Φροντίδα Γενικές συμβουλές για τη φροντίδα, διατροφή κι εκπαίδευση Κοκατίλ

Εγγραφή
26 Απρ 2017
Μηνύματα
10
Πόλη
Χανιά
Γεια χαρά σε όλους.
Εδώ και μια εβδομάδα εχουμε ενα νεο μελος. Ενα Κοκατιλ.Απο το pet shop ειπαν οτι ειναι 4 μηνων, φυλο δεν ξερουν. Ειναι σχετικα ημερο, δεν κελαηδάει ιδιαίτερα, που και που σφυρίζει, ανεβαίνει στα χέρια μας και στον ωμο. Γενικές συμβουλές θα χρειαζόμουν για την φροντίδα, την διατροφή (φρουτα; λαχανικα 😉και την εκπαίδευση.
Ευχαριστώ.
 
Καταρχήν άμα του αγοράζεις χύμα τροφή, καλό είναι να τη σταματήσεις και να αρχίζεις να αγοράζεις μια καλή συσκευασμένη τροφή.
Και η αυγοτροφη το ίδιο συσκευασμένη πρέπει να είναι.
Μπορείς όμως αν θες να βράζεις ένα αυγό και να το προσφέρεις μαζί με το τσόφλι.
κάνει να του δίνεις...χόρτα, λαχανικά, βότανα και φρούτα, αρκει να είναι πάντα καλά πλυμμενα και στεγνά.. (φρούτα μονο μην δίνεις πολύ συχνά γιατί περιέχουν σάκχαρα).
Εδώ θα βρεις και αυτά που επιτρέπεται να του δίνεις. https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
Διάβασε και εδώ για τη διατροφή των παπαγάλων. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
Σουπιοκοκκαλο έχεις; Πρέπει να έχεις πάντα στο κλουβί του.
Τώρα που είναι μικρό μπορεί ευκολα να εκπαιδευτεί.
Πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή αν θέλεις να του μάθεις κάτι.
Όταν πας δίπλα του να του μιλάς ήσυχα και να μην κάνεις απότομες κινήσεις για να μην τρομάζει.
Μπορείς για αρχή να κρατάς στο χέρι σου κεχρι μιλλετ η οτι άλλο του αρέσει να τρώει και έτσι σιγά σιγά θα μάθει και θα έρχεται στο χέρι σου.
Δλδ
για αρχή το πιο σωστό είναι να έχεις έξω το χέρι σου απο το κλουβί και να κρατάς στο χέρι σου το μιλλετ και αυτό κάποια στιγμή θα έρθει να φάει.
Μπορεί να αργήσει να γίνει αυτό αλλά θα γίνει.
Όταν θα γίνει αυτό,θα αρχίσεις να κάνεις το ίδιο αλλά με το χέρι σου μέσα.
Και όταν θα έχεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί να το έχεις σε κάποια απόσταση για να σε πλησιάζει το ίδιο.
Και οταν το καταφέρεις αυτό δεν θα σε φοβάται και θα ξέρει πχ οτι δεν θα του κάνεις κακό και θα χει εξοικειωθεί μαζί σου.
Όταν θα τον βγάζεις έξω να τον προσέχεις πολύ και καλό θα ήταν να αρχίσεις να τον βγάζεις όταν θα σε εμπιστεύεται.
Να τον προσέχεις μην χτυπήσει πουθενά και ειδικά στα τζάμια. Καλό είναι τραβάς και τις κουρτίνες οταν θα τον βγάζεις.
Σε ποιο μέρος του σπιτιού τον έχεις;
Στην κουζίνα να μην τον βάζεις καθόλου και οχι σε χαμηλό σημείο.
οτι χρειαστείς μας ρωτας..
Καλη συνέχεια
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αναλυτικη σου ενημέρωση. Με βοήθησες πολύ. Συσκευασμένη τροφή εχω παρει, φρουτα λαχανικα δεν του εδωσα ακόμα γιατί δεν ηξερα αν επιτρέπεται. Το κλουβί του είναι στο κέντρο του σπιτιού, στην τραπεζαρία δλδ. αλλα τον εχω κατω προς το παρών. Θέλει ψηλότερο σημείο;
Σε ευχαριστώ παρα πολύ και πάλι.
 
... Επίσης προσοχή στη συνύπαρξή του με άλλα ζώα που έχετε (σκύλο, χάμστερ, παπαγαλάκι, για τη χελώνα δεν ξέρω...) για να μην υπάρξουν τραυματισμοί. Καλύτερα να μην συνυπάρχει στον ίδιο χώρο ελεύθερο μαζί τους.
 
Χριστίνα, βάζεις σε μια συζήτηση όλα τα σημαντικά θέματα που αφορούν στη φροντίδα του Cockatiel σου. Ακόμη και έτσι, τα ερωτήματα σου μπορούν να καλυφθούν και με το παραπάνω εάν μελετήσεις το άρθρο μας Οδηγός φροντίδας παπαγάλων. Το άρθρο είναι πλήρες, αν όμως παρόλα αυτά έχεις δυσκολίες στην καθημερινή φροντίδα του πουλιού σου, που είναι λογικό σε αυτή την ηλικία που βρίσκεται, άνοιγε κάθε φορά ένα καινούργιο σχετικό θέμα για να τα πιάνουμε τα θέματα με τη σειρά.
 
Ναι Σταύρο, εχεις δικιο αλλα ειμαι λιγο με αγχος, σαν πρωταρα παπαγαλομαμα... Θα τα μελετήσω ολα.
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!

... Επίσης προσοχή στη συνύπαρξή του με άλλα ζώα που έχετε (σκύλο, χάμστερ, παπαγαλάκι, για τη χελώνα δεν ξέρω...) για να μην υπάρξουν τραυματισμοί. Καλύτερα να μην συνυπάρχει στον ίδιο χώρο ελεύθερο μαζί τους.
Ναι εννοείται. Οταν τον βγαζω απο το κλουβί ο σκύλος βγαίνει στο μπαλκόνι. Τα υπόλοιπα είναι σε κλουβιά.
Ευχαριστώ πολύ!
 
ειμαι λιγο με αγχος, σαν πρωταρα παπαγαλομαμα
Είναι λογικό. Εγώ σου μιλάω για το πρακτικό κομμάτι και για να μπορούμε να σου είμαστε όσο το δυνατόν πιο χρήσιμοι. Επειδή λοιπόν εμείς θα είμαστε συνέχεια εδώ, διάβασε τον οδηγό που σου προτείνω και στη συνέχεια για κάθε μικρό πρόβλημα ή απορία που σου προκύπτει κάθε μέρα, θα σου λέμε την άποψή μας όταν μας το ζητάς.
 
Να σου ζήσει και πάλι!
Τα υπόλοιπα είναι σε κλουβιά.
Η χελώνα είναι ξηράς ή υδρόβια; Αν είναι ενυδρείου, προσοχή στην σαλμονέλα και για εσάς βέβαια αλλά για το μικρό πουλάκι μπορεί να είναι μοιραία.
Το κλουβί του είναι στο κέντρο του σπιτιού, στην τραπεζαρία δλδ. αλλα τον εχω κατω προς το παρών. Θέλει ψηλότερο σημείο;
Ναι, υπάρχει σχετικό άρθρο στον οδηγό φροντίδας παπαγάλων που σου έδωσε ο Σταύρος, για την κατάλληλη θέση του κλουβιού, σίγουρα πρέπει να είναι τουλάχιστον στο ύψος του στήθους σας το κλουβί, ιδανικά στο ύψος των ματιών σας και σε σημείο με καλυμμένη την μία πλευρά από τοίχο, ιδανικά σε γωνία.
Μην αγχώνεσαι, είμαστε αρκετά άτομα να βοηθήσουμε όσο ξέρουμε, κάθε απορία σου :)
 
Ευχαριστω
Να σου ζήσει και πάλι!

Η χελώνα είναι ξηράς ή υδρόβια; Αν είναι ενυδρείου, προσοχή στην σαλμονέλα και για εσάς βέβαια αλλά για το μικρό πουλάκι μπορεί να είναι μοιραία.

Ναι, υπάρχει σχετικό άρθρο στον οδηγό φροντίδας παπαγάλων που σου έδωσε ο Σταύρος, για την κατάλληλη θέση του κλουβιού, σίγουρα πρέπει να είναι τουλάχιστον στο ύψος του στήθους σας το κλουβί, ιδανικά στο ύψος των ματιών σας και σε σημείο με καλυμμένη την μία πλευρά από τοίχο, ιδανικά σε γωνία.
Μην αγχώνεσαι, είμαστε αρκετά άτομα να βοηθήσουμε όσο ξέρουμε, κάθε απορία σου :)
Ευχαριστω και πάλι. Η χελώνα ειναι μια σταλιά χελωνάκι:)Mε εχετε βοηθησει ηδη ολοι παρα πολύ. Πραγματικα ευχαριστω!
 
Ναι Μαρια, του νερου.
Ωραία, θα καθαρίζεις πάντα πρώτα το πουλί και μετά το χελωνάκι. Ή διαφορετικά θα πλύνεις σχολαστικά τα χέρια σου αν συμβεί το αντίθετο.
Αυτά ξέρεις αν περάσουν τον πρώτο κρίσιμο χρόνο και εφ΄όσον τα φιλοξενείς σωστά σε ενυδρείο, ζουν πάνω από 50 χρόνια. Εγώ έχω μία θηλυκή άνω των 30 ετών. :)
 
Ωραία, θα καθαρίζεις πάντα πρώτα το πουλί και μετά το χελωνάκι. Ή διαφορετικά θα πλύνεις σχολαστικά τα χέρια σου αν συμβεί το αντίθετο.
Αυτά ξέρεις αν περάσουν τον πρώτο κρίσιμο χρόνο και εφ΄όσον τα φιλοξενείς σωστά σε ενυδρείο, ζουν πάνω από 50 χρόνια. Εγώ έχω μία θηλυκή άνω των 30 ετών. :)
Σοβαρά;Ζουν τόσο πολύ; Οκ σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 
Back
Top