Αναπαραγωγή Γέννησε αυγό το κοκατίλ, δώστε μου τα φώτα σας

Εγγραφή
5 Απρ 2019
Μηνύματα
5
Καλημέρα έχω ένα ζευγάρι κοκατιλ και σημερα το πρωι ειδα ενα αυγό σας παρακαλω δώστε μου τα φώτα σας σε ό,τι αφορά πχ τροφή τι να κανω αν πρέπει να βγάλω έξω το αρσενικό με τα αυγά γενικός κάποιες πληροφορίες γιατι ειναι του γιου μου 11 ετών και καταλάβετε τι έχει παθει από χαρα σας ευχαριστω παρα πολυ εκ τον πρότερον
 
Φωλιά οχι. Αλλα θα ήθελα μια αναπαραγωγή ετσι για τον μικρό μου γιο για να δει τον κύκλο όλο εχω βαλει ενα πιατάκι με ενα πανάκι και έχω βάλει το αυγό εκει και κάθεται απανω
 
θα ήθελα μια αναπαραγωγή
Εκτός από την όμορφη εμπειρία θα πρέπει να προετοιμαστείς και για τα αποτελέσματά της, να προετοιμαστείς σε εξοπλισμό για τα νέα πουλιά που θα αποκτήσεις, αν θα μπορείς να τα κρατήσεις όλα ή να δώσεις σε ανθρώπους που θα ενδιαφέρονται.
Θα πρέπει να τοποθετήσεις μια φωλιά (εξωτερικά άν είναι εφικτό για να μπορείς να ελέγχεις).
Να τους προσφέρεις πλούσια διατροφή με σπόρους, βραστό αυγό, αυγοτροφή, λαχανικά.
Να έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Να χορηγήσεις υγρό ασβέστιο στο νερό για να είναι σίγουρα καλυμμένη η θηλυκιά.

Πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι πάντα σίγουρο ότι τα αυγά που κάνουν τα θηλυκά είναι ένσπορα, έχεις δεί βατέματα;
Ποιά είναι η διατροφή τους;
 
Διατροφή σπόρους μακαρονι αυγο καρότο όταν λέτε εξωτερική φωλιά λέτε εκτός κλουβιού και μακριά από τον αρσενικό; Έχω δει κάποια βατεματα αλλα δεν είμαι και σίγουρος τι μέγεθος να έχει η φωλιά
 
Πόσο καιρό έχετε τα πουλάκια; Τι ηλικία έχουν; Ποια είναι η διατροφή τους; Το ζευγάρι θα παραμείνει μαζί, μάλιστα ο αρσενικός συμμετέχει σε όλη τη διαδικασία.
Η αναπαραγωγή είναι μια πολύ όμορφη διαδικασία αλλά και πολύ απαιτητική και αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις μπορεί να γίνει και επικίνδυνη για το ζευγάρι.

Χρειάζονται οπωσδήποτε εξωτερική φωλια. Πρόκειται για ένα ξύλινο κουτι όπως εκείνα που χρησιμοποιούνται για τα μικρά παπαγαλάκια αλλά μεγαλύτερο. Θα τοποθετηθεί εξωτερικά στη δεύτερη πόρτα του κλουβιου και θα έχουν πρόσβαση και τα δύο πουλάκια.
Μια φωτογραφία από τα πουλάκια σας και το κλουβί τους θα βοηθούσε πολύ.
[automerge]1554466993[/automerge]
Έτσι πρέπει να είναι η φωλιά τους. Screenshot_20190405-151953_2_800x645.webp
 
όταν λέτε εξωτερική φωλιά
Η εξωτερική φωλιά τοποθετείται στην εξωτερική πλευρά του κλουβιού και η τρύπα της φωλιάς βλέπει το εσωτερικό του κλουβιού (μπορεί να χρειαστεί να αφαιρέσεις μιά πλαινή πόρτα)
κλουβι φωλια.jpg

τι μέγεθος να έχει η φωλιά
Θα πάρεις φωλιά για κοκατίλ δες τον σύνδεσμο [page not found]

Τον αρσενικό τον αφήνεις στο κλουβί μαζί με το θηλυκό.
 
Οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω χρειαζεστε φωλια! Το ζευγαρι δε το πειραζουμε ουτε το ενοχλουμε! βεβαια δε ξερω αν θα μοιυν στη φωλια για να συνεχιστει η γεννα! τι ηλικια εχουν τα πουλακια; Ειναι σιγουρα αντιθετου φυλου;
 
Back
Top