Αναπαραγωγή Γεννησε η καναρα μου χωρις να υπαρχει αρσενικος

αγγελος1987

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2016
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα φίλοι μου. Έχω την εξης απορία. Να ξεκαθαρίσω ότι ειμαι ασχετος από πουλια. Λοιπόν ξεκινάω. Πριν από 5 μήνες αγόρασα στην μάνα μου ένα αρσενικό καναρίνι. Όλο αυτό τον και καιρό έχουμε παρατηρήσει ότι δεν κελαιδαει ιδιαίτερα. Καταλήξαμε λοιπόν ότι είναι θηλυκό. Και σήμερα επιβεβαιωθηκαμε ότι όντως είναι θηλυκό καθώς έκανε το πρώτο της αυγό. (δυστυχώς το έσπασε). Το περίεργο όμως είναι ότι η καναρα τόσο καιρό είναι μόνη της! Απλα πριν 5 μέρες μας δώσανε άλλο ένα καναρινακι νεογνό αλλα είναι σε άλλο κλουβί. Και η ερώτηση είναι πως λοιπόν έκανε αυγο η καναρα μου. Και φυσικά τι πρέπει να κάνω τώρα. Ευχαριστώ εκ των προτερων
 
Δεν υπάρχει σε πρώτη φάση "παράξενο", σε αυτό που περιγράφεις
Το θηλυκό καναρίνι μπορεί να συμπεριφερθεί άνετα σαν την κότα.
Όταν δηλαδή είναι η εποχή του, τώρα την Άνοιξη, μπορεί να ετοιμάσει φωλιά και να ξεκινήσει να ωοτοκεί.
Μπορεί επίσης κάλλιστα να κάτσει και να επωάζει τα αυγά της για αρκετές μέρες κι όλα αυτά χωρίς την ανάγκη παρουσίας αρσενικού.
Παράξενο μπορεί να θεωρηθεί για την περίπτωσή της... Πως ενώ είναι πέντε χρονών, παρουσιάζει αυγό πρώτη φορά.
Εκτός αν πρώτη φορά το είδατε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
καλησπέρα φίλοι μου. Έχω την εξης απορία. Να ξεκαθαρίσω ότι ειμαι ασχετος από πουλια. Λοιπόν ξεκινάω. Πριν από 5 μήνες αγόρασα στην μάνα μου ένα αρσενικό καναρίνι. Όλο αυτό τον και καιρό έχουμε παρατηρήσει ότι δεν κελαιδαει ιδιαίτερα. Καταλήξαμε λοιπόν ότι είναι θηλυκό. Και σήμερα επιβεβαιωθηκαμε ότι όντως είναι θηλυκό καθώς έκανε το πρώτο της αυγό. (δυστυχώς το έσπασε). Το περίεργο όμως είναι ότι η καναρα τόσο καιρό είναι μόνη της! Απλα πριν 5 μέρες μας δώσανε άλλο ένα καναρινακι νεογνό αλλα είναι σε άλλο κλουβί. Και η ερώτηση είναι πως λοιπόν έκανε αυγο η καναρα μου. Και φυσικά τι πρέπει να κάνω τώρα. Ευχαριστώ εκ των προτερων
καλησπερα... Ουτε εγω ξερω τα τρομερα πραγματα απλα πιστευω οτι η καναρα ειναι πυρωνενη γιαυτο εκανε και ασπορο αυγο... (μονη της) απλα αν εχεις αρσενικο και θες μπορεις να τα βαλεις μαζι για ζευγαρωμα! Μηπως εδινες αυγο στην καναρα;
 
Φυσιολογικό είναι και μονη της να κανει αυγά. Δωστης μια φωλιά (πουλάνε)και νήμα για να φτιαξει ίσως και μπορεί να κανει τα υπολοιπα εκεί να τα κλωσησει. Διαφορετικά στο πάτωμα μάλλον σπασμένα. Μπορεί να της στρωσεις και συ φωλιά μήπως κάτσει. Τα αυγά βεβαια θα είναι ασπερμα, Αλλα θα κανει τον κυκλο της και δεν θα αποκτήσει ίσως κακια συνήθεια.
Το νεογνό που σου δώσανε που κολαει; Ποσο ημερών είναι;
 
Δεν υπάρχει σε πρώτη φάση "παράξενο", σε αυτό που περιγράφεις
Το θηλυκό καναρίνι μπορεί να συμπεριφερθεί άνετα σαν την κότα.
Όταν δηλαδή είναι η εποχή του, τώρα την Άνοιξη, μπορεί να ετοιμάσει φωλιά και να ξεκινήσει να ωοτοκεί.
Μπορεί επίσης κάλλιστα να κάτσει και να επωάζει τα αυγά της για αρκετές μέρες κι όλα αυτά χωρίς την ανάγκη παρουσίας αρσενικού.
Παράξενο μπορεί να θεωρηθεί για την περίπτωσή της... Πως ενώ είναι πέντε χρονών, παρουσιάζει αυγό πρώτη φορά.
Εκτός αν πρώτη φορά το είδατε...
δεν έγραψα ότι είναι 5 χρονων αλλα ότι το αγόρασα πριν 5 μήνες. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κάνει νεογνά αν εκολαψει τα αυγά της;

καλησπερα... Ουτε εγω ξερω τα τρομερα πραγματα απλα πιστευω οτι η καναρα ειναι πυρωνενη γιαυτο εκανε και ασπορο αυγο... (μονη της) απλα αν εχεις αρσενικο και θες μπορεις να τα βαλεις μαζι για ζευγαρωμα! Μηπως εδινες αυγο στην καναρα;
έδινα αυγο όντως.
 
δΔηλαδή υπάρχει περίπτωση να κάνει νεογνά αν εκολαψει τα αυγά της;
Χωρίς αρσενικό, ούτε στη φαντασία μας.
sorry... μπερδεύτηκα
δεν έγραψα ότι είναι 5 χρονων αλλα ότι το αγόρασα πριν 5 μήνες.
Κάθε χρόνο θα έχετε τέτοιο καιρό... αυγουλάκια.
 
Βαλε στο κλουβακι λιγο σουσαμι ωμο τσοφλι αυγου και οπωσδηποτε κοκκαλο σουπιας. Ακόμα οταν κανει το 2ο αυγο να δώσεις για 3-4 μερες υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νεράκι της. Μπορεις να το αγοράσεις απο πετ σοπ για την αποφυγή δυστοκιας.
 
έδινα αυγο όντως.
χμ μαλιστα πιστευω πως αυτο την εκανε το αυγο... σκεψου οτι εχω μια καναρα που ειναι δεν ειναι η εποχη αν τις βαλω αυγο 2 φορες την βδομαδα για μια βδομαδα οτι εποχη και να ειναι θα μου βγαλει αυγο! ασπορο!
 
χμ μαλιστα πιστευω πως αυτο την εκανε το αυγο... σκεψου οτι εχω μια καναρα που ειναι δεν ειναι η εποχη αν τις βαλω αυγο 2 φορες την βδομαδα για μια βδομαδα οτι εποχη και να ειναι θα μου βγαλει αυγο! ασπορο!
Φιλε μου η διατροφή σιγουρα παιζει ρολο αλλα δεν ειναι και ο σημαντικότερος λογος που τα καναρινια πυρωνουν και οι καναρες κανουν αυγα εστω και ασπορα. Αυτο που επηρεαζει και ενισχυει την ερωτικη διαθεση των καναρινιων μας ειναι η θερμοκρασια και η ωρες φωτισμού. Πλεον εχουμε μπει για τα καλα στην ανοιξη και στην αναπαραγωγικη φαση με 20 βαθμούς και με 13-14 ωρες ημερησιου ηλιακου φωτος. Γι αυτο το λογο εκανε αυγα ασπορα! 😉
 
Back
Top