Αναπαραγωγή Γεννηθηκαν τα μικρα μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NassiaGr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NassiaGr

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
139
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι παλια γνωριμη που εχω καιρο να γραψω! Και εμεις μπηκαμε φετος στο παιχνιδι της αναπαραγωγης και με την πρωτη μας προσπαθεια ειχαμε επιτυχια ετσι απο χτες εχουμε 4 νεα μελη... επειδη τα εχω μπλεξει λιγο... Θελω να αποφυγω επομενη γεννα ενσπορη για δικους μου λογους... Ποτε πρεπει να χωρισω το ζευγαρι;

τα μωρα ειναι 2 ημερων σημερα... εχω αυγο φρεσκο και σπορια.. κατι αλλο;
 
και εμεις μπηκαμε φετος στο παιχνιδι της αναπαραγωγης και με την πρωτη μας προσπαθεια ειχαμε επιτυχια ετσι απο χτες εχουμε 4 νεα μελη... επειδη τα εχω μπλεξει λιγο...
Ευχάριστα τα νέα... Να σας ζήσουν...
Περιμένουμε φωτογραφίες.
τα μωρα ειναι 2 ημερων σημερα... εχω αυγο φρεσκο και σπορια.. κατι αλλο;
Φρόντισε να βέλεις αυγοτροφή και σε λίγες μέρες και λίγο μήλο.
θελω να αποφυγω επομενη γεννα ενσπορη για δικους μου λογους... Ποτε πρεπει να χωρισω το ζευγαρι;
Σεβαστός κάθε λόγος διακοπής των επωάσεων...
Άλλωστε για μένα πιο όμορφο και σωστό είναι να σταματάς στους αριθμούς πουλιών που μπορείς να υπηρετήσεις... Παρά να γεμίσεις το κόσμο με δυστυχισμένα πουλιά.
Στο δια ταύτα...
Μετά τη 15 μέρα η μητέρα σχεδόν θα έχει σταματήσει την τροφοδοσία των μικρών.
Το "έργο" αυτό θα το έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου ο πατέρας.
Όταν η κανάρα αρχίσει να θέλει να φτιάξει φωλιά... Τοποθετείς το χώρισμα στο κλουβί... αφήνοντας τη μητέρα μόνη της και τον πατέρα με τα μικρά.
Έτσι και στο τάισμα θα συμμετέχει... και λιγότερη πίεση από τον αρσενικό για ζευγάρωμα θα
δέχεται... αλλά κυρίως δεν θα μπεις σε καμία περίπτωση στο ηθικό δίλημμα... αν πρέπει να κρατήσεις τα αυγά που πιθανόν θα κάνει.
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι παλια γνωριμη που εχω καιρο να γραψω!
Να σε μαλώσω τώρα που στέρησες την παρέα σου από την ομάδα;
 
ευχαριστω για τις πληροφοριες... Ο λογος που με στερθηθηκατε ειναι σοβαρος... και παραμενει σοβαρος (λογοι υγειας!) οποτε οχι μην με μαλωσεις να προσευχηθειτε να πανε απο εδω και περα ολα καλα! 🙂

μια ακομα απορια μια και σε βρηκα μεσα... η καναρα καθετε στη φωλια πανω απο τα μωρα ειναι φυσιολογικο αυτο ε;
 
ο λογος που με στερθηθηκατε ειναι σοβαρος... και παραμενει σοβαρος (λογοι υγειας!) οποτε οχι μην με μαλωσεις να προσευχηθειτε να πανε απο εδω και περα ολα καλα!
Από καρδιάς ευχές για απόλυτη και γρήγορη ανάρρωση... λυπάμαι...
η καναρα καθετε στη φωλια πανω απο τα μωρα ειναι φυσιολογικο αυτο ε;
Κάθετε όπου την σπρώχνει το ένστικτο... Τίποτε δεν είναι κακό όσο τα μικρά μεγαλώνουν...
Απλά να ξέρεις αυτή την συμπεριφορά την έχουν (κυρίως) οι πολύ προστατευτικές κανάρες... αυτές που φοβούνται να αφήσουν τη φωλιά...
Αν δεν θέλεις να έχεις προβλήματα φρόντισε να μην σε πολυβλέπει για να μπορεί να φύγει... Να πάει να φάει και στη συνέχεια να ταΐσει τα μωρά της.
μια ακομα απορια μια και σε βρηκα μεσα...
Βρήκα καινούργιο λόγο να σε μαλώσω... μέσα είμαι σχεδόν πάντα...
 
Να τα χαίρεσαι! Και να σου ζήσουν ! Θέλουμε φώτο! :D

Και σε σένα φυσικά περαστικά! Να ξέρεις τα καναρινάκια και γενικά τα ζωάκια μας μόνο καλό μας κάνουν στην υγεία και την ψυχολογία! 😉
 
Νασια μου τιποτε δεν ειναι ανιατο... Ολα θεραπευονται και ολα διορθωνονται... Μην σταναχωριεσαι...
Εξαλλου κοιτα και θα δεις οτι με την ασθενεια που βιωνεις ειτε προσωπικα ειτε σε αγαπημενο σου προσωπο ποσο ωφελεισαι πνευματικα και ψυχικα... Ποσο αγωνα κανεις και ποσο ασκεισαι στις αρετες της υπομονης, της καρτεριας, της φιλοπονιας, της εγκρατειας,της ταπεινωσης...
Προσωπικα θα προσευχηθω οχι για ιαση αλλα να σου δωσει δυναμη και ενισχυση στον αγωνα σου και ετσι να τελειοποιησεις καθε αρετη στο προσφορο αυτο εδαφος και να την διαφαλαξεις εως τελους... Καλη δυναμη λοιπον!

Τα καναρινακια σου ποτε θα τα δουμε; Οποτε μπορεσεις βαλε μας καμμια φωτο, τσιφουτα 😛 (πλακιτσα γαρ 😛)
 
και εγώ με την σειρά μου να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά.
 
Back
Top