Ασθένειες Γεννησε το αυγο και ηρεμησε

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
γεια σας παιδια σημερα μου εφυγε ενα αγχος.η καναρα μου ηταν φουσκωμενη και εκανε καπως δοιαρτοια οπως κανουν οι καναρες που ειναι σε αναπαραγωγη... Εχει παρα πολυ καιρο που την χωρησα και πριν λιγες μερες ηταν φουσκομενη πρεπει να εμεινε αυγο στην κοιλια! σημερα εβαλα της αμμο και σημερα το εβγαλε και ειναι καπως καλυτερα..
 
Εμ απο εκτες που το γεννησε κανει κοπρανα και εχουν πολλη νερο μεσα τη μπορω να κανω για αυτο.;
 
Διέκοψε φρούτα και λαχανικά.
 
Δεν της δινω μονο σπορους και νερο! απλος δεν ξερω αν ειναι διατροια δεν νομιζω;

; Εχει κοπρανα αλλα εχει και πολυ σαν νερο. @misalouris helpp
 
Που μπορω να βρω υγροβασβεστιο.; Εισαι συγουρος οτι τα κοπρανα που ειναι νεροτα θελει ασβεστιο.; Εβαλα σησαμι
 
Που μπορω να βρω υγροβασβεστιο.; Εισαι συγουρος οτι τα κοπρανα που ειναι νεροτα θελει ασβεστιο.; Εβαλα σησαμι
Εδώ και μέρες μιλήσαμε για υγρό ασβέστιο που θα είχε άμεσα αποτελέσματα... Όλα τα υπόλοιπα χρειάζονται χρόνο που δεν τον έχουμε.
Υγρό ασβέστιο από τα petshops ... και καλύφθηκε το πτηνό σε αυτό το κομμάτι.
Μια φωτογραφία στο λευκό χαρτί που θα τοποθετήσεις κάτω από τον πάτο του κλουβιού θα βοηθήσει να δούμε και τις κουτσουλιές του.
 
Έχεις ελέγξει πρόσφατα την κοιλιά του πουλιού; Η κατάσταση υγείας του, η διάθεση του, πως είναι τον τελευταίο μήνα; Έχει κάνει κάποια θεραπεία τον τελευταίο καιρό;
 
αυριο θα παρω ασβεστιπ νομιζω σημερα ηταν λιγο καλυτερα λιγο ομως αυριο θα παρω ασβεστιο
 
α αυριο θα παρω ασβεστιο
Δεν ξέρω αν τώρα το χρειάζεται..
Το ασβέστιο είναι απαραίτητο το πρώτο εικοσιτετράωρο μετά τη γέννηση του αυγού και για διάστημα 2-3 μέρες μετά.
Αν περάσει αυτό το χρονικό όριο δεν θα κάνει καλό η χορήγησή του.
Τουλάχιστο έτσι εγώ πιστεύω...
 
Αν περάσει αυτό το χρονικό όριο δεν θα κάνει καλό η χορήγησή του.
Να μην κάνει δουλειά ναι, αλλά γιατί να κάνει κακό? Το ασβέστιο το αποθηκεύουν οπότε μπορούν το χρησιμοποιήσουν σε επόμενη γέννα. Κακό δεν νομίζω να κάνει ποτέ... Αρκεί να δίνεται με μέτρο και όσο λένε οι οδηγίες!
 
αλλά γιατί να κάνει κακό?
Αν ο οργανισμός δέχεται από άλλες (ξένες) πηγές" έτοιμο" ασβέστιο αδρανοποιείται σταδιακά και δεν παράγει όσο πρέπει μέχρι και καθόλου. Επιπρόσθετα το πολύ ασβέστιο (υπερδοσολογία) δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που καλείται να καλύψει.
Το ασβέστιο το αποθηκεύουν οπότε μπορούν το χρησιμοποιήσουν σε επόμενη γέννα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει αποθήκη ασβεστίου στον οργανισμό των πτηνών...
Οι περιπτώσεις δυστοκίας από έλλειψη ασβεστίου... είναι τις περισσότερες φορές θανατηφόρες γιατί ο οργανισμός καλύπτει τις ανάγκες ασβεστίου αντλώντας τις απαραίτητες ποσότητες για την δημιουργία του αυγού ακόμη και από τα οστά του πτηνού.
Κακό δεν νομίζω να κάνει ποτέ...
Όπως καταλαβαίνεις... κάνει κακό στον οργανισμό.
Εμείς καλύπτουμε τις 2-3 μέρες που ωοτοκεί με 2-3 σταγόνες extra ασβεστίου για να καλύψουμε τις απαιτήσεις των ημερών ωοτοκίας. Αυτή είναι η σωστή χορήγηση... η σωστή δοσολογία.
Αν το δώσουμε στα πουλιά σε στιγμή που δεν το χρειάζονται αποβάλλεται αμέσως από τον οργανισμό και δυστυχώς θέτει σε υπολειτουργία όλο το υπόλοιπο οργανικό μηχανισμό παραγωγής του.
Αρκεί να δίνεται με μέτρο και όσο λένε οι οδηγίες!
Σωστή ως προς το μέτρο με όλα τα σκευάσματα... με όλα τα πράγματα... με όλα τα όντα της γης.
Για το ασβέστιο στα πουλιά... Το μέτρο είναι το παραπάνω...
 
Back
Top