Αναπαραγωγή Γίνεται ζευγάρι κοκατίλ αντίθετου φύλου να κάνουν άσπορα αυγά;

kat3rinaa

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2023
Μηνύματα
7
Καλησπέρα, είμαι κάτοχος δύο κοκατίλ και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι ένα θηλυκό και ένα αρσενικό. Πριν λίγους μήνες τα πέτυχα να ζευγαρώνουν και από τότε τους πήραμε μία φωλιά ώστε να κάνουν τα αυγά εκεί. Το θηλυκό έκανε αν θυμάμαι καλά 6 με 8 αυγά, όχι σε μία μέρα μέσα αλλά σταδιακά ( λίγα λίγα δηλαδή ). Είχα ενημερωθεί για το πόσες μέρες χρειάζονται για να βγουν οι νεοσσοί από το αυγό αλλά απ' ότι φάνηκε δεν βγήκαν ποτέ. Είχε σταματήσει από τότε να κάνει αυγά αλλά πρόσφατα ξανά άρχισε να γεννάει ένα αυγό σε άκυρες μέρες μέσα στον μήνα και όχι στην φωλιά αλλά έξω από αυτήν όπου πέφτουν και μερικές φορές σπάνε. Διάβασα σχετικά forums και άρθρα για να σιγουρευτώ για το φύλο τους και να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά δεν βοήθησαν ιδιαίτερα ( θα το εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποια forums που μπορεί να μου έχουν ξεφύγει ), παρόλα αυτά έμαθα τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει το θηλυκό να γεννάει αλλά κυρίως θα ήθελα να μάθω γιατί συμβαίνει και αν κάνω κάτι λάθος γιατί μας έχει ανησυχήσει αυτό το θέμα.
 
Back
Top