Αναπαραγωγή Γιατί έριξαν τον 4ο νεοσσό έξω απ' τη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giwtgos23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giwtgos23

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2015
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Έχω τρείς νεοσσούς. Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις: 1) Υπαρχη πιθανότητα να έχουν πρόβλημα με τα πόδια τους. 2) τη δευτέρα έκανα ωοσκοπηση να δω ποσα είναι γόνιμα και από τα 5 τα 3 ήταν γόνιμα. Σήμερα το πρωί είδα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού σπασμένο. Μόλις το είδα από κοντά διαπίστωσα πως ήταν ο τέταρτος νεοσσός. Γιατί να τον έριξαν έξω απ' την φωλιά;
 
Μπράβο να σου ζήσουν!
Συνήθως τα πουλάκια δεν γεννιούνται με πρόβλημα στα πόδια αλλά αυτό δημιουργείται από κακή στάση στις πρώτες μέρες της ζωής τους, όταν ακόμα σκελετός είναι μαλακός. Γιατί το ρωτάς; Πρόσεξες κάτι;
Ίσως ο νεοσσός είχε ήδη πεθάνει χωρίς να καταφέρει να βγει από το αυγό και πολύ σωστά το πέταξαν έξω. Το μάζεψες; Τώρα κάθε μέρα αυγό και κεχρί σενεγάλης.
Και να μαθαίνουμε νέα τους :)
 
Σήμερα το πρωί είδα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού σπασμένο. Μόλις το είδα από κοντά διαπίστωσα πως ήταν ο τέταρτος νεοσσός. Γιατί να τον έριξαν έξω απ' την φωλιά;
Δηλαδή πριν καν ο νεοσσός βγει απ το αυγό έριξαν το αυγό κάτω με αποτέλεσμα να πεθάνει και ο νεοσσός; ή τον βρήκες κάτω ζωντανό;

Υπαρχη πιθανότητα να έχουν πρόβλημα με τα πόδια τους.
Ναι υπάρχει πιθανότητα. Αν προκύψει τέτοιου είδους πρόβλημα (splayed legs: https://community.petbirds.gr/threads/Νεοσσός-με-splayed-legs.24206/ ) υπάρχει και λύση ( https://community.petbirds.gr/threads/Να-βάλω-πριονίδι-στη-φωλιά-για-την-αποφυγή-splayed-legs.25670/ ). Αν προκύψει τέτοιο πρόβλημα όσο πιο νωρίς κάνεις κάτι γι αυτό τόσο πιο γρήγορα θα φτιάξουν τα πόδια τους. :)
 
Πριν σκάσει ο νεοσσός είδα σπασμένο αυγο και είχε αίμα, επομένως υπέθεσα ότι ήταν ο τέταρτος νεοσσός μέχρι που που έκανα ωοσκοπηση και τα άλλα δυο ήταν τα τσουφια. Όσο αναφορά τα πόδια θα προσθέσω λίγο πριονίδι για κουνέλι να δω πως θα πάει και αν το δεχτούν θα βάλω λίγο ακόμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (αν κάνω λάθος διορθώστε με).
 
Όσο αναφορά τα πόδια θα προσθέσω λίγο πριονίδι για κουνέλι να δω πως θα πάει και αν το δεχτούν θα βάλω λίγο ακόμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (αν κάνω λάθος διορθώστε με).
Βάλε λίγο. Ξύλινη φωλιά δεν έχεις;
 
Το δεύτερο πρόσεξε τα ποδαράκια του, πρέπει να είναι από κάτω διπλωμένα όπως του μεγάλου.
Φτου φτου φτου να σου ζήσουν!
 
Έχουν το ένα 5 και το άλλο 4ημερες διάφορα από το μεγάλο.
 
Back
Top