Αναπαραγωγή Γέννησε το lovebird μου σήμερα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bratsaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bratsaki

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2020
Μηνύματα
8
Καλημέρα.Γέννησε το lovebirt μου σήμερα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού,έβαλα μερικές χαρτοπετσέτες σε μια γωνιά μήπως και τις κόψει και κάνει φωλιά.Αν μπορείτε να με δώσετε καμιά συμβουλή?
 

Συνημμένα

  • 662_n.webp
    662_n.webp
    89,9 KB · Προβολές: 37
Καλησπέρα, το πουλάκι είναι μόνο του, χωρίς ταίρι?

Το διαφανές πλαστικό που μοιάζει σπασμένο αριστερά τι είναι? Φαίνεται επικίνδυνο.
 
Καλοπροαιρετα θα σου πω οτι η εικονα μου βλεπουμε ειναι θλιβερη...

1)Τα στρογγυλα κλουβια ειναι ακαταλληλα.
2)Το ναυλον βρακακι που υπαρχει γυρω στο κλουβι το τσιμπολογαει το πουλακι,πρεπει να μην συμβαινει αυτο.
3)Χρειαζεται καθαριοτητα ωστε να μην κανουν βουναλακι στις πατηθρες οι κουτσουλιες.
4)Οι πατηθρες που εχεις δεν ειναι καταλληλες
5)Οι ταιστρες δεν μπορει να ειναι στο ιδιο επιπεδο με την σχαρα του κλουβιου
6)Τα φρουτα τα βαζουμε σε μανταλακι και δεν τα ακουμπαμε πανω στις ακαθαρσιες της σχαρας.
7)Φρουτα και λαχανικα πρεπει να αφαιρουνται οταν αρχιζουν πλεον να οξειδωνονται τοσο εντονα.
8)Στο ταιστρακι αν αυτη η κιτρινη τροφη ειναι η χυμα που πουλανε στα pet shops πρεπει να αφαιρεθει και να αντικατασταθει απο μια επωνυμη αυγοτροφη.
9)Η πετρα ασβεστιου πρεπει να αφαιρεθει και να αντικατασταθει με σουπιοκοκκαλο
10)Απο την στιγμη που το πουλακι κανει αυγα θα πρεπει να του χορηγηθει υγρο σβεστιο αμεσα,αρχικα 1-3 σταγονες στο στομα και απο κει και περα στο νερο του.
Επισης για αυτη την περιοδο θα πρεπει να βρισκεται σε ζεστο χωρο το κλουβι.
 
Καλή χρονιά σε όλους.Το ταίρι είναι χωριστά γιατί το θηλυκό είναι νευρικό και τσιμπάει.Όσο για τις συμβουλές ευχαριστώ πολύ θα τις εφαρμόσω.Τελικά έκανε 3 αυγά όλα άσπορα μετά από ωοσκόπηση και τα έβγαλα από το κλουβί
 
Back
Top