Αναπαραγωγή Γίνεται από δύο πράσινα καναρίνια να βγει λευκό πουλί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπέρα ερώτηση απορρια γίνεται από δυο καναρίνια πρασίνου χρώματα με ελαχιστο κίτρινο να δίνουν ένα λευκό πουλί στα 5 της γεννάς η ένα που να είναι 80% λευκό ; Πως εξαφανίζεται η μελανίνη ; Τι γονίδιο πρέπει να κουβαλάνε επειδή ξέρω την προέλευση τους κ είναι από δικές μου γέννες κανένα πουλάκι δεν είχε λευκό χρωμα
 
Το ότι είναι απο δικες σας γεννες δεν σημαίνει οτι οι πρόγονοι τους δεν ηταν αλλου χρώματος το όποιο βλέπετε να εκδηλώνεται. Το οτι αναφέρονται στα κοινά καναρινια ταυτόχρονα στη δικη μου αντίληψη σημαίνει οτι εχουν μεσα διαφορα "αιματα".

Τίποτα περίεργο σε ολο αυτο. Μπράβο για την πεντάδα.
 
@sarpijk Κατάλαβα σίγουρα δν ξέρω τους προγόνους τους γνωρίζω μόνο τρεις γενιές τους ποσό πίσω σε προγόνους μπορεί να φτάσουν;
 
Τρεις γενιές πισω, υποθετω δεν βαζατε αδερφια να ζευγαρώνουν αρα θα εχετε ζευγαρώσει διαφορα πουλια που εισαγατε στην αναπαραγωγή σας και φαντάζομαι δεν ξέρετε το γενεαλογικό τους δεντρο. Καπου εκει μεσα θα υπήρχε λιγο λευκό. Κάποιος που ξέρει καλύτερα απο γενετικη θα σας τα εξηγήσει καλύτερα.
 
@sarpijk όχι αδέρφια δεν βάζω απλά ξέρω πια πουλάκια είναι η προπαπουδες να τ πω έτσι ευχαριστω για την απάντηση
 
Yπάρχουν τα παρδαλά πουλάκια(κοινά) που έχουν μια χρωματική γκάμα που αρχίζει απο σχεδόν "πράσινα" (heavy varigated) και φτάνει έως σχεδόν λιποχρωμικά (light varigated ή ticked). Κάποια απο αυτά μοιάζουν πολύ με "Πράσινα" (αρχέγονα) ,αλλά δεν είναι. Αυτά, μπορούν να δώσουν απογόνους με μεγαλύτερες περιοχές καθαρές, χωρίς μελανίνες. Κάποιες φορές μάλιστα και πουλιά με μεγάλα ποσοστά καθαρότητας. Βλέπεις, τα γονίδια που ελέγχουν το πού θα εμφανιστούν οι μελανίνες, είναι ανεξάρτητα απο αυτά της μεταφοράς της στο πτέρωμα. Οσον αφορά το λιπόχρωμα. Λευκό δεν μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά σε απογόνους απο δυό γονείς που έχουν κίτρινο λιπόχρωμα. Πρέπει και οι δυό γονείς να είναι φορείς υποχωρητικού λευκού...και βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε για Κυρίαρχο Λευκό διότι τότε ο γονέας που θα έφερε τέτοια μετάλλαξη δεν θα είχε κίτρινη αλλά λευκή βάση(φόντο).
 
@mgerom κατατοπιστικότατος ευχαριστω πολύ όταν βγει με τ καλό στο κλαρί η 5αδα θα έχουμε κ φωτό τα κοινά παντός είναι κιντερ έκπληξη
 
τα κοινά παντός είναι κιντερ έκπληξη

Αν σε "χαλάει" μη το λαμβάνεις υπ' όψιν. Το σβήνω 🙂 Εξ' άλλου μπήκε μόνον σαν λέξη που χρησιμοποιούν οι πολλοί σε σχέση με τις ποικιλίες χρώματος της κατηγορίας D. Παρδαλά μπορεί να είναι Τιμπράδος,Μαλινουά,Χάρζ, και πουλιά απο την κατηγορία Ε .
 
Back
Top