Ασθένειες Γιατί για δεύτερη χρόνια έπεσε η φτερούγα του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης KYRIAKH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

KYRIAKH

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Ένα Κανάρι μου είναι 6 χρονών(αρσενικό) τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με την πτερορροια πέρυσι όμως του είχε φύγει όλη η φτερούγα την ξανάβγαλε από την αρχή κ ήταν μια χαρά, φέτος όμως πάλι τα ίδια. Είναι φυσιολογικό;
 
Αν εννοείς τους οδηγούς(τα φτερά της φτερούγας του), είναι φυσιολογικό.
Κάθε χρόνο το ίδιο δεν συμβαίνει; Τι διαφορετικό έπρεπε να γίνει τώρα;
Πού έχεις την αμφιβολία σου;
 
Το Κανάρι το έχω 6 χρόνια μόνο πέρυσι και φέτος έγινε αυτό επίσης έχω κ αλλά κανάρια και δεν τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Είχα ένα θηλυκό 15 χρόνια ούτε μια φορά δεν το έπαθε από τι θυμάμαι.

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 18:12 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 18:09 -

Μάλλον δεν το έχω γράψει καλά, έχει φύγει η ουρά του αν έτσι είναι ποιο κατανοητό.
 
Tα φτερά πτήσης της ουράς ή τα φτερά πτήσης της φτερούγας; Και στις 2 πάντως περιπτώσεις το βρίσκω φυσιολογικό να πέσουν, αν και εγώ δεν έχω καναρίνια αλλά το ίδιο είναι πιστεύω...
 
αν εχει φυγει η ουρα του αλαζουν τα πραγματα τι ποιο φυσιολογικο κατα την διαρκεια της πτεροριας το πουλι αλαζει ολα του τα φτερα οποτε ειναι φυσικο να αλαξει και την ουρα του εσενα τωρα το πιθανοτερο ειναι οτι την αλαζει με την μια και οχι σταδιακα οπως θα επρεπε αλλα δεν ειναι τιποτα το ανυσιχιτικο.
 
Το Κανάρι το έχω 6 χρόνια μόνο πέρυσι και φέτος έγινε αυτό επίσης έχω κ αλλά κανάρια και δεν τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Είχα ένα θηλυκό 15 χρόνια ούτε μια φορά δεν το έπαθε από τι θυμάμαι.



Μάλλον δεν το έχω γράψει καλά, έχει φύγει η ουρά του αν έτσι είναι ποιο κατανοητό.

Πολύ σπάνια και κάτω απο κάποιες συνθήκες ανακόπτεται η πτερόρροια και δεν αλλάζουν όλα τα φτερά. Το πιο πιθανόν είναι οτι δεν το παρατηρείς κάθε χρόνο επειδή είναι λίγα(τα συγκεκριμένα φτερά) και όταν αλλάζουν σταδιακά, το πουλί δεν δείχνει "γυμνό". Μάλιστα μιας και είναι τα πρώτα απο τα φτερά που αλλάζουν μόλις στην αρχή της πτερόρροιας, συνήθως όλοι μας, δεν είμαστε "πονηρεμένοι" οτι ξεκίνησε αυτή η διαδικασία. Διαχείριση της Πτερόρροιας
 
Συμφωνω με το Μακη, εκτος και αν το πουλακι περασε "στιγμη εντονου στρες"με συνεπεια να ριξει τη φτερουγα τελειως και οχι σταδιακα οπως πρεπει. Συμβαινει συχνα αυτο το φαινομενο αν η κινησεις μας ειναι ξαφνικες και τρομαζουν το πουλακι.:)
 
Σας ευχαριστώ πολύ μπορεί να στρεσαρίστηκε για κάποιο λόγο, ελπίζω να ξαναβγεί όπως συνέβηκε κ πέρυσι. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ; Τους δίνω ανάμικτη τροφή σπόρων, αυγότροφή η αυγό κ τους βάζω Μήλο 3 φορές την βδομάδα και μαρούλι κάπου κάπου, κ μπορεί να τους βάλω κ κανένα άλλο φρούτο ανά διαστήματα, μήπως χρειάζεται κάτι ακόμα για την περίπτωση του; βάζω και μια Φώτο
 

Συνημμένα

  • P9140011.webp
    P9140011.webp
    48,7 KB · Προβολές: 104
Σας ευχαριστώ πολύ μπορεί να στρεσαρίστηκε για κάποιο λόγο, ελπίζω να ξαναβγεί όπως συνέβηκε κ πέρυσι. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ; Τους δίνω ανάμικτη τροφή σπόρων, αυγότροφή η αυγό κ τους βάζω Μήλο 3 φορές την βδομάδα και μαρούλι κάπου κάπου, κ μπορεί να τους βάλω κ κανένα άλλο φρούτο ανά διαστήματα, μήπως χρειάζεται κάτι ακόμα για την περίπτωση του; βάζω και μια Φώτο
καλο ειναι να του παρεις μια ποληβιταμινη για την πτερορρια σαν και αυτη Multi-vit for birds η αυτη Muta-vit (Orlux) για να το βοηθησει να απενακτηση το φτερωμα του!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μήπως χρειάζεται κάτι ακόμα για την περίπτωση του;

Οπωσδηποτε πεταμα η ποτιστρακαι να παρεις αυτα τα βουρτσακια που πλενουμε τα μπουκαλια, για να τις καθαριζεις!
Χρειαζονται φρεσκο και καθαρο νερο, γιατι αλλιως αρρωσταινουν!
 
Το νερό τους το αλλάζω κάθε μέρα μπορεί κ 2 φορές. την ποτίστρα την πλένω με σφουγγάρι πιάτων, κ είναι και σχετικά καινούρια, όμως πολύ φθηνή τις είχα πάρει τον Ιούνιο γιατί ήθελα να βάλω 2-3 στο κάθε κλουβί επειδή θα έφευγα για τέσσερις μέρες κ θαμπώνουν όλες έτσι. Θα τις βγάλω,. ευχαριστώ
Γενικότερα πως τον βλέπετε το μποκολινο; Πάντως από φωνή σκίζει.
 
Back
Top