Γενικά Γεννητούρια μεσ' το χειμώνα (κοινωνικοί σπίνοι)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Εχθές Κυριακή οι κοινωνικοί μου σπίνοι έφεραν στον κόσμο 4 μικρά:)! Μέχρι στιγμής οι γονείς τα φροντίζουν με επιμέλια. Ελπίζω σύντομα να ανεβάσω φωτογραφίες. Αντώνης
 
Αντώνη να σου ζήσουν οι γονείς και οι νεοσσοί! Νομίζω είσαι απο τα σπάνια μέλη με κοινωνικούς σπίνους και οι παρατηρήσεις σου σχετικά με την γέννα και την αναπαραγωγή θα είναι πολύ βοηθητικές για τα νέα μέλη που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με το είδος αυτό.

Αν θες μας λές τί διατροφική προετοιμασία ακολούθησες και ό,τι πιστεύεις οτι είναι σχετικό και χρήσιμο.
 
Προετοιμασία για την αναπαραγωγή

Κατ'αρχάς τον ρόλο και τη χρησιμότητα των κοινωνικών σπίνων την αντιλήφθηκα πλήρως από τις πληροφορίες που μου έδωσε ο Οδυσσέας (Dianante de could) τον οποίο και ευχαριστώ!

Σχετικά με την προετοιμασία για να είμαι ειλικρινής ήταν η ελάχιστη δυνατή και θα έλεγα μάλιστα ότι τα πουλάκια λειτούργησαν κάτω από αντίξοες συνθήκες (το κλουβί είναι τοποθετημένο στη κουζίνα όπου σε περίοδο εορτών έχει πολύ κίνηση και φασαρία!).

Στην αρχή τους έβαλα τη φωλιά (την οποία είχα βγάλει από το φθινόπωρο) χωρίς νήμα. Αφού άρχισαν, μετά από δύο ημέρες, να κοιμούνται το βράδυ μέσα στη φωλιά τους έδωσα βιταμίνη (συσκευασμένη) εναλλάξ με αυγό. Αυτό έγινε για λίγες μόνο ημέρες ενώ παράλληλα έβαλα λίγο νήμα μέσα στο κλουβί. Μόλις έδειξαν ενδιαφέρον για το νήμα έβαλα περισσότερο και εφτιαξαν την φωλιά τους.

Σε μερικές ημέρες άρχισαν να γεννούν τα αυγά τους και μείωσα το αυγό και την βιταμίνη. Από τότε τα ενόχλησα άλλη μια φορά που έκανα γενική καθαριότητα στο κλουβί. Λόγω των εορτών δεν πρόλαβα να ελέγξω αν τα αυγά ήταν γονιμοποιημένα!

Όπως αναφέρω παραπάνω το ότι δεν τα ενόχλησα νομίζω ότι είναι ένας παράγοντας επιτυχίας.
 
Οι πρώτες φωτογραφίες...

Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά. Ανέβασα μερικές φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • p1.webp
    p1.webp
    10,5 KB · Προβολές: 132
  • P2.webp
    P2.webp
    11 KB · Προβολές: 126
  • P3.webp
    P3.webp
    8,2 KB · Προβολές: 124
Ειναι πανεμορφα! . 😀 Ευχομαι συντομα να τα δεις με πουπουλα!

Η φωλια δεν ειναι λιγο ρηχη; Εννοω παραγεμισμενη και με μικρο βαθουλωμα;
 
Ανέστη (Φοίβος) δεν έχεις άδικο για την φωλιά. Μάλιστα την πρώτη ημέρα που τα είδα το ένα είχε πέσει κάτω από τη φωλία😡. Σε μερικές μέρες θα βγάλω αρκετό νήμα ώστε να βαθύνει. Προβληματικό είναι και το ίδιο το νήμα το οποίο μπλέκεται στα πόδια των γονιών.
 
Νέες φωτογραφίες

Τα μικρά 2 εβδομάδων μαζί με τους γονείς τους.
 

Συνημμένα

  • P4.webp
    P4.webp
    13 KB · Προβολές: 113
  • P5.webp
    P5.webp
    10,7 KB · Προβολές: 112
  • P6.webp
    P6.webp
    12,2 KB · Προβολές: 115
Απίθανα, καταπληκτικά τέλεια! Με το καλό & στην... κούνια! Να'σαι καλά να τα χαίρεσαι, Ευχαριστούμε κι'εμείς!
 
Ειναι πολυ ομορφα! Ειδικα στην τελευταια φωτο που σκυβουν και κρυβονται εχουν πολυ πλακα. :D

Τη φωλια ειδα πως την εχουν κανει χαλια. Μπορεις οταν βλεπεις οτι την εχουν παραβρωμισει να την αλλαζεις με μια καθαρη φωλια για να μην κινδυνευουν να παθουν τιποτα απο μικροβια. 😉
 
Aντωνη τελεια! Με το καλο στο κλαρι! Καλα εχουν πολυ γελιο στριμωχνονται ολα μαζι μεσα στη φωλιτσα,😀:D
 
Εχθές Κυριακή οι κοινωνικοί μου σπίνοι έφεραν στον κόσμο 4 μικρά:)! Μέχρι στιγμής οι γονείς τα φροντίζουν με επιμέλια. Ελπίζω σύντομα να ανεβάσω φωτογραφίες. Αντώνης
έχω μάθει οτι τα παραδείσια γεννάνα όλο το χρόνο!
 
Back
Top