Ασθένειες Γίνεται να περνάει πτερόρροια τώρα το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης texaros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

texaros

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2013
Μηνύματα
29
Παιδιά καλησπέρα. έχω παρατηρήσει πως το καναρινάκι μου χάνει φτερά. Έχω διαβάσει και το θέμα στο φόρουμ για παθολογική πτερόρροια. Καθημερινά βρίσκω πουπουλα στον πάτο του κλουβιού και σήμερα βρίκα και απο την ουρίτσα του ένα. Δεν έχει "σπάσει" το πτέρωμα του σε κάποιο σημείο με την έννοια ότι δεν έχει κάποιο κενό κάπου. Κελαηδάει όταν του μιλάω πάντα και φαίνεται ευδιάθετο ουτε φουσκώνει ούτε τίποτα. Επίσης κάθε φορά που του αλλάζω νερό καβαλάει τη ποτίστρα και μπανιαρίζεται. Είναι πιθανό να περνάει τώρα πτερόρροια;
 
Δυστυχώς όχι. Θα ρωτήσω όμως μήπως και μάθω...
 
Έξω. Κάτω το υπόστεγο στην αυλή. Είναι ψηλα το κλουβάκι του, ξυπνάει με την ανατολή κοιμάται με τη δύση. Προστατευμένο από βροχή και αέρα. Το χειμώνα και μόνο όταν κάνει πολύ κρίο ή φυσάει πάρα πολύ θα το βάλω το πουλάκι στο σπίτι. Έξω το έχω.
 
Είναι αρσενικό; Κελαηδάει;

Ψάξτο για εξωπαράσιτα, βάζε του συχνά την μπανιέρα όταν δεν φυσάει, βγάζε το για λίγη ώρα στον πρωινό ήλιο, δίνε του για ~10 μέρες ένα διατροφικό συμπλήρωμα και μια ισορροπημένη διατροφή καθημερινά.
 
Με το που με βλέπει και του μιλάω μου κελαηδάει. όχι τίποτα τρομερό, όσο κελαηδούσε από όταν το πήρα. Διατροφή του έφτιαξα μια αυγοτροφή σαν αυτή που έχετε εδώ (αυτή με το κουάκερ) και τρελένεται, αν του βάλω πρωί μέχρι το μεσημέρι την έχει φάει (ημερίσια δόση, γλυκό του κουταλιού). Επίσης του βάζω και μήλο, αντίδι ανά δεύτερη μέρα. Τα σποράκια δε τα τρώει με τόση ευχαρίστηση (συγκριτικά με τα άλλα δύο πουλάκια που έχω) αλλά από την αρχή που τον πήρα το έκανε αυτό! Για συμπλήρωμα διατροφής θα το ψάξω πολύ να βρω κάποιο αλλά δυστυχώς στη Πάτρα τα πετ σοπς έχουν πολύ λίγα. Για να βρω σουπιοκόκκαλο πέθανα! Ευχαριστω πολύ Σταύρο, θα κάνω όσα μου είπες και θα σας ξαναπώ παιδιά!
 
Τα σποράκια δε τα τρώει με τόση ευχαρίστηση (συγκριτικά με τα άλλα δύο πουλάκια που έχω) αλλά από την αρχή που τον πήρα το έκανε αυτό!
Τι σπόρους τους δίνεις Παναγιώτη; Εννοώ, τι μάρκα;

Αντικατέστησε την αυγοτροφή με σφιχτοβρασμένο αυγό, δύο φορές την εβδομάδα.
 
Σπόρους για καναρίνι. Σε σακουλάκι τους πέρνω δεν λέει μάρκα. Μάλλον πέρνει μεγάλη σακούλα ο τύπος και τα πουλάει σε μικρά σακουλάκια δικά του... Xύμα τροφη δηλαδή!
 

Το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο η χύμα τροφή αλλά δύσκολα θα βρω. Με ένα πρόχειρο ψάξιμο δεν είχε κανείς εδώ. Για ένα σουπιοκόκκαλο έκανα αμάν... Δυστυχώς τα μειονεκτήματα είναι αρκετά όταν δεν είσαι στη πρωτεύουσα...
 
Καλησπέρα παιδιά. Ρώτησα έναν κτηνίατρο και μου είπε να δώσω αυτό το σκέαυσμα στη φωτό στο πουλάκι. Βρήκα και τον τύπο που είχαμε πάρει το καναρίνι και μου είπε πως είναι φυσιολογικό μάλλον πέρασε και πέρυσι νωρίτερα πτερόρροια και να μην ανυσηχώ. Όμως τώρα τι να κάνω; Δε θέλω να του δώσω διάφορα σκευάσματα στα τυφλά. Κάποιο πολυβιταμινούχο δε βρήκα πουθενά δυστυχώς ούτε καν συσκευασμένη τροφή...
 

Συνημμένα

  • DSC00268-300x300.webp
    DSC00268-300x300.webp
    2,6 KB · Προβολές: 73
Αυτό που σου είπε ο γιατρός είναι μια χαρά. Φρέσκους σπόρους, αυγό 2-3 φορές την εβδομάδα, μπάνια καθημερινά το πρωί και η πολυβιταμίνη στο νερό είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

Υ. Γ Ο Σταύρος με πρόλαβε :)
 
Κι αυτό πολυβιταμινούχο είναι.

Συγνώμη Σταύρο λανθασμένη διατύπωση. Εννοούσα ότι δε βρήκα κάποιο από αυτά στη λίστα εδώ!

Πάντως το μπάνιο το απολαμβάνει συνέχεια. Και το πρωί και τώρα πριν λίγο από τη ποτίστρα μπανιαρίστηκε.
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τη βοήθεια. έχω μάθει γενικά πολλά πράγματα μέσα από το φόρουμ.
Συνεχίζω και βλέπουμε για αποτελέσματα!
 
Παιδιά καλησπέρα. Μόλις σήμερα παρατήρησα ότι έχει αρχίσει να δημιουργείται ένα μικρό κενό στο πτέρωμα στο σβέρκο του καναρινιού. Είναι κάτι "φυσιολογικό"; Μήπως να το ψάξω για τίποτα ψείρες, εξωπαράσιτα;
 
Ναι... Μπορεί να είναι και εξωπαρασιτα... Δες πάνω του αν έχει μαύρα ζουζούνια ή στις σχισμές του κλουβιού και στις πατηθρες.. Ξύνεται;
 
Δε το εχω πετύχει να ξύνεται όχι, ούτε έχω παρατηρήσει μαύρα ζουζούνια κάπου στο κλουβί. Να κάνω το "κολπάκι" με τη τυλιγμένη χαρτοπετσέτα σήμερα το βράδυ; Το φοβάμαι γιατί έχω και άλλα δύο πουλάκια βέβαια όχι κοντά σε αυτό από τότε που είδα ότι έχανε φτερά αλλά αν οφείλεται σε εξωπαρασιτα τελικά πρέπει να τσεκάρω και τα άλλα...
 
Back
Top