Φροντίδα Γίνεται να εκπαιδεύσω lovebird για freeflight

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης neni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

neni

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2020
Μηνύματα
75
Πόλη
Ασπρόπυργοσ
Γεια σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση, εχω δει πολλους freeflight παπαγαλους και επειδη στο lovebird μου αρεσει πολυ να πεταει, εχω ξεκινησει το recall training.Μπορω ομως να το εκπαιδευσω και για εξω;
 
Λοιπον να σου πω την δικια μου εμπειρία με το "freeflight".Αν δεις το θεμα μου αυτο εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Η-κούκλα-μου-lovebird.39816/
Αυτο εδω το lovebird το εχω απο πολυ μωρο (3 ημερων) το παρατησε η μαμα του και το πηρα για να ζησει!Εν τέλει εγινε ολοκληρο πουλακι (10 μηνων).Στο θεμα μας,εγω απο την ειχα απο μικρη, την ειχα μαθει και βγαίναμε βολτα χωρις να φευγει καθολου απο πανω μου.Μονιμα ανοιχτα παραθυρα και πολυ ελευθέρια(πολυ κακο βεβαια)!Της ειχα μαθει την εντολη ελα και ερχοταν απο πταν δε πέταγε καν.Καποια στιγμη πηγε να κατσει πανω σε εναν κακτο και εγω για να μην τρυπήσει τα ποδαρακια της την επιασα γρηγορα και της τραματισα το ποδαρακι,ευτυχως μετα απο πολυ προσπαθεια εγινε καλα(δε το εχω αναφερει στο forum με εθλιβε πολυ).Μετα ομως επειδη επρεπε να μη το κουραζει ειχα σταματησει να την βγαζω βολτα ελεύθερη μη τυχον χτυπησει και μετα χωρις να μου κοψει την εβγαλα και πηγε ψηλα σε κατι πευκα!Για καλη μου τυχη δεν ειχε ξεχασει την εντολη 《ελα》 και γυρισε γρηγορα.Απο τοτε οτι κανω ειναι με προσοχη και παντα με λουρακι harness.Αυτο θα σου πρότεινα και εσενα υπαρχει η πιθανοτητα 99% να μη δεχτει το λουρι!
 
Back
Top