Διατροφή Γευμα για τα budgies μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frozed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frozed

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2011
Μηνύματα
74
Καλησπέρα στα παιδια του φορουμ!

Ηθελα να φτιαξω κατι στα Budgies μου που να εχει να κανει με ξηρους καρπους ως βαση χωρις να ειναι κατι που θα "χαλασει" σε καποιες μερες και να μπορει να διατηρηθει για περισσοτερο.. ετσι δοκιμασα μια μικρη εμπνευση δικη μου και θελω να την μοιραστω μαζι σας και να ακουσω και γνωμες για να συμπληρωσω την επομενη φορα καποιο εξτρα υλικο..

Χρησιμοποιησα:

2 κ.σ Αμυγδαλο ασπρο αναλατο
2 κ.σ φυστικι αιγινης αναλατο
1 κ.σ κουακερ
1 κοφτη κουταλια σ. ριγανη τριμενη
1 κ.σ νιφαδες καλαμποκιου
1 χουφτα σταφιδες ξανθες αφου τις αφησα στο νερο για λιγη ωρα να φουσκωσουν και τις ψιλοκοψα

Χτυπησα ολα τα υλικα πλην των σταφιδων στο μπλεντερ αλλα χωρις να γινουν τελειως σκονη.. Να εχουν ενα μικρο κοκκωδες σχημα.. Μολις το χτυπησα προσθεσα τις ψιλοκομμενες σταφιδες και ανακατεψα..

Τωρα μολις τους το εβαλα (μυριζει πολυ ωραια) και περιμενω αντιδρασεις..
 
Ωραίο φαίνεται να δούμε τι υποδοχή θα έχει! Μπορείς να προσθέτεις μικρή ποσότητα από ωμό σουσάμι επίσης. Βέβαια αυτά τα γεύματα πρέπει να είναι κάτι σαν εορταστικά όχι πολύ συχνά γιατί παχαίνουν.
Επίσης τέτοια ώρα θα έπρεπε να κοιμούνται. Καλύτερα να βάζεις τροφή το πρωί, ιδιαίτερα νέες εισαγωγές στο διαιτολόγιο.
Καλή επιτυχία πάντως.
 
εγω εδεινα στο παπαγαλακι μου μηλο σε μικρα κομματακια και το ετρωγε ολο κανεις να το δινω φρουτα και λαχανικα και αν ναι ποια;
 
Φυσικά, φρούτα, χόρτα και λαχανικά επιβάλλεται να δίνουμε στα πουλάκια μας.
 
οκ ευχαριστω θα τα διαβασω τωρα
Λαχανικά και φρούτα που μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας
Αυτά που μπορούν να τρώνε τα καναρίνια μπορούν να τρώνε και τα παπαγαλάκια!
μπορεις να μου πεις σε παρακαλω πως να δτιαχνω τρωφο τω παπαγαλων μου αντι να αγοραζω συνεχεια που το "σπιτικο" θα ειναι και καλυτερο ετσι δεν ειναι;
 
Φυσικά! Καλά θα κάνεις! Πολύ πιο υγιεινό για τα πουλάκια μας και οικονομικό για εμάς! Εγώ προσωπικά τους κάνω αυτή την αυγοτροφη: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή

Στο φόρουμ μας υπάρχουν πολλές συνταγές! Μπορείς να το ψάξεις και να φτιάξεις αυτή που εσένα σου αρέσει και σε βολεύει!
Να ξέρεις όμως ότι στην αρχή ίσως να μην την τρώνε γιατί έχουν μάθει την έτοιμη. Για να τη συνηθίσουν μπορείς να ανακατεύεις αυτή που θα φτιάξεις με την έτοιμη και σιγά σιγά θα μειώνεις την ποσότητα της ετοιμης. Με,υπομονή και επιμονή θα δοκιμάσουν και θα τους αρέσει! :) καλή τύχη!
 
Back
Top