Αναπαραγωγή Γαρδέλια, όπως τα λέμε εδώ

greg_kriti

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Αρχάνες
Είναι 6 μηνών και μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω τα αρσενικά από τα θυληκά.
 

Συνημμένα

  • γαρδελια.webp
    γαρδελια.webp
    35,2 KB · Προβολές: 472
Στη φωτο που βλεπω το κατω αριστερα και το δεξι μου φαινονται θυληκα. Αυτο που ειναι στη μεση φαινεται αρσενικο και το πανω αριστερα δεν φαινεται καλα ισως ειναι αρσενικο! Αυτη ειναι η γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι και σωστη! Κοιταξε στο φορουμ καπου γραφει για αναγνωριση του φυλου καρδερινας (γαρδελι). Ενας πιο σιγουρος τροπος εκτος απο τα πλαταρια την μασκα την μυτη τα μουστακια το κιτρινο πουπουλο κατω απο τα φτερα ειναι αν κελαηδανε συνεχομενα και φουσκωνει ο λαιμος εινα αρσενικα!
 
Δεν τσακωνονται που ειναι ολα μαζι;Ρωταω γιατι εχω και εγω τεσσερα καρδερινακια τριων μηνων και τσακωνονται:)
 
οχι δεν είχα παρατηρήσει κατι τέτοιο, αν και εγώ τώρα και λίγες μέρες τα έχω χωρίσει θυληκά και αρσενικά, χωρίς να ξέρω στα σίγουρα αν είναι
τσακώνονταν όταν τα είχα βάλει με καναρίνια
 
Εμενα μου ειναι δυσκολο να ξεχωρησω τα δακτυλιδια τους
Και εμενα επισης.. Εκεινο που ειναι ευκολο να ξεχωρισω ειναι οι βρωμικες πατηθρες και τα μεγαλα νυχια.
Δεν γνωριζω τον τροπο αποκτησης των πουλιων αλλα οφειλεις να εισαι, αψογος. Συντομα θα σε απασχολει πιο πολυ καποια θεραπεια και οχι τοσο το φυλο τους. Κατι που ευκολα θα το ανακαλυψεις αρκει να κανεις μια μικρη ''ερευνα'' εδω μεσα.
π.χ. Δεν διαβασες αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Καρδερίνα-αρσενική-ή-θηλυκή.2418/ ;
αν δεν σε καλυψει και εχεις ακομη αποριες σχετικα με το φυλο.. Τοτε ρωτα.
 
Back
Top