Γενικά Βudgie στην οικογένεια

lambrini_93

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Λίγο πριν την απόκτηση του κοκατίλ μου, κάνω τις απαραίτητες βόλτες στα pet shop για τις τελευταίες προμήθειες! Σήμερα λοιπόν, μπαίνοντας σε ένα από αυτά έγινε το μοιραίο! 😛Πήγα στο τμήμα των πτηνών! Εκει,έριξα μια ματιά σε μια κλούβα με budgies. Τι το ήθελα;Βλέπω αυτό το πλασματάκι:

IMG_20180316_154410.webp

Ηρεμο καθόταν στο κλαράκι του(όχι φουσκωμένο),υπέροχο χρωματάκι, δεν ήθελα και πολύ!Έγινε δικό μου!

IMG_20180316_172211.webp

Όνομα ακόμα εκκρεμεί, κλουβί μεγάλο επίσης! Παρατήρησα ότι είναι πολύ ήρεμο. Δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να με φοβήσει ή όχι.Βέβαια, βάζοντας τα χέρια μου μεσα στο κλουβί, αν και μικρό, δεν πετούσε σαν τρελό. Καθόταν απλά στην κούνια του,όπου και κάθεται ακόμα χωρίς να έχει μετακινηθεί(για φαγητό και νερό). Πότε να αρχίσω να ανησυχώ;
Προτάσεις για ονόματα ανοιχτές! 😀 Επίσης, αν κάποιος θα μπορούσε να μου προσδιορίσει στο περίπου πάντα μια ηλικία θα ήταν μεγάλη μου χαρά!
 
καλώς το δέχτηκες το νέο σου φιλαράκι!

δαχτυλίδι φοράει;(δεν γνωρίζω πως ξεχωρίζουμε τα μπατζάκια. Ξέρεις εάν είναι αγόρι ή κορίτσι΄; )
δεν θυμάμαι εάν έχεις άλλα πουλάκια. Εάν ναι, κρατάς την γνωστή καραντίνα.
συνήθως δίνουμε δυο τρεις μέρες περιθώριο για να αρχίσει η προσαρμογή στο νέο περιβάλλον και τις νέες καταστάσεις. Οπότε υπομονή.

είναι ένα κουκλάκι! Να το χαίρεσαι!
 
καλώς το δέχτηκες το νέο σου φιλαράκι!

δαχτυλίδι φοράει;(δεν γνωρίζω πως ξεχωρίζουμε τα μπατζάκια. Ξέρεις εάν είναι αγόρι ή κορίτσι΄; )
δεν θυμάμαι εάν έχεις άλλα πουλάκια. Εάν ναι, κρατάς την γνωστή καραντίνα.
συνήθως δίνουμε δυο τρεις μέρες περιθώριο για να αρχίσει η προσαρμογή στο νέο περιβάλλον και τις νέες καταστάσεις. Οπότε υπομονή.

είναι ένα κουκλάκι! Να το χαίρεσαι!
Η αλήθεια είναι ότι δε φοράει κάποιο δαχτυλίδι! Ναι, προς το παρόν έχω ένα καναρινάκι. Εννοειται πως μένει καραντίνα! Και για το φύλο αυτός μου είπε ότι μάλλον είναι θηλυκό, χωρίς βέβαια να είναι σίγουρος!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!Γνωρίζει κάποιος αν είναι φυσιολογικό να κάνει έναν ήχο σαν τρίξιμο; Όταν το σκέπασα για να κοιμηθεί έκανε κάπως σαν να μιλάει αλλά ακουγόταν σαν τρίξιμο πιο πολύ. Επισης,όταν του μιλούσα το απόγευμα κουνούσε το ράμφος του σαν να ήθελε να μιλήσει η σαν κάτι να μασούσε. Γνωριζετε αν αυτές είναι φυσιολογικές συμπεριφορές και τι σημαίνουν;
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!Γνωρίζει κάποιος αν είναι φυσιολογικό να κάνει έναν ήχο σαν τρίξιμο; Όταν το σκέπασα για να κοιμηθεί έκανε κάπως σαν να μιλάει αλλά ακουγόταν σαν τρίξιμο πιο πολύ. Επισης,όταν του μιλούσα το απόγευμα κουνούσε το ράμφος του σαν να ήθελε να μιλήσει η σαν κάτι να μασούσε. Γνωριζετε αν αυτές είναι φυσιολογικές συμπεριφορές και τι σημαίνουν;


Είναι φυσιολογικά όσα περιγράφεις. Οι παπαγάλοι κουνούν αρκετά το ράμφος τους χωρίς απαραίτητα να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σκοπός όπως και το τρίζουν κι αυτό είναι σημάδι χαλάρωσης.
 
Αυτά είναι τα ωραία! Κεραυνοβόλος έρωτας σε βρήκε, που λέμε!:D Να σου ζήσει το νέο φτερωτό σου φιλαράκι και να είστε μαζί ευχάριστα και αρμονικά για πολλά χρόνια! Είναι πολύ γλυκό και πράο, με πολύ ιδιαίτερο χρώμα! 🙂
 
Υπερβολικά κεραυνοβόλος γιατί ο σκοπός της επίσκεψης στο pet shop δεν ήταν αυτός! 😛 Παρόλα αυτά,ένα ακόμα δεν έβλαψε κανεναν,😀!Χαίρομαι που κάνει φυσιολογικά πράγματα, θα το παρατηρώ και τις επόμενες μερες!
 
Να σου ζησει! Καλωε το δεχτηκες το μικρο! Οποτε το κοκατιλακι οταν ερθει θα εχει και παρεα; 😀
Εννοείται! Θα του μάθει τα κατατόπια!:D
 
Back
Top