Διατροφή Βότανα στην αυγοτροφή και άλλες ερωτήσεις

Κατάσταση
Κλειστό.
Εγγραφή
4 Δεκ 2017
Μηνύματα
9
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Εχω πολλές ερωτήσεις. 1 Για την κοκκιδίαση, αυτό με τα βότανα βασιλικό, θυμάρι, ρίγανη το βάζουμε για πάντα στην αυγοτροφή; 2 Αυτά τα βότανα βασιλικό, ρίγανη. Θυμάρι μπορούμε να τα βάλουμε και στην τροφή ή μόνο στην αυγοτροφή και αν δεν τα βάζουμε για πάντα, κάθε πότε τα βάζουμε και πόσο; 3 Η αγοραστή αυγοτροφή είναι καλή; Για να βάλω βότανα βασιλικό, ρίγανη, θυμάρι αν όχι μπορείτε να με πείτε μια συνταγή να φτιάξω αυγοτροφή για τις καρδερινούλες μου; Κατά την προτίμηση σας πιο είναι πιο καλά να αγοράσω αυγοτροφή για τις καρδερίνες; και να βάλω μέσα τα βότανα βασιλικό, ρίγανη, θυμάρι. Η είναι καλύτερα να φτιάξω αυγοτροφή δικια μου; Πιο είναι πιο υγιείς; Η αγοραστή; Η φτιαγμένη από εμάς; Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε μια συνταγή για αυγοτροφή να φτιάξω μαζί με τα βότανα Βασιλικό, ρίγανη, θυμάρι. και κάθε ποτε τα βάζουμε τα βότανα i για πάντα; και ποσο ποσοτια βάζουμε και πως τα φτιάχνουμε με την αυγοτροφή με τα βότανα και ποσο ποσότητα βάζουμε μέσα στην αυγοτροφή βότανα βασιλικό ρίγανη, θυμάρι και τα βότανα πρέπει νάνε φρέσκα i ξεραμένα για να τα βάλω μέσα στην αυγοτροφή; σας παρακαλώ πείτε μου όλη την διαδικασία για auto το θέμα
 
poso bazo mesa stin augotrofi basiliko,rigani,8imari (posotita)
ένα κουταλάκι του γλυκού ανά 200γρ αυγοτροφής
borite na me pite mia sintagi na ftiakso augotrofi
https://community.petbirds.gr/threads/Παρασκευή-σπιτικής-αυγοτροφής.31328/
στην περίπτωση αγοράς, μια επώνυμη ξηρή αυγοτροφή, υπό τις οδηγίες τις άνωθεν συνταγής,θα έχει ένα κατάλληλο και θρεπτικό αποτέλεσμα για τα πουλιά σου.
Μπορείς να φτιάξεις και την δική σου, αν υπάρχει όρεξη και διάθεση,όπου στη θέση των γνωστών- άγνωστων Βakery products.. Βάλε 150 γραμμάρια αλεύρι (Καλαμποκάλευρο - χωριάτικο από σκληρό σιτάρι - βρώμης) 30 γραμμάρια Βιτάμ Κλασικό το οποίο έχουμε αφήσει να μαλακώσει σε θερμοκρασία δωματίου
10 γραμμάρια Ζάχαρη άχνη
50 γραμμάρια fytro Κιμάς σόγιας καλά τριμμένος (σκόνη) στο multi (πρωτεΐνη 51%)
2 μεγάλα αυγά βραστά
10ml Ελαιόλαδο
50 γραμμάρια Αρακάς τριμμένος (όπως είναι κατεψυγμένος)

Εκτέλεση
Ανακατεύουμε τα άλευρα, τον κύμα σόγιας και την άχνη (στην άχνη αν θέλουμε προσθέτουμε την πολυβιταμίνη σε σκόνη που αντιστοιχεί σε 250gr αυγοτροφής) στο multi να γίνουν ένα ομοιογενές μίγμα. Αφού μαλακώσει το Βιτάμ, το ρίχνουμε λίγο-λίγο στο ήδη υπάρχον μίγμα του multi και ανακατεύουμε. Eν συνέχεια, προσθέτουμε τους 2 κρόκους των αυγών και μετά τα ασπράδια. Το μίγμα έχει πάρει ήδη μαλακή υφή, αλλά στεγνή παρά αφράτη. Σε αυτό το σημείο είτε προσθέτουμε το ελαιόλαδο και ανακατεύουμε καλά με ένα πιρούνι, είτε προσθέτουμε στο multi τον τριμμένο αρακά & αφού τον ανακατέψουμε με την αυγοτροφή, ρίχνουμε εν συνεχεία το ελαιόλαδο & ανακατεύουμε ξανά με το πιρούνι.
 
Ο πατερας μου εχει ζησει 18 χρονον καρδερηνα. Εγω εζησα μεχρη 10 χρονον καρδερινα τωρα ψωφησε τον Αυγουστο 23 του μηνα ηταν πιασμενος απο 2007-2008. Εχω πιασμενες καρδερηνες αλλα εχω και απο φωλιες εχω 21 καρδερηνες και τωρα μετα απο αυτο που ψωφησε τον αυγπυστο εχω αυτον που ειναι 9 χρονον

Αυτον που εχω αβαταρ εδω αυτος ειναι 9 χρονον
 
Άφησε ήσυχα τα ζωντανά άνθρωπε μου και μην τα ταλαιπωρείς.

Γνωρίζεις ότι η αιχμαλώτιση άγριων πουλιών εκτός από ηθικό θέμα (αναλόγως της συνείδησης) είναι και ποινικό αδίκημα;
 
Άφησε ήσυχα τα ζωντανά άνθρωπε μου και μην τα ταλαιπωρείς.

Γνωρίζεις ότι η αιχμαλώτιση άγριων πουλιών εκτός από ηθικό θέμα (αναλόγως της συνείδησης) είναι και ποινικό αδίκημα;
Κι εκτός αυτών, μην στερείς, αυτό που δεν θα ήθελες και ο ίδιος να στερηθείς... Την ελευθερία.
 
Καλέ μου άνθρωπε αυτά τα πουλιά που έχω είναι παλιά και δεν ει με σαν όλους και όταν σε λέω έχω 21 καρδερίνες δεν είναι όλες αρσενικές και για αυτό που λες ει με μαζί σου εγώ δεν κρατάω πολλά πουλιά ούτε πιανο ει με κατά σε λέω ο πατέρας μου έζησε 18 χρόνια καρδερίνα δεν ει με τέτοια τα πουλιά που έχω είναι παλιά το ξέρω ότι δεν είναι σωστό εγώ θέλω να βγάζω δικές μου καρδερίνες φέτος θα δοκιμάσω αν έβγαζα δικές μου δεν θα πείραζα ούτε ένα πουλιά από την φυση
 
Και αν καταλάβατε όλοι για αυτό ζήτησα την αυγοτροφη και τα βότανα εγώ έχω παλιά πουλιά και έχω 10 αρσενικές και 11 θυλικές σας είπα ει με κατα του πιασίματος έχω να πιάσω πουλιά 5 χρόνια και ξεκίνησα την προσπάθειά για δικές μου καρδερίνες όλα τα πουλιά που έχω είναι παλιά και ει με κατα του πιασίματος έχω να πιάσω 5 χρόνια πουλιά ξεκίνησα την προσπάθειά για δικές μου καρδερίνες για αυτό σε είπα για την αυγοτροφη και για τα βότανα για τα πουλάκια καταλάβατε λαθώς για μένα.
 
Μα δεν καταλαβαίνεις φυλέ μου εγώ έχω και καρδερίνες εκτροφής αγορασμένες αγορασμένες 11 θυλυκες της πλήρωσα 200 εύρο για να της παρω . και αρσενικές οι 4 είναι πιασμένες οι ο πιες ήταν πριν 5 χρόνια δεν πιάνω σε λέω άλλο ξεκίνησα την προσπάθειά για δικές μου σε λέω για αυτό ζήτησα την σύνταγη με την βιταμίνη με τα βότανα γιατί πολλά που που βγαίνουν έχουν προβλήματα όταν έβγαλα πουλάκια από δικές μου καρδερίνες είχα μεγάλες απόλιες λογο κοκκιδιασης για αυτό ζήτησα τα βότανα και την αυγοτροφη καταλάβατε λαθώς για μένα..
 
Είτε παλιά είναι είτε καινούρια φίλε μου, είναι άγρια πουλάκια που καταδικαστηκαν σε στέρηση της ελευθερίας τους. Δεν υπάρχει δικαιολογία. Επίσης συγνώμη κιόλας και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, αλλά αν έχεις όπως λες 12 ζευγάρια και τα έχεις όλα για περισσότερα από πέντε χρόνια, χωρίς να έχεις καταφέρει να ζευγαρώσουν με επιτυχία, δεν νομίζω ότι θα γίνει και ποτέ. Θα ήταν πολύ ωραίο να έβαζες ένα βίντεο εδώ με την απελευθέρωση τους και εγώ προσωπικά μπορώ να σου χαρίσω κάποιο είδος παπαγάλου να ασχοληθείς.
 
Κιταξε έχει 1,5 χρόνον που τα πήρα και όσο για τον πάπαγαλο πάνε εσυ να ασχοληθείς εγώ αγαπάω αυτό που κάνω όταν θα ζεισει ς 18 χρόνια καρδερίνα και 12ωκαι 10 και 9 χρόνον έλα τιλεφονα μου σε είπα έχω να πιάσω 5 χρόνια πουλιά και τα πιασμένα είναι 4 αυτά που εχω ενα αυτό που είναι στο άβαταρ που είναι 9 χρονον μην λέτε χορείς να ξέρετε εγώ σας είπα έχω αγορασμένα καρδερίνες και ξεκίνησα τη προσπάθειά για δικές μου Καρδερίνες για αυτό ζήτησα την αυγοτροφη και τα βότανα γιατί που είχα δοκιμασει και έβγαλα καρδερινακια από δικές μου καρδερίνες είχα αυτό το πρόβλημα κοκκιδιαση
 
Οπότε θα συνεχίσω μόνος μου με τους παπαγάλους. Μια τελευταία απορία έχω μόνο και είναι βέβαια ρητορικής σημασίας, και κλείνω μιας και έτσι και αλλιώς οι κανόνες του φόρουμ απαγορεύουν την συζήτηση για πιασμένα πουλάκια. Η καρδερίνα που έπιασες πριν πέντε χρόνια, πως ξέρεις ότι είναι εννιά χρόνων; Είχε ταυτότητα κατά την διάρκεια της σύλληψης;
 
Και αγκελοσια μην βιαζεσε να μιλήσεις χορείς να ξέρεις Ποιος σε είπε ότι δεν τα ζεβγαροσα θεεμου τι άνθρωποι οι παρχουν σε είπα έβγαζα δικά μου καρδερινακια από δικές μου καρδερίνες και παθεναν κοκκιδιαση για αυτό ζήτησα τη αυγοτροφη και τα βότανα παθεναν κοκκιδιαση τα καρδερινακια για. Για αυτο agelosia θα διαβάζεις πρώτα και θα σκέφτεστε ότι χαζό και κοτσάνα σε ήρθε την είπες τράβα ασχολεισου Εσύ με τον παπαγάλο και σύγνομη αν σε προσβάλω αφού είσε άσχετη η άσχετος τη ανά κατευεσε σύγνομη για αν σε προσβάλω...
 
Γιωργος Γρηγοριαδης γιατί απευθύνεσαι μ' αυτό το τρόπο στον Άγγελο και γενικά γιατί εκφράζεσαι έτσι στο φόρουμ;
Σου είπανε απαγορεύονται οι συζητήσεις για πιασμένα πουλιά.
 
Και αγκελοσια μην βιαζεσε να μιλήσεις φορείς να ξέρεις Ποιος σε είπε ότι δεν τα ζευγάρια είτε θες μου τι άνθρωποι οι παρέχουν σε είπα έβγαζα δικά μου καρδερινακια από δικές μου καρδερίνες και παίρναν κοκκιδιαση για αυτό ζήτησα τη αυγοτροφη
Εδώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις.
για αυτο agelosia θα διαβάζεις πρώτα και θα σκέφτεστε ότι χαζό και κοτσάνα σε ήρθε την είπες τράβα ασχολεισου Εσύ με τον παπαγάλο
Για να είμαι ειλικρινής, μου ήρθαν και άλλες αλλά δεν τις είπα όλες.
Και αγκελοσια μην βιαζεσε να μιλήσεις φορείς να ξέρεις
Ξέρω μόνο ότι εσύ έχεις πει. Και είπες ότι έχεις κάποια πουλάκια, παρανόμως ηθικά και νομικά, πιασμένα. Αυτό σχολιάζω ως λάθος.
 
Άλλο δεν μπορώ εδώ θεε μου αγκελοσια σοβαρεψου με ένα Πακιστανό καλύτερα θα συνονοουμασταν όταν σε είπα αυτό το πουλι ειναι 9 χρόνον το είχε πιάσει ο πατέρας μου εγώ τελευταία φορά που έπιασα πουλια ήταν πριν 5 χρόνια ενταξει καταλαβες τόρα

Γιατί φυλέμου δεν το ήξερα άνθρωπος ει με κάνω λάθη Εσύ είσε ο τέλειος και ο καλύτερος σας ζητώ σύννομη αν σας ενόχλησε Κάτι

Και αγκελοσια αν δεν καταλαβες να στα πω ξανα θεε μου τη άνθρωποι υπάρχουν Ποιος σε είπε το δεν ζευγορασα φορείς να ξέρεις τη μιλάς μια χαρά τα ζευγοροσα σε είπα έβγαζα δικά μου καρδερινακια και παίρναν κοκκιδιαση για αυτό ζήτησα την αυγοτροφη και τα βότανα για την κοκκιδιαση.Και σύννομη αν είπα κάτι που σας πείραξε ε δεν ειξερα άνθρωπος ει με και κάνω λάθοι κανείς δεν είναι τέλειος σας είπα ξεκίνησα την προσπάθειά για δικές μου καρδερίνες ζητο σύγνομη σας παρακαλώ βοηθήστε με για το θέμα κοκκιδιαση συγγνώμη δεν ήξερα δεν διάβασα τις οδηγίες σύννομη συνχορεστε με ζυτω συγνομη σε όλους αν είπα κατι που σας πειραξε
 
Η γνωστή κωλοτούμπα.

Εν πάση περιπτώσει, δεν υπάρχουν περιθώρια να καταλάβει. Όσο το συζητάμε απλώς προσαρμόζει τις απαντήσεις του στους όρους χρήσης.

Το θέμα κλείνει.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top