Αναπαραγωγή Γέννα Gouldian - Μέγεθος Αυγών

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα σε όλους. Το ζευγάρι των gouldian μπήκε στη τρίτη του γέννα. Σήμερα έκανε το 2ο αυγό. Το παράξενο με την όλη υπόθεση είναι ότι το 2ο αυγό είναι πολύ μεγαλύτερο από το πρώτο (και από το μέσο μέγεθος των αυγών). Έχει κάποιος κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
 

Συνημμένα

  • GLD_001.webp
    GLD_001.webp
    29,8 KB · Προβολές: 162
τρομερο. Αν θυμαμε καλα οταν οι κοτες καναν ενα αυγο διπλασιο απο το κανονικο αυτο ηταν δυκροκο. Με δυο κροκους.λογικα και εδω ετσι θα ειναι εκτος και αν τα εχεις δοση τιποτα ραδιενεργα αποβλιτα και βγαλουν κανα αλιεν. Παντως αν ειναι δυκροκο δεν βγαζει πουλακι αυτο. ")



ειναι ακριβος το ιδιο με τα διδιμα μωρα απο ιδιο ωαριο απλα εδω ειναι μεσα στο τσοφλι οποτε δεν μπορουν να χωριστουν
 
τρομερο. Αν θυμαμε καλα οταν οι κοτες καναν ενα αυγο διπλασιο απο το κανονικο αυτο ηταν δυκροκο. Με δυο κροκους.λογικα και εδω ετσι θα ειναι εκτος και αν τα εχεις δοση τιποτα ραδιενεργα αποβλιτα και βγαλουν κανα αλιεν. Παντως αν ειναι δυκροκο δεν βγαζει πουλακι αυτο. ")

Ποσο δικιο εχεις! Τι μου θυμησες... Δικροκο αυγο! Δεν βγαζει σιγουρα πουλακι ε; Κριμα...
 
Κιεμένα το μυαλό μου πάει σε δύκροκο αυγό... Με βάση πάντα τι συμβαίνει στις κότες.
 
Το αυγό είναι δίκορκο. Και όταν συμβαίνει αυτό υπάρχουν οι εξής πιθανότητες, κατα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν θα βγεί τίποτα ή τα έμβρυα που θα αρχίσουν να αναπτύσωνται δεν θα επιβιώσουν στο αυγό, κατά ένα μικρότερο ποσοστό θα βγούν σιαμαία πουλιά η πουλί που θα περισσεύουν από το σώμα του μέλη από το δίδυμο αδερφάκι του που θα το έχει συγχωνέυσει μέσα στο σώμα του όταν είναι ακόμα σε εμβρυακή κατάσταση (έχω δει βιντεάκι με σιαμαία σπινάκια στη φύση και κοτόπουλο που πίσω από τα πόδια του να περισσεύει άλλο ένα ζευγάρι πόδια, απίστευτο)και τέλος σε ακόμα πιο μηδαμινό ποσοστό να βγούν από ένα αυγό 2 πουλιά!
Και όμως γίνεται απο δίκορκο αυγό κότας δύο κοτοπουλάκια, δείτε το βίντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

ΥΓ εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να μην το βάλεις για επώαση
 
Back
Top