Αναπαραγωγή Γίνετε το αρσενικό καναρίνι να κάνει αυγό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giwrgos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giwrgos

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2016
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
καλημερα βρε παιδια σημερα το αρσενικο που ειχα ζευγαροσι περσι και μου τα εβγαζε ι καναρα οολα κλουβια εκανε αυγο γινετε το αρσενικο να ειναι τοσο πιρομενο που να κανι αυγο ι αυτος που μου το εδοσε απο πετ ιταν κουκουρουκου;
 
και του το ειχα παει γιατι δεν κελαιδαει ετσι και μου λεει πρεπι να παει εναμισι χρονον τι ειναι τουτος ελεος, σιν που το εμαθα να κελαιδαει με εναν καναρο ελληνικο να βλεπις θυλικια και να τρελενεσε αυτα ειναι
 
Τι να πεις... Πάρε δύο αρσενικά το φθινόπωρο από εκτροφέα και ξεκινάς του χρόνου μια σωστή αναπαραγωγή. Δεν ωφελεί να στεναχωριέσαι τώρα, μόνο μην ξανά πας στο μαγαζί του. Αυτός θα χάσει.
 
του το ειπα απλα και ξεκαθαρα μα να ροταο αν ειναι δινατον ενιοσα ασχιμα γιατι διχνις εμπιστοσινι το ωλεπι και το εκμεταλεβετε... Τορα να δο που δεν θα πηγενο καθολου.. λιπον τι θυλικια θα τιν ωαλο με καρδερινα για αυτο δεν σταματαει ι καρδερινα να λαλαει οταν τον βλεπι ρε τον πιπι μου εγινε πιπιτσα 😀 καλι σινεχια
 
Γιώργο, όχι! Μην! τη βάλεις με την καρδερίνα. Είναι κρίμα να παράγεις στείρα υβρίδια. Τι θα τα κάνεις τα θηλυκά; Δεν κελαϊδούν, κάνουν τζούφια αυγά έστω κι αν έχουν ζευγαρώσει, και τα αρσενικά καρδερινοκάναρα δεν είναι δα και τόσο σπουδαία στις τρίλιες που κάνουν - άσε που κι αυτά στείρα είναι επίσης.

Κάνε υπομονή. Πάρε ένα αρσενικό πουλάκι τώρα αν βιάζεσαι, που να έχει κλείσει το ένα έτος, έστω 2 ετών να σου κελαιδά πολύ, να το χαρείς τους επόμενους μήνες, να το προετοιμάσεις κατάλληλα, να δεθείς μαζί του και το βάζεις με τη θηλυκιά του χρόνου. Αν συμφωνείς, μίλα με τους εκτροφείς ακόμα και εδώ μέσα. Π.χ. Ο @lefteris13 πρόσφατα (πριν κανένα μήνα νομίζω) έδωσε αρσενικό Τιμπράντο σε μέλος μας στην Πάτρα (νομίζω πάλι), ο οποίος δήλωσε ενθουσιασμένος με το κελάιδισμά και τη φυσική του κατάσταση.
Εναλλακτικά, βάλε αγγελία με τίτλο "Διατίθεται Παρένθετη Μητέρα", την οποία θα κάνεις το επόμενο 15νθήμερο up συχνά, που να λέει ότι έχεις κανάρα με φωλιά, έτοιμη να κλωσσήσει και όποιος δεν θέλει άλλα πουλιά και οι κανάρες του κάνουν ένσπορα αυγά να σου τα δώσει εσένα (τα αυγά). Έχει ξαναγίνει αυτό.
 
εχο απο ολα αλλα ιταν το προτο αρσενικο που ειχα παρι αλλα με γελασε ι δεν γνοριζε απλα.. εχο βγαλη σκουφατα και καρδερινοκαναρα τα χαρισα και τορα ξανα προσπαθο να βγαλο :)

απο καναρια σκοτονο :)
 
εχο απο ολα αλλα ιταν το προτο αρσενικο που ειχα παρι αλλα με γελασε ι δεν γνοριζε απλα.. εχο βγαλη σκουφατα και καρδερινοκαναρα τα χαρισα και τορα ξανα προσπαθο να βγαλο :)

απο καναρια σκοτονο :)
Συγγνώμη, αλλά μάλλον δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς...ότι έχεις πολλά καναρίνια και έτσι δεν χρειάζονται παρένθετες μητέρες, ξένα αυγά κτλπ;
Τα θηλυκά καρδερινοκάναρα που τα χάρισες; Πώς περνούν, γνωρίζεις; Στο ρωτώ, διότι ήδη έχει πήξει ο τόπος από αμολυμένα θηλυκά καρδερινοκάναρα, που καταδικάζονται σε θάνατο από αρπακτικά ή σε ασιτία.
 
Τα εχει γυναικα ξερο που δινο γιατι αν πανε να παρουν απο πετ εχεις τιν εντιποσι οτι ξερουν νατα φιλαξουν ενας στην δουλια μου αγορασε ενα καναρινι κανα 50 ευρο 60 και ενα καρδερινο χαλαγανε κοσμο τα αφισε στην αυλι του εφυγε ι καρδερινα τελος τιν αρπαξε καρακαξα ενο το καναρι τιν γλιτοσε στο τσακ καθομουνα και τον εβριζα και λεει ελα μορε θα παρο αλο σε τετοιο αντηροπο μετα τι να του δοσο καναρι ευχαριστος θα του εδινε εναν κροκοδιλο 😛
 
Back
Top