Αναπαραγωγή Γίνεται τα parrotlet να ζευγαρώσουν πριν περάσει ένας χρόνος;

@ParrotletTwityZeta τωρα καλοκαιριτικα θα τα βαλεις να ζευγαρωσουν; Δεν ειμαι της αποψης να βαλεις φωλια τωρα ουτε τιποτα... Αστα να κανουν και μπιλακια και βαρκουλες και σαΐτες. Μεσα στο σπιτι τα εχεις;
 
@Elli Τους βάζω μπανιέρα, επίσης δεν έχω άλλο κλουβί να τα χωρίσω και διάβασα ότι όταν τα χωρίζεις σε τρελαινουν στο (πιτ- πιτ) και αυτά ξεκινάνε και όταν έχεις τον ένα εξω και τον άλλο μέσα, φαντάσου τι θα γινόταν αν τα χωριζα! 😜
 
@ParrotletTwityZeta Καταλαβα τι γινεται τωρα;αφου τα εχεις μεσα στο σπιτι μηπως επιτρεπεται να ζευγαρωσουν;ας περιμενουμε να μας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα απο εμενα γιατι οπως τα λες σε λιγο θα εχουμε γεννητουρια.
 
Τι ηλικία ακριβώς έχουν; Αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά μικρά (μικρότερα των 6 μηνών). Θα σε συμβούλευα να μην βάλεις φωλιά αν δεν χρονίσουν πρώτα και τα δύο. Θεωρώ ότι απλά παίζουν. Έχω 8 χρόνια που ασχολούμαι εκτροφικά με τα πάρροτλετ, αλλά τέτοια συμπεριφορά δεν είχα παρατηρήσει ποτέ, ούτε από τα αναπαραγωγικά μου ζευγάρια. Τα πρώτα χρόνια που χρησιμοποιούσα χαρτί σαν υπόστρωμα, ναι μεν όταν το έφταναν έκοβαν κομμάτια, αλλά ποτέ δεν έκαναν μπαλάκια σε κάποια γωνία, τα έβρισκα σκορπισμένα μέσα στο κλουβί. Επίσης, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, και σύμφωνα με οδηγίες αναγνωρισμένων εκτροφέων της Ελλάδας και του εξωτερικού, ταϊσμένα στο χέρι με κρέμα πάρροτλετ δεν θα πρέπει να μπαίνουν για αναπαραγωγή γιατί κατά κανόνα δεν γίνονται καλοί γονείς (εγκατάλειψη αυγών ή νεοσσών, εκδήλωση κανιβαλισμού απέναντι στους νεοσσούς είναι οι συνηθέστερες συμπεριφορές). Προσωπική εμπειρία από το τελευταίο δεν έχω.
 
Back
Top