Φροντίδα Γιατί βρίσκω pellets παντού;

chriss-lam

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2018
Μηνύματα
196
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τις γνωσεις και τις εμπειριες σας στο εξης θεμα: Σαν υποστρωμα χρησιμοποιώ pellets. Εδω και λιγο καιρο λοιπον παρατηρω το καναρινι μου να κατεβαινεισ τον πατο του κλουβιου και να προσπαθει να πιασει το υποστρωμα. Ok θα μου πειτε ισως. Το θεμα ειναι ομως οτι βρισκω pellets παντου. Μεσα στην ποτιστρα, στο αγγουρι (στο οποιο κανει λακουβα και το χωνει μεσα ή και σε οτι αλλο βαλω. Ακομα και μεσα στην μπανιερα βρισκω. Τα παιρνει απο τον πατο του κλουβιου (απορω και εγω πως χωραει και το πιανει) και το μεταφερει οπου μπορει. Παραξενευτηκα γιατι ειναι κατι καινουργιο. Δεν το εχει ξανακανει οσο καιρο τον εχω. Ειναι ζωηροτατος, κοινωνικοτατος, κινητικοτατος, τρωει και πινει κανονικα και τραγουδαει πολυ! 😉
Σας ευχαριστω!
 
Είναι συνήθης αυτή η συμπεριφορά στα καναρίνια, ιδιαίτερα στα θυληκα. Συχνά προσπαθούν να μουλιασουν κάποια τροφή για να μαλακώσει. Λογικά και εσένα αυτο προσπαθεί να κάνει μόνο που σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται για τροφή. Θα πρέπει να το προσέχεις όμως αυτό γιατί εγκυμονει κινδύνους να αναπτυχθούν μικρόβια και βακτήρια στο νερό.
 
Ευτυχως ειναι ζωηρος ο μικρος μου! Τον απολαμβανω! Ευχαριστω για την απαντηση!
[automerge]1550649183[/automerge]
Να ρωτησω και κατι αλλο ομαδαρα; Τα σκληρα λαχανικα π.χ. μπροκολο τα δινουμε ετσι οπως ειναι ωμα ή θελουν λιγο βρασιμο πρωτα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα σκληρα λαχανικα π.χ. μπροκολο τα δινουμε ετσι οπως ειναι ωμα ή θελουν λιγο βρασιμο πρωτα;
Τα δίνουμε ωμά αφού πρώτα τα έχουμε πλύνει πολύ καλά.
 
Τα δίνουμε ωμά αφού πρώτα τα έχουμε πλύνει πολύ καλά.
Ευχαριστω! Τα πλενω πολυ καλα απλα για να ειμαι σιγουρη μεχρι τωρα τα εβραζα λιγο.
[automerge]1550657069[/automerge]
Ευχαριστω! Εννοειται πως τα πλενω πολυ καλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
να ειμαι σιγουρη μεχρι τωρα τα εβραζα λιγο.
Για να είσαι σίγουρη να το βάζεις σε ένα ταπερακι με νερό και ξύδι για λίγη ώρα.
 
Καλησπέρα, από τα πουλιά μου μόνο ένα το κάνει. Δεν το κόβει με τίποτα. Είναι στο πουλί. Κάθε μέρα αλλαγή νερό (ούτως ή άλλως) και πάντα βλέπεις την ποτίστρα του "μπουκωμένη" πέλετ . Η μόνη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ποτίστρα κενού ή μπίλιας. Εγώ στην επόμενη επίσκεψή μου σε ένα σοβαρό πετ σοπ θα το δω πιο σοβαρά. ΚΑλή συνέχεια.
 
Για να είσαι σίγουρη να το βάζεις σε ένα ταπερακι με νερό και ξύδι για λίγη ώρα.
Ευχαριστω! Θα το κανω!
[automerge]1550692080[/automerge]
Καλησπέρα, από τα πουλιά μου μόνο ένα το κάνει. Δεν το κόβει με τίποτα. Είναι στο πουλί. Κάθε μέρα αλλαγή νερό (ούτως ή άλλως) και πάντα βλέπεις την ποτίστρα του "μπουκωμένη" πέλετ . Η μόνη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ποτίστρα κενού ή μπίλιας. Εγώ στην επόμενη επίσκεψή μου σε ένα σοβαρό πετ σοπ θα το δω πιο σοβαρά. ΚΑλή συνέχεια.
Αν συνεχισει ετσι μαλλον σε κατι τετοιο θα καταληξω! 😂 Ζωηρουλι και σενα φαινεται το πουλακι! Να τα χαιρεσαι! Ευχαριστω!
 
Back
Top