Αναπαραγωγή Γέννηση Μικρών Παραδείσιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manolo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Manolo

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας,

Σήμερα βρήκα αυτό το forum και έγινα μέλος γιατί είδα πολύ χρήσιμα πράγματα μέσα.
Είμαι λοιπόν εδώ και 3-4 μέρες ευτυχής πατέρας 5 μικρών Zebra.
Έχω κάποιες ερωτήσεις που σίγουρα θα μου απαντηθούν εδώ μέσα.
Λοιπόν για αρκετό καιρό έβλεπα αυγά μέσα στη φωλιά χωρίς αντίκρυσμα (είχαν φτάσει μέχρι 10).
Ξαφνικά αρχίσανε και σκάγανε ένα ένα οπότε ήρθαν τα μικρά!
Τις πρώτες μέρες βρήκα ένα μικρό έξω από τη φωλιά. Υπέθεσα ότι ήταν άρρωστο. Το πήρα το έβαλα κάτω από λάμπα να το κρατάω ζεστό.. Το βράδυ βρήκα άλλα 2 τα πήρα και αυτά κάτω από την λάμπα. Μετά μου είπαν από ένα pet 2 απόψεις για αυτό που γινότανε:ότι θα πρέπει να βγάλω αρσενικό και να τον βάλω σε άλλο κλουβί γιατί ήθελε "κοκό" και δεν άφηνε την θηλυκιά σε ησυχία ή ότι η θηλυκιά επειδή είναι η πρώτη της γέννα είναι άπειρη και στην προσπάθεια της να ταίσει τα μικρά τα πετάει εκτός φωλιάς.
Έβγαλα λοιπόν τον αρσενικό σε άλλο κλουβί και ξαναέβαλα μέσα τα μικρά, από τότε μόνο 1 βρέθηκε εκτός το οποίο δυστυχώς μου ψόφησε.. Τα άλλα συνεχίζουν να είναι μέσα στη φωλιά...
Τώρα οι κινήσεις μου ποιες είναι;Βάζω κάποια είδική τροφή στην θηλυκιά ή συνεχίζω με αυτό που είχε; (το μικρό σπόρο τον στρογγυλό δεν θυμάμαι πως λέγεται), βάζω βραστό αυγό?
Τον αρσεινικό πότε τον ξαναβάζω μέσα με την θηλυκιά; Με τον καθαρισμό του κλουβιού πως να το κάνω γιατί νομίζω ότι τρομάζει κάθε φορά που πάω να το καθαρίσω...

Sorry για το μεγάλο μήνυμα αλλά σαν πρώτη φορά έχω πολλές απορίες...
 
Καλώς ήλθες στην παρέα μας και να σου ζήσουν τα μικρά σου!
Τώρα όσον αφορά για τον αρσενικό δεν μου έτυχε ποτέ να έχω πρόβλημα τέτοιο αντιθέτως γίνονται καλοί γονείς, μάλλον όμως φταίει η φωλιά που τα έχεις, εάν είναι του εμπορίου οι μικρές δεν κάνουν. Όσο για την διατροφή τους όλα κάλα συν μηλαράκι και σκουλικάκι για να έχεις ακόμη καλύτερη διατροφή!
 
Ναι η φωλιά είναι του εμπορίου και είναι όντως μικρή δυστυχώς, απειρία βλέπεις... Την επόμενη που θα πάρω θα την πάρω πιο μεγάλη... Οπότε λές να τον κρατήσω λίγο ακόμα εκτός μέχρι να πάρουν τα μικρά λίγο τα πάνω τους;
Βρασμένο αυγό να βάλω δηλαδή σε μια αυγουλιέρα ε; Και τα φρούτα καμμιά ιδέα πως να τα βάλω μέσα στο κλουβί γιατί αν τα βάλω κάτω θα τα κουτσουλίσουν...

Ευχαριστώ
 
εγω θα σουλεγα να τον ξαναβαλεις μαζι τους τον αρσενικο γιατι βοηθαει στο ταισμα. Δεν μπορει η θηλυκια να τα φροντιζει ολα τα μικρα.ΑΝ δεις επιθετικη συμπεριφορα προς τα μικρα η τη θηλυκια τοτε βγαλτον αλλα δε πιστευω.

βαλε καμια φωτο να δουμε τη φωλια και τα μικρα να τα χαρουμε και μεις!
 
Βάλτον γιατί σου είπα ότι δεν μου έτυχε ποτέ να δώ αρσενικό να κάνει κακό. Όσο για την φωλιά μόλις βγούν τα μικρά αντικατέστησε την. Υπάρχουν κάποια αξεσουάρ στο εμπόριο και συγκεκριμένα εδώ kiklos.info/shop6/ ψάξε για στηρίγματα φρούτων και λαχανικών
 
Ίσως να μην το έγραψα εγώ καλά..."κοκό" έγραψα όχι κακό 😀.
Δηλαδή μου είπαν ότι η θηλυκιά να θέλει να πάει με τον αρσενικό ή το ανάποδο και για αυτό να πρέπει να χωριστούν...Αυτό παίζει;
 
Το κακό ήταν μεταφορίκο αλλά παράλληλα είναι και κακό για τα μικρά!Όχι δεν παίζει τουλάχιστον σε εμένα έχουν δείξει διαγωγή άριστων γονέων!
 
Manolo καλως ηρθες στο site! Αντε να σου ζησουν τα μικρα. Κεγω παραδεισια εχω.Λοιπον κεγω θα σουλεγα να αφησεις τον αρσενικο μεσα, γιατι αποτι ξερω ειναι στοργικοι γονεις κ γενικα φροντιζουν τα μικρα τους. Σε εξαιρετικες περιπτωσεις τον βγαζουμε απο τη φωλια, οταν δεν αφηνει σε ησυχια την θηλυκια. Τωρα γενικα καλο ειναι τα φρουτακια κτλ να τα βαζεις σε ειδικες θηκουλες που υπαρχουν στο εμποριο αλλα μπορεις πολυ απλα να τα βαζεις κ σε μια αυγοθηκη.. Απλα να την καθαριζεις μετα. Τωρα που υπαρχουν μικρα καλο ειναι να βαζεις βραστο αυγο καθε μερα αλλα κ αυγοτροφη του εμποριου την οποια αποτι ξερω την αραιωνεις με νερο κ η οποια βοηθαει τη "μαμα παραδεισια" να ταισει ευκολοτερα τα μωρα της.
Ως προς το καθαρισμα χρειαζεται-φυσικα!-αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση απο το να το κανεις οσο μπορεις πιο απαλα κ ηρεμα ωστε να μην τρομαζει κανενα απο τα πουλακια μεσα στο κλουβακι. Αυτα απο εμενα. Οτι αλλη απορια εχεις ρωτα κ περιηγησου κιολας στο σαιτ,θα βρεις κ αλλες χρησιμες πληροφοριες. Να σου ζησουν τα μικρα, αντε κ βαλε κ καμια φωτο να δουμε.:)
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους...
Τελικά τα μικρά είναι 3... Εδώ και 2 εβδομάδες έχουν βγει από την φωλιά και μεγαλώνουν μέρα με τη μέρα.. Σας στέλνω και φωτό να τα δείτε (δεν φαίνεται πολύ καλά αλλά θα βγάλω κι άλλες...
Η ερώτηση μου είναι η εξής: πότε να τα βάλω σε άλλο κλουβί;Έχω δει να τσιμπολογάνε αλλά τα ταίζουν ακόμα οι γονείς...
Να ξέρω για να πάρω κλουβί...
 

Συνημμένα

  • DSC00177.webp
    DSC00177.webp
    35 KB · Προβολές: 100
  • DSC00176.webp
    DSC00176.webp
    60,1 KB · Προβολές: 95
οταν αρχισουν να τρωνε τελειως μονα τους τοτε ειναι ετοιμα για αλλο κλουβι αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να τα χωρισεις αμα χορανε εκει!
απλα βγαλε τη φωλια αμα δε θες κιαλλα μικρα!
 
Κάποια στιγμή θα δείς στις επόμενες μέρες ότι θα είναι τελείως ανεξάρτητα! Να σου ζήσουν!
 
Back
Top