Αναπαραγωγή Γιατί δεν έχουν κάνει ποτέ αβγό τα μπάτζι μου;

Xρυσούλα

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2014
Μηνύματα
16
Έχω δύο μπάτζι πάνω από 3 χρόνια σε εξωτερικό χώρο, έχοντας κάνει διατροφική προετοιμασία αλλά δεν έχουν κάνει ποτέ αβγό γιατί.;
 
Είσαι σίγουρη ότι είναι ζευγάρι; Μπορείς να μας βάλεις καθαρές φωτογραφίες τους και να μας πεις και την διατροφή που ακολουθείς γενικά αλλά και την προετοιμασία τους;
Στην φωτογραφία να φαίνεται καθαρά η μυτούλα τους :)
 
Μπορώ να βγάλω φωτογραφίες από το κινητό και θα βγάλω βέβαια θα τις ανεβάσω συντομα... Την τροφή τους την κανονική δεν ξέρω πως την λένε πήγα στο πετ σοπ ζητησα τροφή και μου την έδωσαν...😳 Επίσης συχνά τους κόβω φρούτα και τρώνε και αυγό! Χρειάζονται κάτι παραπάνω.
 
Πρέπει να περιλαμβάνονται χόρτα και λαχανικά κατά κύριο λόγο στο μόνιμο διαιτολόγιό τους. Και οι σπόροι να είναι ποικίλοι όχι το σκέτο βόρι που πουλάνε χύμα. Επίσης πρέπει να έχεις πάντα σουπιοκόκαλο στο κλουβάκι. Για την διατροφή μπορείς να βρεις πολλά άρθρα εδώ Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών.
Περιμένουμε τις φωτογραφίες :)
 
Α άρα μπορώ να κάνω κάτι να τους αλλάξω τη διατροφή. Μια χαρά ευχαριστώ!

Δεν μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφιες τους!☹
Του ενός η μύτη είναι μπλε μωβ και του άλλου κιτρινοπράσινη! Ζευγάρι δεν είναι.;
 
Ένα ώριμο αρσενικό έχει μύτη βαθύ μπλε και ένα ώριμο θηλυκό καφέ σκούρο. Διαφορετικά χρώματα εφόσον είναι 3 ετών και πάνω, δείχνουν ή ότι τα πουλιά δεν έχουν σεξουαλικιή διάθεση ή ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας, νεφρά συκώτι κτλ. Πρέπει να δούμε φωτογραφίες, τουλάχιστον στην αρχή της άνοιξης και εν τω μεταξύ φρόντισε τον εμπλουτισμό της διατροφής τους.
 
ΟΚ έβγαλα φωτογραφίες αλλά δεν μπορω να τις ανεβάσω! Θα τα πάω σε κτηνίατρο να μαι σίγουρη μην μου πάθουν και τίποτα!
 
δεν έχεις λογαριασμό σε κάποιο σάιτ φωτογραφιών να τις ανέβαζες εκεί και να μας δώσεις το λινκ;
 
Μην πετάξεις τα λεφτά σου τσάμπα Χρυσούλα.. Δες εδώ για κτηνιάτρους που ασχολούνται και ξέρουν από πτηνά: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Όποιος είναι πιο κοντά και σε βολεύει να πας αφού πρώτα πάρεις τηλέφωνο και βεβαιωθείς ότι ξέρουν από παπαγαλάκια.. 😉

Οι φωτογραφίες από κινητό δεν ανεβαίνουν συνήθως.. Βγάλε από κάποια φωτογραφική μηχανή!
 
Να ρωτήσω κάτι βασικό? Φωλιά τους έχεις βάλει μεσα ε; και σε ποιο σημείο την εχεις βάλει; Ειναι κάπου ψηλά η κάτω;
και τι φωλιά εχεις βάλει. Αμα βρείς καποια φωτο θα βοηθούσε. Η πες μας πως είναι, στρογγυλή η σαν κουτί κλειστή.

Τα έχεις 3 χρόνια, αυτα πόσο είναι περίπου ξέρεις;

και το οτι είναι σε εξωτερικό περιβάλλον μπορεί να πάιζει και αυτό ρόλο, μόνο οταν τα εχουμε μέσα στο σπίτι γεννάνε ολο το χρόνο, αμα είναι έξω μπορεί να περιμένουν τις πρώτες ζέστες της άνοιξης η και του καλοκαιριού!

ΑΝ είναι σίγουρα ζευγάρι!
 
Back
Top