Φροντίδα Γενικές οδηγίες φροντίδας για το καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mariakoz

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2011
Μηνύματα
113
Πόλη
Μυτιλήνη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις ακόμα...

1) Μου είχε πει από το κατάστημα για σταγόνες ασβεστίου στο νερό. Χρειάζονται; Να αγοράσω και εάν ναι ποιες; Έχω βάλει πέτρα ασβεστίου. (Να συμπληρώσω ότι του βάζω αυγό και τρώει και τσόφλι και ασπράδι και κρόκο. Γιατί μου είχε πει εάν τρώει τσόφλι μπορεί και να μην χρειαστούν οι σταγόνες.)

2) Χρειάζεται να πάρω σουπιοκόκκαλο; Σε τι βοηθάει;

3) Εκτός από την ανάμεικτη και κόκκινη τροφή που του δίνω, πρέπει να του δώσω και κάτι άλλο; Έχω διαβάσει για φύτρες σπόρων, βότανα, κτλ... Επιτρέπονται φρέσκα λαχανικά και φρούτα;

4) Παρατηρώ πως καθαρίζετε, (νομίζω) συχνά. Είναι φυσιολογικό; Πως καταλαβαίνω εάν έχει τίποτα ψείρες;

5) Πρέπει να το βάζω να κάνει μπάνιο;

6) Πρέπει να του κόβω τα νύχια;

7) Δεν έχει δαχτυλίδι. Πρέπει να το βάλω;

8) Οι διαστάσεις του κλουβιού που το έχω είναι 26 x 32 x 35 ύψος (στο κέντρο). Είναι καλό?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...
[automerge]1571242478[/automerge]
Το αγαπησες και αυτη ειναι και η πεμπτουσια ολης της ιστοριας σου :)

Τουλαχιστον μεσα απο την περιπετεια σου ελαβες καποια εξτρα γνωση και πλεον οτι και να χρειαστεις απο εδω και περα θα το προσεγγίζεις πιο σωστα!
Ότι χρειάζομαι από εδώ και πέρα θα ρωτάω πρώτα εσάς!
 
1) Μου είχε πει από το κατάστημα για σταγόνες ασβεστίου στο νερό. Χρειάζονται;
Όχι δεν χρειάζονται. Καλό είναι να υπάρχουν προληπτικά για την περίπτωση της δυστοκίας, μόνο σε αυτούς που ασχολούνται με την αναπαραγωγή.

2) Χρειάζεται να πάρω σουπιοκόκκαλο; Σε τι βοηθάει;
Ναι χρειάζεται. Δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/

3) Εκτός από την ανάμεικτη και κόκκινη τροφή που του δίνω
Ποια είναι αυτή. Φωτο;

Έχω διαβάσει για φύτρες σπόρων
Ναι, που και που. https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/

Επιτρέπονται φρέσκα λαχανικά και φρούτα;
Επιτρέπονται. Να προτιμάς πράσινα φυλλώδη λαχανικά δύο τρεις φορές την εβδομάδα.

4) Παρατηρώ πως καθαρίζετε, (νομίζω) συχνά. Είναι φυσιολογικό; Πως καταλαβαίνω εάν έχει τίποτα ψείρες;
Είναι φυσιολογικό. Αν έχει ψείρες, μπορείς να τις δεις το βράδυ να βρίσκονται πάνω και γύρω από το πουλί. https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/

5) Πρέπει να το βάζω να κάνει μπάνιο;
Ναι πρέπει. https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/

6) Πρέπει να του κόβω τα νύχια;
Όταν μεγαλώνουν πολύ, πρέπει. https://community.petbirds.gr/threads/Πως-και-πότε-πρέπει-να-κόβω-τα-νύχια-των-καναρινιών.13906/

7) Δεν έχει δαχτυλίδι. Πρέπει να το βάλω;
Όχι δεν χρειάζεται. Δεν σε εξυπηρετείται πουθενά.

8) Οι διαστάσεις του κλουβιού που το έχω είναι 26 x 32 x 35 ύψος (στο κέντρο). Είναι καλό?
Είναι μικρό. Καλό είναι να προτιμήσεις ένα ευρυχώρο μονό κλουβί ή μια ζευγαρώστρα των 60 εκ, αν το επιτρέπει ο χώρος σου.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

3) Οι τροφές που δίνω είναι αυτές στην φωτό:
75252938_2669017896488491_1063408119800922112_n.webp76682988_465676030971348_4851264022957260800_n.webp

- Η κόκκινη είναι MANITOBA
- Από το stick έχω δώσει το ένα γιατί μου είχατε πει πως έχει σάκχαρα. Το άλλο δεν του το έδωσα. Βέβαια να το πω ότι το κατασπάραξε, εάν θα μπορούσε θα έτρωγε και το ξυλάκι. Ήταν όλη την ώρα εκεί... Του άρεσε πολύ!
- Όσο για την Nestor (σήμερα μου τελείωσε), πήρα μία άλλη. Έβγαλα φωτό τους σπόρους να μου πείτε εάν είναι καλές...
[automerge]1572965007[/automerge]
Nestor:
nestor.webp

Καινούργια:
kainouria.webp
[automerge]1572965368[/automerge]
5) Διάβασα το άρθρο που μου παραθέσατε. Το μπανάκι το κάνουν σε κάποια ειδική μπανιέρα ή μπορώ να βάλω ένα ταπεράκι με νερό? Όπως διάβασα βάζουμε και λίγο μηλόξυδο. Σωστά κατάλαβα; Το νερό πρέπει να έχει συγκεκριμένη θερμοκρασία (κρύο, χλιαρό,...);
[automerge]1572965767[/automerge]
6) Όσο για τα νύχια, χρειάζονται κόψιμο; Δεν ξέρω εάν φαίνεται καλά στη φωτό?
(Το ότι έχει το ένα νύχι πάνω στο άλλο είναι κάτι ή απλά τυχαίο;)
20191001_140629 11.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα διάβασα και τα 2 άρθρα. Νομίζω πως δεν μπορώ να το κάνω αυτό το πράγμα... εάν δεν το δω πρώτα live. Εάν πάω στο pet shop θα μου δείξουν;
 
Πιθανόν αλλά θέλει προσοχή μόνο γιατί στρεσάρεται και μπορεί να το χάσεις

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Εάν δεν του τα κόψω υπάρχει πρόβλημα;
 
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Εάν δεν του τα κόψω υπάρχει πρόβλημα;

υπαρχει κίνδυνος τραυματισμου.
Δεν ειναι τοσο δυσκολα παντως, με καλο φωτισμο μπορεις ανετα να δεις που τελειωνουν τα αιμοφορα αγγεία. Βεβαια, αν ο πετσοπας σου δεχτει να κανει αυτη την δουλεια, και εσυ δεν μπρεις με τιποτα, καλυτερα στον πετσοπα.
 
Τη Nestor να μην την ξαναπαρεις κατα την αποψη μου.
Η καινουρια που πηρες μοιαζει πολυ καλυτερη, ποια ειναι;

Το δευτερο στικακι να το βαλεις καποια στιγμη, μην το πεταξεις.Απλα μην του ξαναπαρεις.

Την Μanitoba pate red μην την ξαναπαρεις, δεν ειναι αυγοτροφη αυτο το πραγμα με 1% αυγο μεσα και τοσα σακχαρα.
Αν θες να συνεχισεις να δινεις κοκκινη αυγοτροφη πηγαινε στη Cede red eggfood

Για τα νυχια ειτε σε Petshop, ειτε ζητας βοηθεια απο το ΦΟΠΒΑ, ειτε συμβουλευσαι τον οδηγο κοψιματος νυχιων
 
Η καινούρια που πήρα είναι χύμα. Δεν θυμάμαι την μάρκα. Μπορώ να ρωτήσω...

Όσο για την αυγοτροφή θα την ψάξω. Ελπίζω να την βρω.
Διάβασα για χορήγηση 2 - 3 φορές την εβδομάδα. Εγώ την αυγοτροφή την έχω μόνιμα στο κλουβί... Πειράζει;
[automerge]1572990990[/automerge]
5) Διάβασα το άρθρο που μου παραθέσατε. Το μπανάκι το κάνουν σε κάποια ειδική μπανιέρα ή μπορώ να βάλω ένα ταπεράκι με νερό? Όπως διάβασα βάζουμε και λίγο μηλόξυδο. Σωστά κατάλαβα; Το νερό πρέπει να έχει συγκεκριμένη θερμοκρασία (κρύο, χλιαρό,...);
 
Αν το πουλάκι έχει ολοκληρώσει την πτέρόρροιά του, αρκεί παροχή αυγοτροφής σε αυτή τη φάση της ζωής του, μία φορά την εβδομάδα ή στο 10ήμερο. Εναλλακτικά της αυγοτροφής, μπορείς να δίνεις αυγό σφικτό βρασμένο οπωσδήποτε επί τουλάχιστον 12 λεπτά (σε βρασμό) και μάλιστα το 1/4 αυτού με το τσόφλι, αλλά μετά από λίγες ώρες (2-4) αναλόγως και της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος το αποσύρεις, διότι αλλοιώνεται κι ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία του πουλιού. Αυτά για την περίοδο "ξεκούρασης" διότι στην προετοιμασία για αναπαραγωγή η συχνότητα παροχής θα αυξηθεί όπως και κατά την αναπαραγωγή και κατά την πτερόρροια, αλλά εδώ είμαστε να τα πούμε όταν θα έρθουν εκείνες οι ώρες.
Χύμα τροφές καλό είναι να αποφεύγονται διότι είναι αμφίβολης ποιότητας, καθαρότητας, σύστασης, φρεσκάδας και ασφαλούς συντήρησης. Μάλιστα, καθώς μπορεί να παραμείνουν σε ανοικτά σακιά μέσα στο πετσοπ, ενδεχομένως μπορεί πολύ άνετα και με μεγάλη πιθανότητα να επιμολυνθούν με αβέβαιες συνέπειες στην υγεία του πτηνού. Οπότε, είναι σαφέστατα καλύτερο, αφού δεις την ημερομηνία λήξεως φυσικά, να αγοράσεις μια κλειστή μικρή συσκευασμένη τροφή (π.χ. ενός κιλού), με εμπορική ονομασία, την οποία θα ανοίξεις η ίδια. Ακόμα κι αν ο πωλητής σου πει ότι μόλις άνοιξε το σακί, θα έλεγα να παραμείνεις επιφυλακτική. Μπισκοτάκια, ρούπσεν, έγχρωμα συστατικά στις τροφές προτείνω να τα αποφύγεις.
Μπάνιο μπορεί να κάνει σε μπανιέρα, την οποία θα πλένεις έπειτα. Αγοράζεις μία, δεν είναι ακριβή. Του τη γεμίζεις νερό βρύσης, και την αφήνεις στο κλουβί για περίπου 20 λεπτά το πρωί. Μετά την αποσύρεις, διότι έχει ήδη επιμολυνθεί από τη φυσική χλωρίδα μικροβίων του πτηνού και ίσως και από κουτσουλιές (για αυτό δεν την τοποθετείς κάτω από πατήθρες) και μοιραία το πουλάκι θα πιει νερό και από αυτήν, με δυσμενείς συνέπειες. Το μπάνιο, μπορεί να γίνεται καθημερινά, το πρωί, όπως είπαμε, και το καναρίνι σου θα κάνει μπάνιο όποτε θεωρεί το ίδιο ότι θέλει, ίσως λοιπόν όχι καθημερινά, και εφόσον νιώθει ασφαλές στη θέση που βρίσκεται (συνήθως η παρουσία των ανθρώπων στα πέριξ, ανακόπτει τη διάθεσή τους για μπάνιο, διότι βρεγμένα δεν πετούν τόσο καλά, και αισθάνονται πιο ανασφαλή). Μηλόξυδο βάζεις συνήθως βιολογικής προέλευσης (κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητο), δλδ αυτό με το ίζημα, και λίγο, 1 ή 2 σταγόνες, όχι παραπάνω και το νερό θα μπορούσε να είναι ή βρύσης ή ελαφρώς χλιαρό. Το μπάνιο αποφεύγεται όταν υπάρχουν ρεύματα αέρα ή κρύο, π.χ. τις κρύες ημέρες του χειμώνα σε εξωτερικές εκτροφές.
 
Ενας απο τους λογους ειναι κι αυτος που αναφερεις, για να μην κανουμε τα πουλακια παχυσαρκα.
Κατα δευτερο λογο μεσω της αυγοτροφης τα προετοιμαζουμε διατροφικα για την αναπαραγωγη, αρα πρεπει να την δινουμε στη σωστη περιοδο και με την σωστη συχνοτητα.
 
Μια φορα την εβδομαδα ειναι καλα αυτη την περιοδο.
Μπορεις να την αφησεις για καποιες ωρες αλλα να βαζεις ποσοτητα τετοια (ενα κουταλακι του γλυκου περιπου) ωστε να μην πετας αυγοτροφη.
 
Back
Top