Γάτα λεχώνα με τέσσερα γατάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dkard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dkard

PB Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2007
Μηνύματα
166
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Το forum αφορά πουλιά και ιδιαίτερα καναρίναι αλλά έχω διαπιστώσει ότι αρκετοί έχουν εμπειρία και από άλλα ζώα. Γιαυτό αναφέρω τα πιό κάτω

Έδω και δύο ημέρες βρέθηκα με μία γάτα που έχει τέσσερα γατάκια. Δεν μπορούσαν να την έχουν σε ένα σπίτι και την πήρα εγώ. Είναι πολύ φιλική και φαίνεται ότι είναι εξοικιομένη με την παρουσία ανθρώπων. Την ταίζω μία ξηρή τροφή της wiskas και της βάζω νερό και γάλα. Την έβαλα σε μιά ήσυχη γωνιά στην πυλωτη του σπιτιού. Επίσης εκεί βρήκα γυρίζοντας από τις διακοπές δύο άλλα γατάκια αρκετά ανεπτυγμένα. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 1,5 μηνών τα όποία ταίζω επίσης. Έχετε καμμία ιδέα τι άλλο θα πρέπει να κάνω; Μήπως να επισκευθώ κανέναν κτηνίατρο για συμβουλές.
 
Καλημερα! Καταρχην κοψε το γαλα, δεν το χρειαζεται, η καλυτερη πηγη ασβεστιου ειναι η φετα, το γαλα μπορει να φερει διαρροιες! Εχεις σκοπο να τα κρατησεις ολα; Καλυτερα να αρχισει ςν αψαχνεις για αναδοχες οικογενειες γιατι θα γεμισεις γατια... Και τοτε ισως εχει ςπροβληματα με την πολυκατοικια. Τα γαακια οσο καθαρα κι αν ειναι αν δενε χουν αμμο υγιεινης η χωμα να σκεπαζουν τις ακαθαρσιες τους τα κανουν παντου και η κατασταση ειιναι ανυποφορη... Επισης αν θες να τα κρατησεις θα πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο να στειρωσεις ισως τις θηλυκες γιατι γενναν 2 φορες το χρονο... Παντα φιλικα στο λεω να σκεφτεις καποιες λεπτομερειςε που φανταζουν μακρινες αλλα θ ατα βρεις μπροστα σου! 😛
 
τη γατα αυτοι που στην εδωσαν της εκαναν τα εμβολια; Αν ναι θα σου εχουν δωσει το βιβλιαριο της... Τα γατακια αν ειναι να τα κρατισεις(γιατα 1,5 μηνων μιλαω)πηγενε στο κτηνιατρο να σου δωσει φαρμακο για τα σκουλικια και δυο μηνων πηγενετα για το πρωτο εμβολιο
 
Παιδία σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Άγγελε η παλιά ιδιοκτήτης λέει πως έχει βιβλιάριο, αλλά δεν το είχε πρόχειρο να μου το δώσει. Περιμένω να το βρεί. Τα γατάκια του 1,5 μήνα είναι λίγο άγρια δεν πιάνονται. Σήμερα έκανα πρόοδο. Το ένα ήρθε και με μύρισε. Δεν έκατσε όμως να το χαιδέψω. Όμως είμαστε σε καλό δρόμο. Περιμένω να μπορω να τα πιάσω για να τα πάω σε κτηνίατρο.

Κατερίνα, μένω σε σπίτι που έχει χώμα μπροστά και τα έχω δεί που πηγένουν εκεί για τις ακαθαρσίες τους.

Πες μου όμως το γάλα να το σταματήσω και από τα γατία του 1,5 μήνα και να τους δίνω φέτα να τρώνε; Σήμερα πήγα σε petshop και μου έδωσαν τροφή τυποποιημένη την science plan της Hill's η οποία έχει διάφορες βιταμίνες 'οπως Ε και C.

Φυσικά θα είναι δύσκολο να κρατήσω 7 γατιά στην πυλωτη αλλά από την άλλη δεν τα έχουν φυλακισμένα αν θέλουν μπορούν να φεύγουν και να έρχονται. Πάντα θα έχουν φαγητό εκεί και φρέσκο νεράκι. Όποιος επίσης θελήσει κάποιο από αυτά μπορεί να το πάρει.
 
Τα γατακια ηδη ειναι μεγαλα γι αυτο απομακρυνθηκαν απο τη μαμα τους, δε χρειαζονται γαλα, μονο λιγη φετα η κασερακι αν το τρωνε. Μπορουν να τρωνε κροκετουλες για μικρα γατακια(ειναι πολυ μικρα κομματια για γατακια). Ηδη κανεις πολλα! Το ξερω οτι τα εχεις ελευθερα, απλα την ανοιξη θα εχεις υπερπληθυσμο! Καλο κουραγιο!
 
Πώ - πώ τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος όταν γερνάει.😛
Διαβάζοντας το thread είχα την βεβαιότητα οτι αναφέρεται
σε μια "χελώνα με τέσσερα γατάκια"και σκέφτηκα οτι κάποιος
θα γραφτεί στο Γκίνες σήμερα.:D...
 
αν θα τα εχεις ελευθερα μπορει να τα πατησουν τα αυτοκηνιτα, να φανε φωλα, να τα πνηξει κανα σκυλι κλπκλπ. Κ αν μεγαλωσουν, αν δεν στειρωθουν τα θυληκα θα γεναννε συνεχεια, κ τα αρσενικα πιθανοτιτα να απομακρινθουν η να τραυματιστουν σοβαρα απο μαχες την περιοδο ζευγαρωματος.. Επισης οι γατες μπορει κολησουν πολλες αρωστιες οταν ζευγαρωνουν με αδεσποτα... Καλητερα να δωσεις τα μικρα σε σπιτια που θα τα αγαπανε, κ εσυ να κρατησεις την μαμα τους κ να την στειρωσεις... Πιστευω οτι θα ειναι καλητερα κ για αυτα κ για σενα...
 
Το πάθημα του mgerom θα με έκανε να γελάσω πολύ αν δεν είχα δυσάρεστα νέα. Δυστυχώς φίλε Ryu επαληθεύτικες. Το ένα από τα μεγάλα γατάκια το πάτησε αυτοκίνητο μπροστά στο σπίτι μου. Είναι δρόμος με ελάχιστη κυκλοφορία αλλά το κακό έγινε σήμερα το απόγευμα. Δεν βρισκόμουν εδώ. Τώρα γύρισα και μου είπαν τα άσχημα οι δικοί μου. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο στην γειτονία μας. Κάποιος ηλίθιος πέρασε με μεγάλη ταχύτητα. Κάθαρμα. Το άλλο το θέλει μία οικογένεια εδώ αλλά μου ανέθεσαν να το εξημερώσω. Ελπίζω να τα καταφέρω πριν συμβεί και άλλο κακό. Δεν ξέρω τι να κάνω με το άλλο που τρυγυρίζει ελεύθερο.

Η τροφή που πήρα σήμερα είναι κροκέτες.
 
Μακη κι εγω το ιδιο επαθα, γατα χελωνα με 4 γατακια διαβασα... 😀 Δεν μπορεις ν ακανεις κατι,θ αμαθουν να προσεχουν τον εαυτο τους, δε γινεται να εισαι συνεχεια σε επιφυλακη, κι εγω στεναχωρεθηκα που τα 2 χτυπηθηκαν απο αυτοκινητο, αλλα ο μαυρος γατος εμαθε να προσεχει... Προσπαθουσα κι εγω να τον κραταω περιορισμενο, αλλα δε γινεται. Τωρα εχει περισσοτερο το νου του, κοιμαται σε μια ελια και προσεχει τα αυτοκινητα
 
Έχεις δίκιο όμως στεναχωρίεμαι και αγωνιώ μήπως πάθουν κάτι. Κάθε φορά που γυρίζω σπίτι πάω στην πυλωτή και ψάχνω να τα βρώ να δώ αν είναι καλά.
Τα μεγάλα γατάκια από ότι έμαθα ήταν αρχικά πέντα. Όταν ήλθα από τις διακοπές νρήκα 3 και σήμερα έχει μείνει ένα.
 
Το οτι τα βρηκες λιγοτερα δε σημαινει απαραιτητα πως εγινε κατι κακο σωστα; Μην στεναχωριεσαι χωρις λογο δλδ. Αν ειναι αρσενικα, ξεχνα τα, μολις ανεξαρτητοποιηθουν φευγουν απο την μανα τους. Θα κανουν γκεστ εμφανισεις οταν πεινανε. Τα θηλυκα δεν φευγουν τοσο ευκολα ειναι συνηθως πιο πιστα και πιο υπακουα. Παντα αναλογα το ζωο. Οπως ειπαν και τα παιδια αν εχεις σκοπο να τα κρατησεις καλο ειναι να τα εμβολιασεις γιατι απο την στιγμη που συναναστρεφονται με αδεσποτα μπορει να κολλησουν οποιαδηποτε αρρωστεια. Ειχα πολλα χρονια γατες και τις λατρευα, η μια γενια διαδεχονταν την αλλη, αλλα ενα παραξενο πραγμα, απο τοτε που απεκτησα πουλια δεν τις θελω καθολου. Ειναι πονηρουλες οι ατιμες και αν εχεις πουλακια προσοχη. Παρολο που ειναι χαδιαρες και γλυκες, μην ξεχνας οτι ειναι κυνηγοι! 🙂
 
Τις γατες τις εχει στην πυλωτη, δεν εχουν φοβο τα πουλια, λογικα τα εχει στο σπιτι-μπαλκονι φανταζομαι; Οιγατες ειναι οντως κυνηγοι, εμεναο μικρος σκοτωνει σπουργιτια, τα τρωει και μου φερνει οτι απομενει... Επισης σκοτωνει μπαμπουρες ακριδες οτι βρει...
 
Πάντως υπάρχει και ειδικό γάλα για γάτες στο εμπόριο..
 
Σωστά. Δεν έχουν επαφή τα πουλιά με τα γατιά. Παρόλο που η μεγάλη με ακολούθησε μερικές φορές να μπεί στο σπίτι δεν τις το επέτρεψα γιατί δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί και για να μην της μπούν τίποτέ ιδέες. 3 καναρίνια και 4 ζεμπράκια είναι μεγάλο δέλεαρ για τον κυνηγό. Φυσικά δεν ξέρω τι έγιναν τα 3 από τα μικρά που λοίπουν. Μόνο το τελευταίο ξέρω που το κτύπησε αυτοκίνητο μπροστά στο σπίτι μου και την μάνα επίσης πρίν έλθω, αυτοκίνητο επίσης στην διπλανή γειτονιά. Έχω σκοπό να τα έχω στην πυλωτή και όποιο κάτσει. Αν κάποιος θέλει κάποιο ευχαρίστως να το πάρει. Την μάνα μόνο θα φροντίσω να κρατήσω.
 
Έφη το γαλα στο οποίο αναφέρεσαι αφορα στα πολυ μικρά γατάκια και εινια υποκατάστατο του μητρικου, με αυτό ταιζουν και σκιουρακια, κουνελακια, λαγουδακια και γενικά "κουταβια"που δεν μπορουν για οποιοδηποτε λόγω να ταιστουν απο τη μαμα τους. Μου το ειχαν συστησει οταν εψαχνα να ταισω το λαγουδακι μου. Δεν υπαρχει λογος να μπει στη διαδικασια να ταιζει τα γατια γάλα, οτι φαγητο περισσευει απο το σπιτι και μια πληρης τροφη για γατάκαι σε μορφη κροκετας ειναι η πιο οικονομικη και ευκολη λυση! Να σου ζησουν τα γατακια λοιπον!
 
Υπαρχει πλεον κ στα super market μπουκαλακια με γαλα για γατες..
Άσε, η υποθεση με τα ελευθερα γατακια είναι πονεμενη υπόθεση.
οτι μα οτι κ να κάνεις, κπ'τη στιγμη που κυκλοφορούν ελεύθερα πάντα θα υπάρχει ο φόβος να μην τα βρείς όταν γυρίσεις σπιτι..
Πίστεψε με, ο κόσμος εχει γίνει απεριγραπτος!

Πάντως συγχαρητηρια για τη φροντίδα που τους παρέχεις κ καλό κουράγιο!
 
Back
Top