Αναπαραγωγή Γέννησε αυγό κάτω στη σχάρα

Εγγραφή
22 Σεπ 2017
Μηνύματα
44
Πόλη
Άλιμος
Γέννησε η Καναρα αυγό κάτω στη σχάρα. Επάνω στο κλουβί βάζω το κλουβί με το αρσενικό. Τον ακούει και πυρώνεται; Τι να κάνω;
 
Γέννησε η Καναρα αυγό κάτω στη σχάρα.
Αρχικά να δώσεις καθημερινά 3-4 σταγόνες ασβέστιο στο νερό για 3-4 μέρες για να καλύψεις το θηλυκό σε κάθε κακό ενδεχόμενο.
Μπορείς να μας πεις πότε σταμάτησε την αναπαραγωγή;
Επάνω στο κλουβί βάζω το κλουβί με το αρσενικό. Τον ακούει και πυρώνεται; Τι να κάνω;
Δεν είναι φυσιολογικό να γεννά αυγά... Ούτε αυτή η συμπεριφορά σε θηλυκό το "Νοέμβριο"... λίγο πριν μπει ο χειμώνας.
Το αρσενικό που κελαηδά φταίει ελάχιστα για την κατάσταση του θηλυκού.
Περισσότερο θα πρέπει να εξετάσουμε τη θερμοκρασία του χώρου των πουλιών και κυρίως τις ώρες που έχουν έντονο φως.
Για μίλησέ μας για το χώρο και τις συνθήκες που έχεις τα καναρίνια σου.
 
Τα έχω σε απάνεμο μπαλκόνι σε εξωτερικό χώρο. Είναι ανοιχτά μόνο η πρόσοψη του κλουβιού.Βάζω για το βράδυ ένα πλεξι-γκλας για να τα προστατεύει από το κρύο. Τους έχω τα σποράκια, το νερό με βιταμίνες και την κόκκινη σκόνη αυγοτροφή. Τους δίνω που και που αυγό βραστό και μήλο. Τα πήρα τέλη Αυγούστου και είναι 1.5 ετών. Τι πρέπει να κάνω;
 
Τα πήρα τέλη Αυγούστου και είναι 1.5 ετών.
Πολύ φοβάμαι πως μέχρι τότε ήταν σε φωλιές και μεγάλωναν μικρά.
Επίσης ανησυχώ για πιθανή πτερόρροια των καναρινιών που θα έρθει εκτός εποχής... σε λάθος χρόνο... Δηλαδή μιλάω για παθολογική πτερόρροια
Επίσης μπορεί να έχει ραγδαία εξέλιξη και μορφή
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μείνεις μαζί μας, να ενημερώνεσαι, να ρωτάς για να υπάρχει βοήθεια.
Τι πρέπει να κάνω;
Κάθε μέρα νωρίς το πρωί μια μπανιέρα με νερό που θα βοηθήσει με κάθε τρόπο τα πουλιά.
Μην ξεχάσεις το υγρό ασβέστιο... ως βοήθημα ασφαλείας για την περίπτωση αναγκών στο θηλυκό.
 
Έβαλα τις σταγόνες ασβεστίου. Αύριο το πρωί την μπανιέρα. Παρόλο που της έχω πάρει το αυγό που ήταν κάτω στην σχάρα κάθεται στο ίδιο σημείο, προφανώς για να κλωσσάει. Θα κάνει και αύριο κι"άλλο;
 
Θα κάνει και αύριο κι"άλλο;
Κανείς δεν ξέρει και κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει.
Έβαλα τις σταγόνες ασβεστίου.
Μ αυτό θα είναι καλυμμένο το πουλί.
Παρόλο που της έχω πάρει το αυγό που ήταν κάτω στην σχάρα κάθεται στο ίδιο σημείο, προφανώς για να κλωσσάει.
Προφανώς και το κάνει γιατί ήθελε να συνεχίσει σε αναπαραγωγική προσπάθεια...
Ξαναλέω όμως... Θεωρητικά είναι καταβεβλημένο το πουλί, αν ήταν πρόσφατα σε αναπαραγωγή είναι μεγάλο λάθος που εύχομαι να μην έχει συνέπειες σε σένα και κυρίως στο πουλί.
 
Παρόλο που της έχω πάρει το αυγό που ήταν κάτω στην σχάρα κάθεται στο ίδιο σημείο, προφανώς για να κλωσσάει.
Άλλαξε θέση στο κλουβί και η αναπαραγωγική της προσπάθεια το πιθανότερο είναι να σταματήσει.
 
Back
Top