Αναπαραγωγή Γεννητούρια - πτερόρροια - και πάλι γεννητούρια (lovebirds)

Ιωάννα

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2018
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πάλι τα ιδια παιδιά!
Το πρωί βρήκα αβγό στον πάτο του κλουβιου.. Έβαλα κατευθείαν σταγόνες ασβεστίου στο νεράκι τους, σουπιοκοκκαλο υπάρχει αλλά δεν έβαλα φωλιά... Το αβγό ακόμα δεν το πήρα.ψευτικα δεν έχω να το αντικαταστήσω! Και επίσης δεν θέλω να πάρω πουλάκια!
Η κατάσταση έχει ως εξής:
Δίπλα γεννητουρια - πτεροροια - και πάλι γεννητουρια τώρα! Φοβάμαι να μην εξαντληθεί ο οργανισμός της! Μόλις περάσουν οι μέρες για το ασβέστιο σκέφτομαι να τις βάλω πολυβιταμινες στο νερό... Μήπως όμως εξασθενίσει περισσότερο;
 
Αφού δίνεις ασβέστιο δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε παραπάνω αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται και να ανησυχείς. Δεύτερη γέννα δεν είναι και τόσο τρομερό πράγμα πόσο μάλιστα αφού δεν είναι απανωτή. Το αυγό μπορείς να το πάρεις αφού δεν υπάρχει φωλιά. Στο πάτωμα έχει μαζέψει χαρτιά ή κάτι άλλο ή απλά το γέννησε κάτω χωρίς τίποτα για υπόστρωμα;
 
Απλα Το γέννησε χωρίς καμία προετοιμασία... Την προηγούμενη φορά μάζευε τσόφλια έκοβε χαρτί τώρα τίποτα! Έκανε και το δεύτερο σήμερα στην άλλη γωνία.. Έχω πάρει το πρώτο... Την άφησα πάλι με ένα... Να της τα παίρνω κατευθείαν η να περιμένω μια μέρα;
 
να της τα παίρνω κατευθείαν η να περιμένω μια μέρα;

Δεν έχει καμια διαφορά το ένα με το άλλο. Μόλις τελειώσει την ωοτοκία μείωσε τις ώρες που έχουν φως και απο τώρα κόψε τελείως αυγά, αυγοτροφή κτλ. Και βάζε τους και μπάνιο καθημερινά. :)
 
Back
Top