Γενικά Γενικές ερωτήσεις για το καναρίνι μου

mariannita22

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Αθήνα
2 μέρες είμαι μέλος του φορθμ και έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα! Αλλά έχω κάποιες γενικές απορίες...
Θέλω να αφήσω το dodo μου να πετάξει, αλλά δεν ξέρω αν οι σκόνες του σπιτιού ( όσο καθαρό και να είναι πάντα επικρατούν ) κάνουν κακό στο καναρίνι. Επίσης, υπάρχουν φορές μετά το μπάνιο, κυρίως, να κάθεται στο ένα πόδι και να κλεινει τα ματακια του... Είναι κακό; 😕 Κυρίως είναι ζωηρό...
 
Θέλω να αφήσω το dodo μου να πετάξει, αλλά δεν ξέρω αν οι σκόνες του σπιτιού ( όσο καθαρό και να είναι πάντα επικρατούν ) κάνουν κακό στο καναρίνι.
Όχι, η σκόνη που υπάρχει δε θα του κάνει κακό. Εφόσον αποφασίσεις όμως να το αφήσεις στο δωμάτιο, θα πρέπει να φροντίσεις ώστε ο περιβάλλων χώρος να είναι ασφαλής. Κλειστές πόρτες, παράθυρα, κουρτίνες. Σκεπασμένα βάζα και δοχεία που περιέχουν υγρά. Σβηστές ηλεκτρικές συσκευές όπως ανεμιστήρες, θερμάστρες, σόμπες και γενικά οτιδήποτε θα μπορούσε να τραυματίσει ή και να σκοτώσει το πουλί.
Επίσης, υπάρχουν φορές μετά το μπάνιο, κυρίως, να κάθεται στο ένα πόδι και να κλεινει τα ματακια του... Είναι κακό; 😕 Κυρίως είναι ζωηρό...
Εφόσον είναι κατά τα άλλα ζωηρό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Προσοχή στα ρεύματα αέρος μετά το μπάνιο.
 
Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση! Όταν του βάζω μπάνιο εχω κλειστά τα πάντα!
 
Back
Top