Ασθένειες Γεννάει σπασμένο αυγό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alonso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alonso

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2017
Μηνύματα
82
Πόλη
Λευκωσία
Γεια σας Παιδιά έχω ένα ζευγάρι καναρίνια εδώ και ένα χρόνο περίπου ο αρσενικός είναι 3 χρονών και η θυλάκιά 2 χρονών και είναι μαζι στο ίδιο κλουβί. Σήμερα πρόσεξα τη καναρινα να είναι αδιάθετη και είδα πίσω να έχει κοκκίνισμα και κάτι σαν κροκαδι, δεν ξέρω τι είναι υπάρχει περίπτωση τέτοια περίοδο για γέννα; στη Κύπρο είναι κάπου 28 βαθμούς, δεν της έχω βάλει φωλιά ακόμα.
 
Θεωρώ πως υπάρχει γενικότερο θέμα με την υγεία του πουλιού.
Τα "κίτρινης όψης" περιττώματα του πουλιού προφανώς σε μπερδεύουν και πίστεψες πως πρόκειται για αυγό.
Όμως υπάρχει διάρροια στο καναρίνι σου και θα πρότεινα να ψάξεις σε κάποιον πτηνίατρο βοήθεια.
Μέχρι να βρεις καλύτερα να αφαιρέσεις όλες τις extra τροφές πλην των σπόρων για ένα 24ωρο ώστε να δούμε εκ νέου την εξέλιξη.
Αν μάλιστα μετά από κάποιες ώρες βάλεις ένα λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και στη συνέχεια βγάλεις και ανεβάσεις μια φωτογραφία με τις κουτσουλιές του ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
 
Μόνο σπόρους έβαλα. 2 μέρες τώρα έβαλα αυγοτροφη.
Μπορεί να φταίει η τροφή;
 
Ξέρω πως θα βοηθήσει μια φωτογράφιση των κουτσουλιών σε λευκό χαρτί αφού βγάλουμε για λίγες ώρες όλα τα υπόλοιπα εκτός από τους σπόρους.
Μη βάζεις τίποτε άλλο εκτός από σπόρους πριν τη φωτογράφιση.
 
Back
Top