Ασθένειες Γιατί ανοίγει το ράμφος του;

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Βρε παιδιά, αυτός ο μικρός τζαναμπετης βρήκε πάλι τρόπο να με κάνει να ανησυχώ. Πριν μισή ώρα προσπαθούσε να βουτήξει το κεφάλι του στην ποτίστρα και μετά πήγε στην πατήθρα όπου και ανοίγει το στόμα του διάπλατα. Μπορεί να το κάνει από τη ζέστη ή μπορεί να είναι και κάτι πιο σοβαρό; Ήχος δεν ακουγεται
 
Βρίσκεται σε δυτικό δωμάτιο και από τις 2.30 μέχρι τις 5.30 εχει αρκετή ζέστη, ενώ το ανατολικό μας δωμάτιο αυτές τις ώρες είναι πολύ δροσερό. Να του αλλάζω δωμάτιο κάθε μεσημέρι ή θα στρεσαριστει;
 
Αν οι συνθηκες του δωματιου τον ζοριζουν ειναι καλυτερα να το αλλαζεις.

Αν υπαρχει δωματιο που θα εχει καταλληλες συνθηκες και μπορει να ειναι εκει μονιμα ολη την ημερα ακομα καλυτερα
 
Δυστυχώς όχι. Το άλλο δωμάτιο είναι πολύ ζεστό τις πρωινές ώρες. Τα σπίτια εδώ δεν έχουν παντζούρια και όταν ο ήλιος πέφτει πάνω στα τζάμια τα δωμάτια μετατρέπονται σε θερμοκήπια. Θα αρχίσω να του αλλάζω δωμάτιο κατά τη διάρκεια της ημέρας ελπίζοντας ότι σιγά σιγά θα το συνηθίσει και θα γίνει μέρος της ρουτίνας του. Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δε χρειαζεται να του αλλαζεις δωματιο...
Καθε πρωι να του βαζεις μπανιερα για να κανει μπανιο...
Θα το βοηθαει παρα πολυ...
 
Είμαι της γνώμης να του αλλάζεις δωμάτιο κορίτσι μου ο ήλιος μαζί με το τζαμί έχεις δίκιο θα σκάει το καημένο δν θα στρεσαριστει Κ Εγω τα αλλάζω ανάλογα τη ζέστη 🙂αν πέφτει ο ήλιος και μπανιέρα να έχει πάλι θα ζεσταίνεται για σκέψου να μας χτυπάει εμάς ο ήλιος Κ ας κάνουμε μπάνιο ζεσταινόμαστε :)
 
Καθε πρωι να του βαζεις μπανιερα για να κανει μπανιο...
Θα το βοηθαει παρα πολυ...
Μπάνιο κάνει κάθε πρωί αλλά το μεσημέρι σκάει το καημένο.

Είμαι της γνώμης να του αλλάζεις δωμάτιο κορίτσι μου ο ήλιος μαζί με το τζαμί έχεις δίκιο θα σκάει το καημένο δν θα στρεσαριστει Κ Εγω τα αλλάζω ανάλογα τη ζέστη 🙂αν πέφτει ο ήλιος και μπανιέρα να έχει πάλι θα ζεσταίνεται για σκέψου να μας χτυπάει εμάς ο ήλιος Κ ας κάνουμε μπάνιο ζεσταινόμαστε :)
Από εκείνη την ημέρα ευτυχώς έπεσε πολύ η θερμοκρασία αλλά όταν ξανανεβει θα του αλλάζω δωμάτιο σίγουρα. Αφού κι εγώ η ίδια δεν αντέχω ☹
Εάν πηγαίνουμε μαζί στο άλλο δωμάτιο ίσως να μην τον ενοχλήσει η αλλαγή τόσο πολύ 👎

Το να βγει σε κάποιο δροσερό σημείο έξω στο μπαλκόνι ή στη βεράντα δεν υπάρχει ως ενδεχόμενο @ζιζι;
Τα σπίτια στην Κωνσταντινουπολη δεν έχουν μπαλκόνια. Και ειμαι από τους τυχερούς επειδή έχω μπαλκονοπορτα με καγκελα μπροστά και όχι απλά ένα παράθυρο όπως τα περισσότερα σπίτια ☹
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top