Αναπαραγωγή Γίνεται να αποφύγω το ζευγάρωμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gloria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gloria

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2018
Μηνύματα
85
Πόλη
Νάουσα
Σκέφτομαι να πάρω ένα θηλυκό για το μπατζι μου χωρίς όμως να ζευγαρώσουν. Δεν θα βάλω φωλιά φυσικά, αλλά μπορούν να ζευγαρώσουν χωρίς φωλιά και να κάνουν αβγά;Θα τα χώριζα την εποχή του ζευγαρώματος αλλά νομίζω πως ίσως να λυπηθούν γιατί είναι μεγάλο διάστημα. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο; Μήπως είναι λάθος και να είναι πάντα σε χωριστά κλουβιά;
 
Καλησπέρα @Gloria ! Αρχικα να χαίρεσαι το μπατζακι σου! Είσαι σίγουρη πως είναι αρσενικό?
Φυσικά και μπορούν να ζευγαρώσουν και να κάνουν αυγά αλλά εφόσον δεν θα τους έχεις φωλιά δεν θα προχωρήσουν ποιο πέρα. Εσύ θα αφερεις τα αυγά και τελείωσε εκεί η υπόθεση. Δεν χρειάζεται να τα χωρίσεις ούτε να τα βάλεις σε ξεχωριστά κλουβιά. Μην φοβάσαι, αν τους αφαιρέσεις τα αυγά δεν θα στεναχωρηθουν... Σε λίγη ώρα κιόλας θα το έχουν ξεχάσει!
 
Ευχαριστώ πολύ! Ναι έχει μπλε στα ρουθούνια του ράμφους.Αν δεν κάνω λάθος έτσι τα αναγνωρίζεις.
Πολύ σωστά! Αν τελικά αποφασίσεις να του πάρεις ταίρι να έχεις υπόψιν σου ότι για 40 μέρες περίπου θα πρέπει να τα έχεις σε ξεχωριστά κλουβιά γιατί δεν ξέρεις αν το νέο θα είναι υγιές και αυτό εγκυμονει κινδύνους να πάθει κάτι και το παλιό.
 
Καραντίνα δηλαδή;
Ναι, καραντίνα! Το κλουβί που έχεις τώρα το budgie σου είναι αυτό στο προφίλ σου; Αν ναι δυστυχώς δεν γίνεται να φιλοξενηθεί εκεί το ζευγάρι σου, είναι ασφυκτικά μικρό για ένα πουλί πόσο μάλλον για δύο. Θα πρέπει να πάρεις ένα αρκετά μεγαλύτερο και ευρύχωρο κλουβί για να μπορούν τα δυο τους να έχουν άπλετο χώρο για παιχνίδι και γυμναστική!

Υ. Γ. Ελπίζω να μην με παρεξηγείς! Φιλικά και συμβουλευτικα σου τα λέω όλα αυτά!
 
Θα πάρω ένα μεγαλύτερο, φυσικά.Αυτό μου φαίνεται μικρό ακόμα και για αυτόν μόνο του! Σκέφτομαι να βάλω από την αρχή το θηλυκό στο μεγάλο μονό του και μετά να βάλω και το αρσενικό μου. Γίνεται αυτό, σωστά; Αυτό θα το κρατήσω μόνο για να τα μεταφέρω κάπου.
 
Θα πάρω ένα μεγαλύτερο, φυσικά.Αυτό μου φαίνεται μικρό ακόμα και για αυτόν μόνο του! Σκέφτομαι να βάλω από την αρχή το θηλυκό στο μεγάλο μονό του και μετά να βάλω και το αρσενικό μου. Γίνεται αυτό, σωστά; Αυτό θα το κρατήσω μόνο για να τα μεταφέρω κάπου.
Ναι φυσικά και μπορείς να το κάνεις! Απλά να έχεις υπόψιν σου τα εξής:
1. Ξυλινες πατηθρες στο κλουβί.
2. Συσκευασμένη τροφή επώνυμης εταιρίας.
3. Παιχνιδια για να έχουν κάτι να ασχολούνται.
4. Σουπιοκοκκαλο και φρούτα και λαχανικά στην διατροφή τους.
Να μας ενημερώσεις για τις κινήσεις σου!
 
Ναι φυσικά και μπορείς να το κάνεις! Απλά να έχεις υπόψιν σου τα εξής:
1. Ξυλινες πατηθρες στο κλουβί.
2. Συσκευασμένη τροφή επώνυμης εταιρίας.
3. Παιχνιδια για να έχουν κάτι να ασχολούνται.
4. Σουπιοκοκκαλο και φρούτα και λαχανικά στην διατροφή τους.
Να μας ενημερώσεις για τις κινήσεις σου!
Θα το κάνω
[automerge]1552397515[/automerge]
👍
[automerge]1552398101[/automerge]
Ευχαριστώ και πάλι
 
Τελευταία επεξεργασία:
613386133861338
[automerge]1552477524[/automerge]
Για πρώτη φορά κατάφερα να ανεβάσω φωτογραφία! Συγγνώμη αν δεν είναι καλή αυτό μπόρεσα... 😅
[automerge]1552477596[/automerge]
Είναι κατατρομαγμενος πάντως δεν ήξερε τι είναι αυτο που κρατούσα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα @Gloria! Πολύ όμορφο είναι αλλά...
Το στικ πρέπει να το πετάξεις όπως και δη ποτέ! Θεωρώ πως και οι πατηθρες θέλουν αντικατάσταση στο κλουβί αλλά εφόσον θα πάρεις καινούργιο κλουβί θα βάλεις σε εκείνο ξύλινες!
 
Ελπίζω όχι μεγάλο Γιατί έχει φάει μια δυο φορές
Μην φοβάσαι δεν πρόκειται να πάθει κάτι. Απλα να μην του ξαναπάρεις.
Κούκλος!
 
Όπως πολύ σωστά πρόσθεσε η φίλη Ζωή @ζιζι δεν θα πάθει κάτι από το στικακι πάρα μόνο από την συνεχόμενη χρήση του. Καλύτερα όμως να μην του το ξαναδώσεις ποτέ. Να προτιμήσεις φυτικά προϊόντα όπως το Κεχρί.
Μία πολύ οφελιμη τροφή για όλα τα πουλιά! Αν του πάρεις θα ξετρελαθεί!
 
Back
Top