Ασθένειες Γενετική ανωμαλία ή κάτι άλλο;

hlias24

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
24
Πόλη
Ηράκλειο
καλησπερα,
εδω κ 2 μερες ρε παιδια εχω παρατηρησει σε ενα νεοσσο μου, 28 ημερων περιπου,το πισινο δαχτυλακι του στο αριστερο του ποδαρακι να το φερνει μπροστα κ παταει κανονικα. Πεταει δηλαδη απο κλαδακι σε κλαδακι χωρις προβλημα.. Το πρωι το επιασα κ το γυρισα πισω χωρις προβλημα, αλλα τωρα παλι που το ειδα το'χε μπροστα... Τι λετε να ειναι γιατι το κανει αυτο;κ τι πρεπει να κανω... Ευχαριστώ!
 
Μάλλον είναι δυσπλασία λόγω θέσης που εξελίσσεται σταδιακά. Αφού είναι εύπλαστο ακόμη δοκίμασε να το σταθεροποιήσεις στη θέση του με δέσιμο (όχι σφικτό) με επίδεσμο και νάρθηκάκι από ξύλο, για 2-3 εβδομάδες. Προσοχή να μην πληγώσεις το πόδι. Να του χορηγής 3 φορές εβδομαδιαίως ασβέστιο.
 
ευχαριστω κωστα για την αμμεση απαντηση αλλα επειδη μου τυχαινει πρωτη φορα μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το ναρθηκακι που λες... Πως να το στερεωσω χωρις να το ενοχλει, να το πειραζει κ να ειναι σταθερο... Ευχαριστώ κ παλι...
 
Νικη στο λινκ που μου εστειλε ο Σταυρος την βρηκα, εδεσα το δαχτυλακι του με μια μικρη γαζουλα κ το επανεφερα στη σωστη του θεση... Ειναι ακομα δεμενο βεβαια αλλα φαινεται οτι ολα πηγαινουν καλα... Ευχαριστω κ παλι. 🙂
 
Back
Top