Ασθένειες Γαρδέλι κρεμάει το ποδαράκι του

Giannis S

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
80
Γεια σας,
Ένας γείτονας έχει αυτό το γαρδελι, και μια μέρα με φώναξε να πάω να το δω επειδή κάτι είχε. Το γαρδελι λοιπόν όπως φαίνεται στην φωτογραφεία στέκετε στο ένα πόδι και κρεμάει το άλλο του, είναι δυο μέρες που είναι έτσι. Και φαίνεται αρκετά στρεσαρισμένο.
Βρίσκετε μέσα σε σπίτι οικοδομή δηλαδή χωρίς παράθυρα και πόρτες (οτιδήποτε μπορεί να μπει μέσα)
Διατροφή του είναι κανναβούρι σκετο από σπόρους και βάζει από ότι μου είπε και βότανα/χόρτα.
Νομιζω πως κάτι το τρόμαξε και πιάστηκε κάπως και το έπαθε γιατί είναι ήρεμο πουλι και τώρα όταν πας κοντά ανασάνει γρήγορα και κατεβαίνει στον πάτο.
Το ερώτημα είναι είναι κάτι που θα το ξεπεράσει μόνο του, θα μείνει έτσι για πάντα, η να το πάω κατευθείαν σε κτηνίατρο. απλά την γνώμη σας.

417F3C83-2770-4BAB-B182-17A74B8BCDF0.webp
 
Καλημέρα και σε εσένα, έχοντας γαρδελια μου είχε τύχει κ εμένα πριν δύο χρόνια το ίδιο ακριβώς αλλά εμένα ήταν άγριο, δεν ηρεμούσε με τίποτα. Κάτι θα τον τρόμαξε και τινάχτηκε στο κλουβί και χτύπησε..
Στην θεση σου θα το πήγαινα στον γιατρό γιατί μπορεί να πονάει κ όχι απλά να κρέμεται έτσι επειδή χτύπησε κ να σε συμβουλεψει σωστα
 
Το πιθανότερο είναι να έχει εξαρθρωθεί από τον γοφό, αλλά για να πει κανείς με σιγουριά πρέπει να εξετάσει το πουλάκι. Εικάζω ότι έγινε επειδή χτυπιέται συνεχώς μέσα στο κλουβί, λόγω του ότι είναι άγριο πιασμένο.

Το καλύτερο θα ήταν να το δει γιατρός αλλά κρίνοντας από τις άθλιες συνθήκες που ζει γενικά το πουλί, δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει τέτοια διάθεση από τον γείτονα.

Φαντάζομαι ότι η εικόνα είναι κροπαρισμένη για να μη φανεί η άθλια κατάσταση του κλουβιού σε όλο της το μεγαλείο, σωστά;
 
Το πιθανότερο είναι να έχει εξαρθρωθεί από τον γοφό, αλλά για να πει κανείς με σιγουριά πρέπει να εξετάσει το πουλάκι. Εικάζω ότι έγινε επειδή χτυπιέται συνεχώς μέσα στο κλουβί, λόγω του ότι είναι άγριο πιασμένο.

Το καλύτερο θα ήταν να το δει γιατρός αλλά κρίνοντας από τις άθλιες συνθήκες που ζει γενικά το πουλί, δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει τέτοια διάθεση από τον γείτονα.

Φαντάζομαι ότι η εικόνα είναι κροπαρισμένη για να μη φανεί η άθλια κατάσταση του κλουβιού σε όλο της το μεγαλείο, σωστά;
Το πουλι δεν ξέρω αν είναι πιασμένο αλλά όταν το κρεμάει έξω είναι πολύ ήρεμο δεν έχω δει να χτυπιέται και γιαυτο είπα πριν ότι οτιδήποτε μπορεί να μπει μέσα στο σπίτι, πιστεύω ότι κάτι του επιτέθηκε αλλά και εγώ εικάζω δεν είμαι σίγουρος.
Όσο για την εικόνα είναι έτσι για να φαίνεται το πόδι του αλλά και επειδή μου έλεγε ότι είναι πολύ μεγάλη όπως πάντα την έκανα λίγο περικοπή.Αλλα γενικά το έχω προσέξει ότι δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση αλλά έχω δει και πολύ χειρότερα.
Προσωπικά δεν ασχολουμε πολύ με το τι κάνει ο καθένας με το κατοικίδιο του (εκτός ένα είναι κάτι ακραίο) απλά με ρώτησε και του είπα ότι θα κοιτάξω 🤷‍♂️
Του είπα να το πάει στον κτηνίατρο αλλά δεν ξέρω τι θα κάνει λόγο Κορωναίου επειδή είναι μεγάλος σε ηλικία.
 
απλά με ρώτησε και του είπα ότι θα κοιτάξω 🤷‍♂️
Γιάννη πολύ καλά έκανες και μπράβο σου. Δεν αναφέρομαι ούτε υπονοώ κάτι για σένα στο μήνυμά μου, να ξέρεις.

Προσπάθησε, αν και το βλέπω χλομό να τον πείσεις να το πάει σε ένα γιατρό γιατί χρειάζεται ψηλάφηση. Το πουλάκι πονάει και ίσως ανακουφιστεί αν γίνουν οι σωστές ενέργειες.
 
Γιάννη πολύ καλά έκανες και μπράβο σου. Δεν αναφέρομαι ούτε υπονοώ κάτι για σένα στο μήνυμά μου, να ξέρεις.

Προσπάθησε, αν και το βλέπω χλομό να τον πείσεις να το πάει σε ένα γιατρό γιατί χρειάζεται ψηλάφηση. Το πουλάκι πονάει και ίσως ανακουφιστεί αν γίνουν οι σωστές ενέργειες.
Εννοείτε πως θα προσπαθήσω να βοηθήσω και ευχαριστώ και εσάς για την στήριξη που παρέχετε!
 
Ενδεχομενως να πιασει αλατα η κλιδωση και να φτιαξει ως ενα βαθμο.
Αναφερομαι στην περιπτωση που δεν το δει καποιος γιατρος.

Μπορει η φωτο να ειναι περιορισμενη αλλα υπαρχουν γενικοτερα θεματακια.
 
Ενδεχομενως να πιασει αλατα η κλιδωση και να φτιαξει ως ενα βαθμο.
Αναφερομαι στην περιπτωση που δεν το δει καποιος γιατρος.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
 
Γιάννη, προσωπικά θα είχα να προτείνω κάτι άλλο.. Κάνε μια συζήτηση με το άτομο που έχει το πουλί, σχετικά με το πόσον καιρό το πουλάκι είναι έτσι και από πότε το έχει.
Έπειτα θα πρέπει να σκεφτείς αν εσύ θα ήθελες να αναλάβεις το πουλάκι και αν ναι, πες μας να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου...
 
Γιάννη, προσωπικά θα είχα να προτείνω κάτι άλλο.. Κάνε μια συζήτηση με το άτομο που έχει το πουλί, σχετικά με το πόσον καιρό το πουλάκι είναι έτσι και από πότε το έχει.
Έπειτα θα πρέπει να σκεφτείς αν εσύ θα ήθελες να αναλάβεις το πουλάκι και αν ναι, πες μας να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου...
Το πουλάκι είναι έτσι δυο μέρες από ότι μου είπε... Θα προσπαθήσω να τον πίσω αρχικά να το πάει σε κάποιον κτηνίατρο και ύστερα βλέπουμε. Το σκέφτηκα και εγώ αυτό που λες, επειδή ασχολούμαι με τα πουλια κυρίως με καναρινια και δεν πιστεύω ένα πουλάκι ακόμα να πιάσει ούτε πολύ χώρο ούτε να με επιβαρύνει οικονομικά, εγώ έχω όλη την καλή διάθεση απλά είμαι λίγο απαισιόδοξος για τον γείτονα, για πολλούς λόγους.
Τώρα βλέποντας και κάνοντας...
 
Το πουλάκι είναι έτσι δυο μέρες από ότι μου είπε... Θα προσπαθήσω να τον πίσω αρχικά να το πάει σε κάποιον κτηνίατρο και ύστερα βλέπουμε. Το σκέφτηκα και εγώ αυτό που λες, επειδή ασχολούμαι με τα πουλια κυρίως με καναρινια και δεν πιστεύω ένα πουλάκι ακόμα να πιάσει ούτε πολύ χώρο ούτε να με επιβαρύνει οικονομικά, εγώ έχω όλη την καλή διάθεση απλά είμαι λίγο απαισιόδοξος για τον γείτονα, για πολλούς λόγους.
Τώρα βλέποντας και κάνοντας...

Μακάρι να γίνει το καλύτερο για το πουλάκι 😊
 
Τώρα βλέποντας και κάνοντας...

Παντως Γιαννη στην παρουσα φαση πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τις επαφες μας, ολοι μας...
Απο την στιγμη που ειναι μεγαλος σε ηλικια ας μεινει σπιτι... Κριμα για το πουλακι αλλα οι μερες ειναι δυσκολες και θα γινουν δυσκολοτερες.
 
Παντως Γιαννη στην παρουσα φαση πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τις επαφες μας, ολοι μας...
Απο την στιγμη που ειναι μεγαλος σε ηλικια ας μεινει σπιτι... Κριμα για το πουλακι αλλα οι μερες ειναι δυσκολες και θα γινουν δυσκολοτερες.
Έχεις δίκαιο και συμφωνώ απόλυτα!
 
Back
Top