Αναπαραγωγή Γίνεται να ζευγαρώσει ένας αρσενικός με 2 κανάρες;

Mithradil

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Κύμη
καλημερα παιδια! Εχω 2 καναρες κ 1αρσενικο μπορω να βαλω τον αρσενικο μαζι με της καναρες να ζευγαρωσουνε;
 
Φυσικα και μπορείς αν και άργησες αρκετά... Η αναπαραγωγή πλησιάζει σχεδόν στο τέλος της... Αν εχεις κάνει την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία και τα πουλιά σου είναι απόλυτα υγιή ισα που προλαβαινεις να έχεις μια γέννα. Δεν θα σου συνιστουσα για περισσοτερες απο μία προσπάθειες, γιατι η ζέστη ήδη αυξάνεται και με τις πολύ υψηλες θερμοκρασίες θα άρχισεις να έχεις απώλειες. 🙂

Αν διαθέτεις μια τριπλη ζευγαρώστρα με τον αρσενικό στην μεση να εναλλάσεται στις κανάρες ισως και να τα καταφέρεις...Ιδέες για την ζευγαρώστρα που σου αναφέρω θα διαβάσεις σε παραπλήσια θέματα που ανοιχτηκαν...Ψαξε λιγο και κατι θα βρεις. 🙂
 
τα εχω στο υπογειο δν εχει κ πολυ ζεστη πιστευω 2 γεννες να κανουνε
 
Καλυτερα ομως θα ειναι να μην τα κουρασεις με παραπανω γεννες γιατι κατα τα τελη του Ιουλιου θα αρχισει η περιοδος της πτερορροιας και ειναι αρκετα δυσκολη για τα πουλια. Συμβουλη μου ειναι μια γεννα αρκει.
 
Ο Μάιος ειναι ηδη στο τέλος του. Εχοντας σαν απαραιτητη προυπόθεση οτι τηρησες την καραντίνα, εκανες την σωστη διατροφική προετοιμασία, σκέψου οτι θα χρειαστούν καποιες μερες να γεννήσουν, 13-14 μέρες η εκκόλαψη και άλλες 20-25 μερες για το μεγάλωμα των νεοσσών... Καταλαβαινεις οτι η δευτερη γεννα θα γινει στα μεσα Ιουλίου. Δεν ξερω κατά ποσο αυτο είναι σωστό γιατην διαχέιρηση των πουλιών σου, μιας και μετα αρχιζει η πτερόρροια και τα θυληκα σου θα είναι εξαντλημένα.

Βεβαια η διαχείρηση των πουλιών σου είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση και ευθύνη. Σου ευχομαι καλη επιτυχία
 
οποτε μια φορα θα γεννησουνε. Ευχαριστώ για της πληροφοριες
 
Back
Top