Αναπαραγωγή Γεννητούρια επιτέλους

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα το πρωι βρηκα 3 αυγα στη φωλια στο καινουριο τμημα του παπιοτροφειου επιμελως κρυμενα, θαμενα θα ελεγα μεσα στο ροκανιδι,. τα αυγα ειναι της χοντρης καρολινας. το πουλι ειχε τα μαυρα του τα χαλια εδω και αρκετες μερες, η κοιλια της εφτασε στο χωμα και δεν μπορουσε να περπατησει νομιζα οτι ειναι αρωστη. τα αυγα ειναι τεραστια σε συγκριση με το μεγεθος της, αυτη ειναι το μισο μεγεθος απο ενα νανακι και τα αυγα της ειναι πιο μεγαλα απο αυτα που κανουν τα νανακια. ειναι ασπρα και οχι πρασινα οπως της πρασινοκεφαλης, μαλον δεν χρειαζονται καμουφλαζ αφου τα γεναει σε κουφαλες στα δεντρα. το θετικο ειναι οτι ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σταυρο θα είναι μεγάλη μας χαρά να μας παρουσιάσεις τα παπακια όταν με το καλο εκκολαφθούν! Με το καλό να έρθουν!
 
Αν "περισεψει" κανενα αυγο, θα το θελαμε ευχαριστως.Χθες βρηκα αυγα χηνας και το μονο που μου λειπει απο τα κοινα τουλαχιστον ειναι αγριοπαπια και φασιανος. Ευχομαι να πανε καλα ολα Φιλικα Αντωνης
 
Έκπληξη! Γιατί τα έκρυψε; Και πώς είναι η μαμά τώρα; Καλή συνέχεια, περιμένουμε!
 
h μαμα ειναι κουρασμενη και τρωει ολη την ωρα. ειναι και λιγο χοντρουλα και δυσκολευτηκε φαινεται με τα πρωτα αυγα. ειναι και πρωταρα οποτε της ηρθε λιγο δυσκολο. τα αυγα τα θαβει πολυ βαθια μεσα στα ροκανιδια για να μη τα βρισκει κανεις. Αυγα δεν παιρνω απο αυτα τα πουλια γιατι γενανε μονο 10 καθε χρονο και δεν εχω περιθωρια να τις αφησω με λιγοτερα, παπακια αν θελετε ευχαριστως για εμενα η χαρα μου ειναι να βγαλω παπακια και να ειναι καλα και γερα να τα δω λιγο να μεγαλωνουν και να δυναμοσουν και μετα να βρω καλο κοσμο που να τα αγαπαει και να τα χαρισω. αλλα ενηλικα πουλια δεν κραταω μονο αν (χτυπα ξυλο) παθει κατι καποιο θα το αντικαταστησω. Βασικα ο σκοπος μου ειναι να εχω 2 ζευγαρια απο καθε ρατσα ενα νεαρο και ενα πιο γερικο ωστε να μη μεινει ποτε ενα μονο του. Θα σας κραταω ενημερους για τις εξελιξεις. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι αυτα τα πουλια δεν τα πανε καλα ουτε με αλα ειδη παπιας ουτε με αλα ατομα του ειδους τους μονο τα ζευγαρια ειναι αγαπημενα. σκεφτομουν να τα χωρισω αλα μετα τη προεκταση της κλουβας σταματησαν τα μαλωματα γιατι τα πουλια μπορουν να βρισκονται σε διαφορετικα μερη χωρις να βλεπουν το ενα το αλλο. Αν τα ειχα σε μια τετραγωνη κλουβα χωρις δεντρα λιμνες φυτα και γενικα παραξενο αναγλυφο τοτε σιγουρα τα μισα θα ειχαν σκοτωθει απο τα αλα μισα ακομη και ετσι οι συναντησεις μεταξυ διαφορετικων ζευγαριων ειναι πολυ βιαιες ακομα και μεταξυ πουλιων της ιδιας ρατσας, οι χειρωτεροι απο ολα ειναι οι μανταρινοι ειναι πολυ μαλωσιαρικα πλασματα
 
Τα ποστ σου ειναι παντα απολαυστικα και ενδιαφεροντα! Με το καλο τα μικρα κ περιμενουμε φωτο!

Ποσες μερες κλωσσανε αληθεια;
 
Back
Top