Φροντίδα Γίνεται να συνυπάρξουν rainbow με CAIQUE

Darkoulis

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2017
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
lory rainbow μαζι με CAIQUE
γυνεται να συνιρπαξουνεε;οχι στο ιδιο κλουβι,ξερω οτι τα caique ειναι κτητικα και ζηλιαρικα!
γυνεται να κατσουνε μαζι; Εξω απο κλουβι εννοω μαζι!
 
Καλησπέρα.
Η ερώτηση σου είναι λιγάκι αόριστη.
Δεν υπάρχει ένα Ναι ή ένα Όχι.
Παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του εκάστοτε πουλιού, πιο έχει έρθει πρώτο και δεύτερο κλπ κλπ.
Αν το Caique έρθει μετά και είναι μωράκι μπορεί να ταιριάξουν.
Ανάλογα βέβαια με τον χαρακτήρα του Λορι σου.
Πριν τα φέρεις σε επαφή θα τα έχεις πρώτα στον ίδιο χώρο για κάποιες μέρες ώστε να ακούνε και να βλέπουμε το ένα το άλλο.
Αργότερα θα τα βάλεις δίπλα δίπλα (χωρίς το ένα να μπορεί να φτάσει τα κάγκελα του άλλου.
Τέλος (αν δεις ότι κι αυτά είναι ήρεμα και δείχνουν ενδιαφερον), θα δοκιμάσεις να τα βγάλεις έξω έχοντας αρκετές λιχουδιές και παιχνίδια και βλέποντας και κάνοντας.
Ούτως ή άλλως θα είσαι πάντα παρόν όταν είναι εκτός κλουβιού :)
Να ξέρεις ότι πολλές φορές ίδιο είδος παίρνεις και πάλι δεν θέλουν το ενα το άλλο οπότε τίποτα δεν είναι δεδομένο.
Βέβαια επειδή θα είναι σε ουδέτερο χώρο ίσως όλα πάνε καλά.
Ευτυχώς δεν εχουν και καμία διαφορα μεγεθους για να γοβασαι μην σκοτωσει το ενα το αλλο με ενα τσιμπημα :)
 
μεχρι στιγμης to rainbow Μου ειναι φοβερο,υσηχο κτλπα, ενας τελειος χαρακτηρας, αλλα η αληθεια ειναι θελω και ενα caique
 
Επειδή είναι "πουλια σε κλουβι" , μπορείς όπως και να έχει να πάρεις κι άλλο ένα αφού θέλεις.
Δηλαδή και να μην ταιριάξουν, θα μπορείς να τα βγάζεις έξω ξεχωριστά το ένα με το άλλο.
Αν ήταν σκυλιά, γάτες κλπ οκ εκεί θα μπορούσες να αγχωθείς με το τι και πώς.
Βέβαια είναι προς τιμήν σου που ενημερώνεσαι και ψάχνεις πριν την απόκτηση δεύτερου παπαγάλου, απλα δεν χρειάζεται τόσο άγχος.
Ίσως έχεις περισσότερη φασαρία γιατί θα ακούει το ένα το άλλο όμως αυτό είναι άλλο θέμα 😛
Απλά αν τελικά δεν τα βρούνε μεταξύ τους, φρόντισε να περνας ίδια ώρα εκτός κλουβιού με το κάθε ένα, οπότε υπολόγισε τον έξτρα χρόνο σε περίπτωση που δεν...
Επίσης διάβασε και για την καραντίνα ώστε να ξέρεις τι να κάνεις όταν έρθει το νέο μέλος στο σπιτι :)
 
Με το rainbow περναω 5ωρες την μερα με 6, λογο δουλειας ειμαι ολι μερα σπιτι, λογικα αν παρω και αλλο οποτε 10ωρες
 
Αν το νέο μέλος είναι μωράκι τότε εκείνο θα μάθει αμέσως τα μέλη του σπιτιού.
Από εκεί και πέρα είναι το πως θα το δεχτεί το Λορι σου και τι αντίδραση θα έχει.
 
Αν το νέο μέλος είναι μωράκι τότε εκείνο θα μάθει αμέσως τα μέλη του σπιτιού.
Από εκεί και πέρα είναι το πως θα το δεχτεί το Λορι σου και τι αντίδραση θα έχει.
σκεψου εχω την λορι μου 3-4 μερες και ολα πανε τελεια! Δεν φευγει απο πανω μου κυριως, με των αδερφο μου εχει θεμα των κουτσουλαει συνεχεια χααχχχα
και με την κοπελα μου τα παει καλα

ελπιζω νατα παει καλα και με αλλο πουλακι αν τεληκα παρω
 
Back
Top