Ασθένειες Γιαβρακι σε πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nenkeren
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nenkeren

PB Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
297
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια καλησπερα... Εδω και καποιες μερες εχω παρατηρησει κατι λιγο περιεργο στην συμπεριφορα ενος απο τα μικρα καρδερινακια που εχω... Ξερω οτι γενικοτερα η πτερορροια ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος για ολα τα πουλια. Ενα γιαβρακι που εχω εχει αλλαξει μεγαλο μερος του πτερωματος του κανονικα αλλα εδω και δυο μερες το βλεπω λιγο κακοκεφο δηλαδη λιγο φουσκωμενο και χωρις την ιδιεταιρη κινητιηκοτητα της καρδερινας. Το πουλακι τρωει κανονικα η κουτσουλιες του ειναι κανονικες καθως και δεν εχει αδυνατισει καθολου. Ομως με ψιλοπροβληματιζει οτι δεν ειναι ιδιεταιρα ζωηρο.. Μηπω θα πρεπει να στρεψω καπου αλλου την προσοχη μου η σας φενεται κατι το φυσιολογικο;
Ευχαριστω.

Καραλης Φιλιππος
 
φιλε αμα το πουλακι ειναι αγριο τοτε υπαρχει μια πιθανοτητα να πεθανει γιατι λενε οτι τα πουλακια που ειναι ταλαιπωρημενα και εχουν περασει μεγαλο στρεσ κατα την διαρκεια της ζωης τους στην πρωτη τους πτεροροια πεθαινουν εσυ προσπαθησε να μην το τρομαζεις δηλαδη βαλτο σε ενα μερος να ειναι μονο του και βαλτου και πολυβιταμινες για να ενυσχισεις τον οργανισμο του.
 
Οχι φιλε το πουλακι ειναι απο δικη μου εκτροφη θα αρχισω απο αυριο να του χορηγω πολυβιταμινες...

Καραλης Φιλιππος
 
φιλε αμα το πουλακι ειναι αγριο τοτε υπαρχει μια πιθανοτητα να πεθανει γιατι λενε οτι τα πουλακια που ειναι ταλαιπωρημενα και εχουν περασει μεγαλο στρεσ κατα την διαρκεια της ζωης τους στην πρωτη τους πτεροροια πεθαινουν εσυ προσπαθησε να μην το τρομαζεις δηλαδη βαλτο σε ενα μερος να ειναι μονο του και βαλτου και πολυβιταμινες για να ενυσχισεις τον οργανισμο του.
Ποιοι το λενε; 😕
Φιλιππε δεν νομιζω πως εχει κατι το μικρο.Απλα υπεφερει λογω πτερορροιας. Συχνα μπανακι για να ανακουφιζεται... Και βιταμινουλες.
 
Οι καρδερίνες δεν είναι σαν τα καναρίνια, είναι πολύ ευαίσθητα πουλιά.
Η απότομη αλλαγή του καιρού και η μεγάλη υγρασία της επιριαζει.
Η ακεφιά και τα ψιλό φουσκώματα είναι από αυτό.
Πρέπει να κοιτάμε της αλλαγές του καιρού και εάν τα έχουμε έξω να τα προετοιμάζουμε κατάλληλα για να μην έχουμε αυτά τα συμπτώματα
 
Kι εμενα η μια μου καρδερινα ειναι κακοκεφη αυτο τον καιροκαι με αλλου ςπου μιλησα δεν ειναι στα φορτε τους λογω καιρου. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα αλλο...
 
Η εποχή της πτερρόροιας για τις καρδερίνες, είναι μεγάλη παγίδα για τους κατόχους αυτών.
Οποιαδήποτε "αρνητική" συμπεριφορά την αποδίδουμε στην πτερρόροια,
με αποτέλεσμα αν κάποιο πουλί αρρωστήσει,
σχετικά αναφέρθηκε παραπάω ο Δημήτρης,
είτε πρωτογενώς είτε υποβοηθούμενο από την πτερρόροια να μην είμαστε στην ανάλογη
"ετοιμότητα" που θα είμασταν σε εκτός πτερρόροιας εποχή.
Οπότε, παρακολούθηση της κοιλιακής χώρας-
βασικό αλλά λίγοι γνωρίζουν-
& σίγουρα όχι εφησυχασμός...
 
Back
Top