Γενικά Γαμπρός από σοϊ για την Χαρά

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα!
οι πιο πολλοί φίλοι γνωρίζεται ήδη την Χαρά, ενα πανέμορφο θηλυκό GLOSTER CONSORT που εχω, καθώς και τον αγώνα που κάνω εδώ και πολλούς μήνες για να βρω ένα αρσενικό! Οπως πολύ σωστά λέει ο σοφός λαός μας ''για όλους κάποτε έχει ο Θεός'', μόλις χθες βρέθηκε το αρσενικό που τόσο έψαχνα για το κορίτσι μου και μάλιστα είναι από πολύ καλούς και βραβευμένους γονείς! Οσο για την Χαρά, η χαρά της δεν περιγράφεται όχι μόνο για τον ''γαμπρό'' αλλά και γιατί ψάχνοντας βρήκαμε πως και η Χαρά είναι 1ος απόγονος ζευγαριού GLOSTER που κέρδισαν σε διαγωνισμό πριν 2 χρόνια!
με ποιους άλλους λοιπόν να μοιραζόμασταν αυτή τη χαρά; Με όλους εσάς!
από δω και πέρα..σωστή διατροφή, συντήρηση και όταν έρθει η ώρα.. Θα τους παντρέψω!
(δείτε φωτογραφίες και των δύο αγγέλων μου)
20150606_133200-2.webp 20150813_163021-1.webp
 
Πανέμορφο ζευγάρι...
Εύχομαι να είναι και απόλυτα ταιριαστό, γόνιμο και με όμορφα σαν τους γονείς καναρινάκια.
Περισσότερο από περιέργεια θα ήθελα σε ένα κομμάτι λευκό χαρτί... κολλημένα με σελοτέιπ δύο φτερά... ένα από το κάθε πουλί από το κέντρο του στήθους τους.
Βγάζεις μια φωτογραφία και την ανεβάζεις εδώ για να τις δούμε... αν φυσικά θέλεις.
 
Πανέμορφο ζευγάρι...
Εύχομαι να είναι και απόλυτα ταιριαστό, γόνιμο και με όμορφα σαν τους γονείς καναρινάκια.
Περισσότερο από περιέργεια θα ήθελα σε ένα κομμάτι λευκό χαρτί... κολλημένα με σελοτέιπ δύο φτερά... ένα από το κάθε πουλί από το κέντρο του στήθους τους.
Βγάζεις μια φωτογραφία και την ανεβάζεις εδώ για να τις δούμε... αν φυσικά θέλεις.
καλησπέρα, φίλε Γιάννη!
θα προσπαθήσω να το κάνω, αν και ως πρωτάρης το φοβάμαι λίγο! Πάντως η χθεσινή μέρα ήταν από τις πιο ευτυχισμένες των τελευταίων μηνών! Ο λόγος; γιατί ένας υπέροχος άνθρωπος, που πλέον για μένα είναι δάσκαλος και η τιμή που νιώθω που τον γνώρισα.. Δεν περιγράφεται, ασχολήθηκε με το πρόβλημα μου και βρήκαμε αρσενικό, ψάχνοντας από τον κωδικό αίματος της Χαράς να δούμε με ποιου τύπου αίματος αρσενικό ταιριάζει! Μετά είχαμε το 1ο μάθημα
3 ωρών για τα gloster, που ειλικρινά.. Τον παρακολουθούσα με το στόμα ανοιχτό! Οσο για το μέλλον.. Θα τον ακολουθήσω με όλη μου τη δύναμη και το μεράκι για τα καναρίνια, σε ένα πλάνο με ορίζοντα τριετίας!
και σαν να μην έφτανε αυτό..λίγο μετά άρχισε να παίρνει σάρκα και οστά και το ονειρο των παιδιών μου για 2 ακόμη καναρινάκια! Σου μιλώ για έναν ακόμη υπέροχο άνθρωπο, που θα έχω την τιμή να τον γνωρίσω από κοντά όταν επιστρέψω.. Αλλά για αυτό θα τα πούμε από Σεπτέμβρη!
 
Περισσότερο από περιέργεια θα ήθελα σε ένα κομμάτι λευκό χαρτί... κολλημένα με σελοτέιπ δύο φτερά... ένα από το κάθε πουλί από το κέντρο του στήθους τους.
Απο αυτό τι μπορούμε να καταλάβουμε;
 
γιατί ένας υπέροχος άνθρωπος, που πλέον για μένα είναι δάσκαλος και η τιμή που νιώθω που τον γνώρισα.. Δεν περιγράφεται, ασχολήθηκε με το πρόβλημα μου και βρήκαμε αρσενικό, ψάχνοντας από τον κωδικό αίματος της Χαράς να δούμε με ποιου τύπου αίματος αρσενικό ταιριάζει! Μετά είχαμε το 1ο μάθημα
3 ωρών για τα gloster,
Ελπίζω να κρατάς σημειώσεις και να μας κάνεις μια μικρή έστω παράθεση.
Απο αυτό τι μπορούμε να καταλάβουμε;
Θέλω να δω (αν και όσο γίνεται) τον τύπο του φτερώματος...
 
Απο αυτό τι μπορούμε να καταλάβουμε;
καλησπερα, φιλε Γιωργο! Υπομονη και εσεις οπως και γω μεχρι 25/08 που επιστρεφω Πειραια.. Και θα τα πουμε και θα τα δουμε ολα! Η αληθεια βεβαια ειναι πως εγω τρωγομαι με τα ρουχα μου,θα ηθελα να γυρναγα και αυριο, αλλα πρεπει να κανουν και κανα μπανακι τα παιδια μου, να παρουν λιγη δοση αλμυρας και ιωδιου.. Μηπως ετσι εχουμε ησυχο χειμωνα! τι στο καλο..λιγες μερες μεινανε!

Ελπίζω να κρατάς σημειώσεις και να μας κάνεις μια μικρή έστω παράθεση.

Θέλω να δω (αν και όσο γίνεται) τον τύπο του φτερώματος...
αν κρατω σημειωσεις, λεει! τα παντα! Ειλικρινα, φιλε Γιαννη.. Ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος, οι γνωσεις του πανω στα μαγευτικα αυτα μπαλακια που λεγονται gloster; απυθμενες! Χαιρεσαι να τον ακους! Πρωτο μαθημα για τα gloster..3 ωρες και δεν ηθελα να σταματησει! Επρεπε ομως καποια στιγμη να γυρισουμε και οι δυο στις οικογενειες μας!
 
Υπάρχει πρόβλημα αν δεν κάνω λάθος αν γίνει λάθος στην επιλογή του φτερώματος. Θα πρέπει να γίνει επιλογή του ζευγαριού ανάλογα με τον τύπο του φτερώματος μαλακό ή σκληρό.Αλλιώς οι νεοσσοί συνήθως έχουνε προβλήματα με κύστες κτλ. Τώρα δεν είμαι γνώστης αλλά ας μας πούνε οι πιο έμπειροι με τη συγκεκριμένη ράτσα το ζεύγος πρέπει να είναι το ένα μαλακόπτερο και το άλλο σκληρόπτερο; Πάντως εφόσον τα πήρες από εκτροφέα που ξέρει τα πουλάκια μάλλον θα σου πρότεινε σωστό συνδυασμό.
Τώρα με την πτερόρροια αν πέσει κανένα πούπουλο κάνε αυτό που είπε ο κ. Γιάννης να δούμε και εμείς πως ξεχωρίζεται το φτέρωμα. Δεν είπαμε να το τραβήξεις βιαίως :). Πανέμορφα και τα δυο πάντως. Να σου ζήσουνε. Το σκουφάτο είναι το αρσενικό; Πολύ ωραία φάτσα :)
 
Υπάρχει πρόβλημα αν δεν κάνω λάθος αν γίνει λάθος στην επιλογή του φτερώματος. Θα πρέπει να γίνει επιλογή του ζευγαριού ανάλογα με τον τύπο του φτερώματος μαλακό ή σκληρό.Αλλιώς οι νεοσσοί συνήθως έχουνε προβλήματα με κύστες κτλ. Τώρα δεν είμαι γνώστης αλλά ας μας πούνε οι πιο έμπειροι με τη συγκεκριμένη ράτσα το ζεύγος πρέπει να είναι το ένα μαλακόπτερο και το άλλο σκληρόπτερο; Πάντως εφόσον τα πήρες από εκτροφέα που ξέρει τα πουλάκια μάλλον θα σου πρότεινε σωστό συνδυασμό.
Τώρα με την πτερόρροια αν πέσει κανένα πούπουλο κάνε αυτό που είπε ο κ. Γιάννης να δούμε και εμείς πως ξεχωρίζεται το φτέρωμα. Δεν είπαμε να το τραβήξεις βιαίως :). Πανέμορφα και τα δυο πάντως. Να σου ζήσουνε. Το σκουφάτο είναι το αρσενικό; Πολύ ωραία φάτσα :)
καλησπέρα φιλε Λάμπρο! σωστά.. Ο σκουφάτος ειναι ο γαμπρός! αν πρόσεξες το μήνυμα μου,θα δουλέψουμε με τον Δασκαλο πανω σε ενα 3ετές προγραμμα! Πιο αναλυτικα.. Εκτος απο τον γαμπρο της Χαρας, εντοπισαμε ενα ακομη αρσενικο και ενα ακομη θηλυκο,τα οποια εχουν τετοιο τυπο αιματος που να μπορω να ζευγαρωσω ακομη και τους νεοσσους των δυο αυτων ζευγαριων χωρις προβλημα ΚΑΝΕΝΑ ! Ειναι απο τους πιο καταξιωμενους στο χωρο! απιθανο να κανει λαθος! Και μετα το χθεσινο μας ραντεβου και την δουλεια που ριξαμε επι τοσες ωρες,θα τον ακολουθησω με κλειστα ματια, φιλε Λαμπρο!
 
Είναι καλό να υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ σας.Χαίρομαι και εύχομαι καλή συνέχεια. Τώρα υπομονή...
απλά, φίλε Λάμπρο, ο άνθρωπος αυτός με κέρδισε τόσο ως φίλο όσο και ως μαθητή του για να ανκαλυψω την μαγεια στην αναπτυξη/συμεριφορα/αναπαραγωγη των τρομερων και ιδιαιτερων αυτων καναρινιων! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια,! Ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα και στα δικα σου αγγελουδια! Και οπως πολυ σωστα ειπες.. Απο δω και περα, διαβασμα - προσοχη - υπομονη - αγαπη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπράβο, Δημήτρη.Μπράβο για την ευγένειά σου, για το ότι ''βασανίζεσαι'' για να μάθεις και να προσφέρεις τα καλύτερα στα πουλάκια σου, αλλά και για το ότι μοιράζεσαι τη χαρά σου μαζί μας.
Εύχομαι να ευοδωθούν όλες οι εκτροφικές σου προσπάθειες και να έχεις πάντα υγιή και όμορφα πουλάκια.
 
Back
Top