να φάει ακόμη κι αν δεν τους "αρέσει".
Γιατί οι αρεστές τροφές όπως όλοι γνωρίζουμε δεν είναι πάντα και καλές για την υγεία τους... και ο κορεσμός τους από αυτές μειώνει και την σίτιση από τις άλλες...
Αυτές δηλαδή που δεν τους αρέσουν και τόσο...
Αλλά έχουν πολύ περισσότερα να τους προσφέρουν.
 
Νομίζω πως πρέπει να οδηγούμαστε στην τροφοδοσία με τα φρούτα και λαχανικά που πρέπει να φάει ακόμη κι αν δεν τους "αρέσει".
Γιατί οι αρεστές τροφές όπως όλοι γνωρίζουμε δεν είναι πάντα και καλές για την υγεία τους... και ο κορεσμός τους από αυτές μειώνει και την σίτιση από τις άλλες...
Αυτές δηλαδή που δεν τους αρέσουν και τόσο...
Αλλά έχουν πολύ περισσότερα να τους προσφέρουν.
:)Συμφωνώ, γι αυτό έγραψα να συνεχίσει την προσπάθεια αλλά και πάλι υποστηρίζω πως κάποια πουλιά δεν τρώνε φρούτα (μέσα σε αυτά και ο Μάριος) που παρότι πέρασαν 9 χρόνια ποτέ δεν δοκίμασε πχ μήλο (τι πιο απλό?) και συνεχίζει να μην δοκιμάζει-τρώει οποιοδήποτε φρούτο πλην των σπόρων των φρέσκων σύκων😵🙄
Υπάρχουν πουλιά που δεν τρώνε φρούτα, πχ ο Μάριος είναι ένα από αυτά (εξαιρούνται τα σύκα)
Συνέχισε την προσπάθεια, αλλά εφόσον τρώει λαχανικά-χορταρικά και βότανα μην στεναχωριέσαι καθόλου 😉:D
 
υποστηρίζω πως κάποια πουλιά δεν τρώνε φρούτα (μέσα σε αυτά και ο Μάριος)
Ούτε λόγος διαφωνίας...
Υπάρχουν πολλές παραξενίες.
Ειδικά στους παπαγάλους που είναι περισσότερο αυτόνομοι και ανεξάρτητοι... αυτό μπορεί να είναι και κανόνας.
Άλλωστε ο "αρχιπαράξενος" που έχει όλη την αγάπη σου... Και όχι άδικα γιατί ποτέ δεν του έλειψε τίποτα... είναι μια καλή απόδειξη των παραπάνω.
 
Back
Top