Αναπαραγωγή Γιατί γέννησε το αυγό στον πάτο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Το ένα ζευγάρι άρχισε πριν μια εβδομάδα να σκίζει όλο το χαρτί του πάτου και να τα πετάνε απο'δω και από κει..

Τους έβαλα φωλιά, την φτιάξανε και σήμερα η κανάρα γέννησε το πρώτο αυγό κάτω στον πάτο..

Γιατί βρε παιδιά το γέννησε στον πάτο;
 
Πάρε το αυγό σε ασφαλές μέρος και τοποθέτησε ένα ψεύτικο μέσα στη φωλιά...
Βάλε αμέσως 4-5 σταγόνες υγρό ασβέστιο μέσα στην ποτίστρα τους.
Θα το κάνεις κάθε μέρα για τις 3-4 επόμενες μέρες.
Αμέσως όμως.
Με το καλό και τα υπόλοιπα
 
Γιατί βρε παιδιά το γέννησε στον πάτο;
Πολλά σενάρια... Πολλές υποθέσεις...
  1. Πρωτάρα θηλυκιά
  2. Κάτι έγινε τη στιγμή που γεννούσε το αυγό, κάτι την στρέσαρε ή την τρόμαξε και τελικά γέννησε στον πάτο
  3. Μπορεί να το γέννησε στη φωλιά και κάπως να έπεσε ή να το έριξε σε μια απότομη έξοδό της από τη φωλιά
Μπορείς για να αποφύγεις το σπάσιμο του αυγού να βάλεις λίγο χαρτί κουζίνας κάτω έτσι ώστε να ακουμπήσει το αυγό στα μαλακά.

Το αυγό τελικά έσπασε ή σώθηκε;
 
Ολόκληρο αυγό στον πάτο του κλουβιού... Είναι ολοφάνερη έλλειψη ασβεστίου...
Τα υπόλοιπα σενάρια μπορούν να συμβούν... αλλά είναι περισσότερο σενάρια
 
Γιατί η έλλειψη ασβεστίου οδηγεί την κανάρα μα γεννήσει έξω από την φωλιά το πρώτο αυγό? Μου έχει συμβεί και εμένα σε πρωτάρες.
 
Μου έχει συμβεί και εμένα σε πρωτάρες;
Μας ρωτάς;
Γιατί η έλλειψη ασβεστίου οδηγεί την κανάρα μα γεννήσει έξω από την φωλιά
Θα λυθούν οι απορίες σου αν διαβάσεις το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Γιατί η έλλειψη ασβεστίου οδηγεί την κανάρα μα γεννήσει έξω από την φωλιά το πρώτο αυγό? Μου έχει συμβεί και εμένα σε πρωτάρες;
Έχοντας υπόψη μου και το ανάλογο άρθρο, θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη δυστοκίας για να γεννήσει μία κανάρα εκτός φωλιάς.
Η έλλειψη απορρόφησης ασβεστίου οδηγεί σε δυστοκία. Η δυστοκία προκαλεί δυσκολία στο θηλυκό να γεννήσει ένα αυγό του οποίου το κέλυφος δεν έχει τη σωστή σύσταση (αν έχει κέλυφος δηλαδή). Το θηλυκό λοιπόν καθώς δυσκολεύεται, δεν παραμένει σχεδόν ποτέ μέσα στη φωλιά και η κατάληξη είναι η γέννηση ή όχι του αυγού κάτω, αφού το πουλί είναι ήδη εξαντλημένο.
Μία κανάρα όμως και για πολλούς άλλους λόγους μπορεί να γεννήσει αυγό εκτός φωλιάς (συνήθως στον πυθμένα του κλουβιού)
 
Οπότε δεν ξέρουμε σίγουρα τι μπορεί να φταίει, σωστά;
Παρατηρησε και τον αρσενικο... Πριν κατι μερες σε ενα ζευγαρι μου βρηκα το πρωτο αυγο σπασμενο στον πατο του κλουβιου,το επομενο πρωι και το δευτερο, χωριζοντας τον αρσενικο τα επομενα 3 τα εκανε στην φωλια
 
Παιδιά ας αφήσουμε τις υποθέσεις.. Πολλά πολύ να συνέβησαν.. και αν ήταν πρωτάρα ένας λόγος παραπάνω! Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. Πλέον υπάρχουν στη φωλιά 4 αυγουλάκια (?) και καλή σας επώαση! :D
 
Παιδιά ας αφήσουμε τις υποθέσεις.. Πολλά πολύ να συνέβησαν.. και αν ήταν πρωτάρα ένας λόγος παραπάνω! Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. Πλέον υπάρχουν στη φωλιά 4 αυγουλάκια (?) και καλή σας επώαση! :D

Ναι, είναι πρωτάρα η μικρή μου..
Οχι καλέ 4..σήμερα είναι το δεύτερο..
Ευχαριστούμε!
Επίσης!
 
Back
Top