Αναπαραγωγή Γαλαζιο αυγουλακι

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Επιτελους ακομα και για εναν ανυπομονο αρχαριο ερχεται η ωρα να δρεψει τους καρπους της προσπαθειας του! Η καναρα μου εκανε ενα αυγουλακι! Yessssssssss! Βλεποντας λιγο καλυτερα ομως που φαινεται υπερβολικα μικρο και γαλαζιο (Οπως εχω ακουσει να περιγραφεται συνηθως το τελευταιο! 20 μερες τωρα ταιζω (εκτος των αλλων ) ασβεστιο μ ολους τους τροπους: σουπιοκοκκαλο, αυγοτροφη, αυγο σφικτο καθε 2 μερες, αμμο καλης ποιοτητας στον πατο του κλουβιου και σταγονες ασβεστιου η MULTIVIT ενναλαξ καθε 1-2 μερες στο νερο. Εκανα κατι λαθος η κατι αλλο συμβαινει;
 
σημερα το εκανε το αυγο; Γιατι επιμενεις με το ασβεστιο εχει κανει κι αλλες γεννες;
 
νικολα την αυγοτροφη την χρησιμοποιουμε εναλαξ με το αυγο!
 
Απο την στιγμη που εκανε αυγο,το σταματας και το ξαναδινεις οταν βγουν νεοσσοι...
 
Νικη,Γιωργο,Νικολα διαβασα εδω οτι οταν κανει το 3ο αυγο σταματαω το αυγο... Εκτος κι αν τα μπερδεψα. Οκ σταματαω εννοειται.Αλλα με το γαλαζιο αυγουλακι τι γινεται δεν μου ειπατε ειναι φυσιολογικο; Και ειναι η πρωτη γεννα το πουλι ειναι περσινο
 
Νικολα γαλαζια ειναι τα αυγουλακια με καφε στιγματακια/γραμμουλες! Ειναι φυσιολογικο..

Αλλα με το γαλαζιο αυγουλακι τι γινεται δεν μου ειπατε ειναι φυσιολογικο;
 
ναι η νικη εχει δικιο και sorry που ξεχασα να το γραψω μετα την ελλευση του 1ου αυγου σταματαμε τα αυγα, αυγοτροφες και ολα τα συμπληρωματα. Μονο νερο και σπορους μεχρι να δουμε τον 1ο νεοσσο που τα ξαναβαζουμε.σημερα εκανε αλλο αυγο;
 
ναι εκανε αλλο ενα. Εβγαλα το πρωι την αυγοτροφη. Καλα εκανα ε;
 
καλα εκανες μεχρι να δεις τον 1ο νεοσσο θα δινεις μονο νερο και σπορους. Το τελευταιο αυγο θα ειναι πιο γαλαζιο απο τα αλλα!
 
Back
Top