Φροντίδα Γενικές ερωτήσεις για Ντουνέκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bigalice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bigalice

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
73
Πόλη
Νέα Πέραμος Καβάλας
καλησπέρα παιδιά ελπίζω να είσαστε όλοι καλά
k να έχετε την υγεία σας πάνω από όλα... Πολυ σημαντικό :D

χτες κάποιος γνωστός μου μου έφερε δυο ντουνέκια
όμορφα πουλάκια δεν λέω αλλα εγώ έχω μια πώρωση με αυτά τα οποια είναι θεαματικά πουλια "παγωνατα" γλόμπους ( Routers)

τέλος πάντων θα τα κρατήσω τα "τουνεκια"...
αύριο θα δώσω πίσω τα "παγκουρια" τις πόστες μου
k θα ασχοληθώ με τα 2 ζευγάρια Martins κ τα παγωνατά μου

κ λέω επιδη τόσο καιρό ειχα χώρια τα παγκούρια απο τα παγωνάτα κ τα martins αφου δεν δεν θα υπάρχουν ποστες
να εχω παγώνια κ Μαρτιν μαζι
ααα κ ενα ζευγάρι παγωνάτα αλλα οχι καθάρα αλλα με πολύ παγωνατο στο αίμα τους, σωστά μέχρι εδώ;

στο μέρος που έιχα τα παράπανω τόσο καιρό λέω να βάλω τα ντουνεκια λοιπον... κ ρωτάω εσας.. Τους μεγαλους 😛 που ξέρετε τόσα κ έχετε μεγαλη πείρα αν κανω σωστα που θα τα έχω χώρια τα παγωνάτα κ τα μαρτιν απο τα ντουνέκια

για πείτε μου για Ντουνέκια :
Τι πρέπει Να προσέχω;
πόσες φορές να τα ταίζω;
Μέτα Απο Πόσο Καίρο Να δοκιμάσω να τα Πετάξω;
Και γένικα Τι θέλουν Αυτά τα Πουλία;

θα πέριμένω απάντησεις Ευχαριστώ
 
βασικα καλα κανεισ και τα εχεισ χωριστα για να μην πιασουν ζευγαρια και γινουν μπασταρδα. Για τα ντονεκια μια φορα φαι κατα το βραδυ ειναι καλα οσο για το πετεγμα ασε να κανουν μικρα πρωτα και μετα πετατα
 
Γενικά αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από ντουνέκια, αυτό που ξέρω είναι ότι από μυαλό... iq ραδικιού... Οπότε να τα προσέχεις για να μην τα χάσεις, όπως είπε και ο ALONE WOLF "ασε να κανουν μικρα πρωτα και μετα πετατα".
 
τα ντουνεκια ειναι ακρως ακροβατικα πουλια εγω πεταω ενα την φορα, καποια που δεν σηκονωνται ψηλα, τα πεταω με ενα ντεμικο(μυσιρι χωρις γραβατα και σκουφι), για να υψωσουν θα πρεπει να κρατας αλλα πουλια στο χερι και να τα (δειχνεις) οταν θελεις να πεσουν δεν τα σηκωνεις πολυ ψηλα γιανα δεισς γυρισμα, πρεπει να προσεξεις να εχουν ηρεμησει στο πεταγμα τους (οχι οταν πετουν νευρικα η γρηγορα) καθε ενα εχει την μερια του οταν πεφτει (αυτο θα το ανακαλυψεις οταν τα πετας) καλα ντουνεκια αργουν να γυρισουν αν πεφτουν με το στηθος και ειναι σφικτα κρατατα θα εχεις καλα αποτελεσματα, συνηθως αφου ταισουν μικρα και υστερα πετατα, προσοχη απο την φυση τους χανωντε ευκολα(ειναι μαλακα πουλια)
 
Back
Top