Αναπαραγωγή Γίνεται ζευγάρωμα νεαρού μπάτζι με μεγαλύτερο θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ermis1

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2016
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην ομάδα. Εχω απορία για ένα ζευγάρι. Το αρσενικό είναι μικρο 8 μηνών και το θηλυκό 15 μηνών. Συγκατοικούν σαν ζευγάρι μέσα στο κλουβί μαζί με άλλα. Η απορία μου ειναι η εξής. Μπορεί οταν το αρσενικό γίνει 10 μηνών + να ζευγαρώσει με το θηλυκό η παίζει κάποιο ρόλο αυτή η διαφορά;
 
Κανένα πρόβλημα ακόμα και αν υπήρχε μεγαλύτερη διαφορά.
Μόνο πρόσεξε, όταν είναι εποχή αναπαραγωγής καλύτερα να ζουν ανά ζευγάρια.
 
Κανένα πρόβλημα ακόμα και αν υπήρχε μεγαλύτερη διαφορά.
Μόνο πρόσεξε, όταν είναι εποχή αναπαραγωγής καλύτερα να ζουν ανά ζευγάρια.
Τώρα ζούνε με άλλα μαζί, απλά έχουν δέσει μαζί. Απο την Δευτερα θα τα εχω εγω και μόνα τους. Βέβαια το αρσενικό ειναι μικρο οπότε δεν περιμένω να τα δω σύντομα αποτέλεσμα αναπαραγωγής αλλά ρωτάω γιατί έτυχε να ειναι τώρα διαθέσιμα.
 
Ναι πάρε τα, είναι σίγουρα διαφορετικού φύλου; Ε και το αρσενικό εντός ολίγου έτοιμο θα είναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Όταν αναπαραγωγικά είναι έτοιμα τα πουλιά δεν θα τους σταματήσουν αυτά τα εμπόδια.
Η ληξιαρχική πράξη μετράει μόνο στους ανθρώπους.
Απλα ειχα μια χαζή σκέψη. Μήπως λόγο του οτι ο αρσενικός είναι μικρο περιμένει προστασία απο το θηλυκό και όχι έρωτες.?
 
Τα παπαγαλάκια κάνουν φιλίες ασχέτως φύλου και χωρίς κάποια προσδοκία, απλά ταιριάζουν, έτυχε στην ισορροπία της ομάδας που βρίσκονται.
Ωριμάζουν σεξουαλικά γύρω στους 6 μήνες τους, άσχετα που δεν τα βάζουμε τόσο μικρά σε αναπαραγωγική διαδικασία γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί βιολογικά, σωματικά ακόμα και δεν θέλουμε να ταλαιπωρηθούν.
 
Ναι πάρε τα, είναι σίγουρα διαφορετικού φύλου; Ε και το αρσενικό εντός ολίγου έτοιμο θα είναι.
Ναι σίγουρο το χαλινό ειναι στο ένα μπλε στο άλλο καφέ και το βασικό δεν είναι αδελφια
 
Απλα ειχα μια χαζή σκέψη. Μήπως λόγο του οτι ο αρσενικός είναι μικρο περιμένει προστασία απο το θηλυκό και όχι έρωτες.?
Μια χαρά θα τα πάνε...
Αν έχουν καλή υγεία θα έχουν καλούς απογόνους... Τα υπόλοιπα είναι "άχρηστα".
 
Τα παπαγαλάκια κάνουν φιλίες ασχέτως φύλου και χωρίς κάποια προσδοκία, απλά ταιριάζουν, έτυχε στην ισορροπία της ομάδας που βρίσκονται.
Ωριμάζουν σεξουαλικά γύρω στους 6 μήνες τους, άσχετα που δεν τα βάζουμε τόσο μικρά σε αναπαραγωγική διαδικασία γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί βιολογικά, σωματικά ακόμα και δεν θέλουμε να ταλαιπωρηθούν.
οπότε τα ξεκινάω διατροφή αφού ηρεμήσουν απο την αλλαγή περιβαλλοντος και μετά αφήνω στη μαμά φύση και το ένστικτο τους να κάνουν τη δουλειά τους;
 
Ναι, καλό φαγητό, ηρεμία, ήλιος μόλις φτιάξει ο καιρός και αν δεις ζευγαρώματα, βάζεις φωλιά. Κανονικά η αναπαραγωγική τους περίοδος όπου να ναι τελειώνει αλλά πολλές φορές αυτό δεν ισχύει για τα οικόσιτα. Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Ωραία ευχαριστώ πολυ.. Από Δευτέρα θα ανεβάσω και φωτο τους και οι απορίες θα συνεχίζονται σαν νέος με την ενασχόληση των μπατζι!
 
Σημερα το βράδυ παραλαμβάνω το ζευγαράκι που σας είπα και θα ήθελα και τη γνώμη σας.Αυτος ειναι ο αρσενικός.
t%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B91.jpg


Και το κοριτσι.
t%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B92.jpg
 
Αν όντως ο αρσενικός είναι αρσενικός θα σου χαρίσουν πολύ ομορφους απογονους όταν έρθει η κατάλληλη ωρα. Να σου ζήσουν!
 
Ευχαριστώ!O αρσενικός ειναι αρσενικός σίγουρα αλλά ειναι 8 μηνών περίπου ακόμα και το θηλυκό 15 λογικά θα αργησουν οι απόγονοι👎. Όπως μου είπε το παιδί εχουν ταιριάξει στο κλουβί σαν ζευγάρι, μακάρι να πάνε ολα καλα. Το βράδυ θα τα εχω και βλέπουμε τις επόμενες μέρες αφου γίνουν τα απαραίτητα...
 
Καλησπέρα! Έχω την εντύπωση ότι είναι μετάλλαξη pied αν δεν κάνω λάθος;
 
Back
Top