Αναπαραγωγή Γεννήθηκε το πρώτο πουλάκι, τι τροφή να του δώσω;

apoelultras

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
76
Πόλη
Λεμεσός
Παιδεια σημερα γεννηθηκε το πρωτο μ πουλακι.. Μεσα στο κλουβι εχω μηλο σπορους κ σουσαμι...χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο;
 
Οχι εχω αυγοτροφη.. Να βαλω και αυγο;
Να βάλεις βέβαια. Θα βάζεις μισό το πρωί και μισό το απόγευμα κάθε μέρα. Να είναι βρασμένο 12-15 λεπτά. Να μην το αφήνεις πάνω από τρεις ώρες αυτή την εποχή, γιατί λόγω ζέστης χαλάει.
 
Ωραια θα το εχω υποψην... Να ρωτησω κατι αλλο... grit δινουμε ετσι; Γιατι εχω διαβασει διαφορες αποψεις
 
Ωραια θα το εχω υποψην... Να ρωτησω κατι αλλο... grit δινουμε ετσι; Γιατι εχω διαβασει διαφορες αποψεις
Απέφευγε το καλύτερα στην αναπαραγωγή. Έχουν διατυπωθεί κάποια περιστατικά με νεκρούς νεοσσούς, χωρίς βέβαια να γνωρίζουμε αν ευθυνόταν το grit.
Παιδεια σημερα γεννηθηκε το πρωτο μ πουλακι.. Μεσα στο κλουβι εχω μηλο σπορους κ σουσαμι...χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο;
Μήλο μη δίνεις από την πρώτη μερα. Τώρα θα δίνεις σπορους, φρέσκο νεράκι, αυγό και αυγοτροφή. Μετά τις 7 μέρες ξεκινάς σιγα-σιγά φρουτα και λαχανικά.
 
Μετά τις 7 μέρες ξεκινάς σιγα-σιγά φρουτα και λαχανικά.
Προσοχή με αυτό! Μετά τις 7 μέρες δίνουμε μηλαράκι και μετά τις 10 μπορούμε να δώσουμε γλυστρίδα & ζωχό. Όλα τα υπόλοιπα καλό θα ήταν να τα δώσουμε μετά τις 17-20 μέρες ζωής των νεοσσών...
 
Γιατι οπως ειπα και πριν ειχα προβλημα με τον αρσενικο στην πρωτη γεννα και τωρα στη δευτερη μαλλων αυτος τσιμπουσε τι νικρο με αποτελεσμα να μου το σκοτωση
 
Back
Top