Αναπαραγωγή Γιατί δεν εκκκολαύθηκε το τελευταιο αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
29 Αυγ 2016
Μηνύματα
2.740
Πόλη
Λευκάδα
Γεια σας γεια σας! Επιστροφη με ερωτηση. Για ποιο λογο λετε να μην εσπασε το τελευταιο αυγο; Το οποιο ειχε σχηματιστει κανονικα.

rsz_20161016_142549.webp
 
@maria p ηταν κανονικα σχηματισμενο και το τσοφλι παρα πολυ μαλακο... υγρασια ειχε μπολικη... Οποτε τι μπορει να φταιει; Το τσοφλι το εσπασα εγω οταν το εβγαλα δεν ειχε κατι
 
Κανονικα. Δε ξερω αν φαινεται στη φωτογραφια αλλα και ραμφος εχει και απο ολα..
 
Στεναχωριθηκα πολυ που το ειδα... Βεβαια τωρα παρατηρω οτι εχει μια τρυπιτσα αλλα αν ειχε γινει απο πριν δε θα ηταν κολημενο το αυγο πανω στο νυμα;
 
Προσπάθησε αλλά δεν άνοιξε. Άλλη φορά να έχεις υγρασία κοντά στο κλουβί όταν κλωσσάνε, ιδίως όταν πλησιάζουν οι μέρες της εκκόλαψης για να μαλακώνει το κέλυφος.
 
Μπορεί ο προσανατολισμός του συγκεκριμένου σημείου του κλουβιού να δημιουργεί ξηρή ατμόσφαιρα. Θα την ενισχύεις.
Διάβασε και το άρθρο, υπάρχουν πολλοί λόγοι νέκρωσης των νεοσσών αλλά αυτό ήταν έτοιμο, γι' αυτό λέω ότι έφταιξε το κέλυφος ή η αδυναμία του να το σπάσει.
 
Το κελυφος ηταν παραπολυ μαλακο.. με το που το επιασα εσπασε. Τωρα τι να πω δε ξερω.. Παντως ειναι 99% σιγουρη οτι δεν ειναι απο υγρασια... και αν θυμαμαι καλα οταν ηταν να σπασει εβρεχε... Οποτε υγρασια φουλ
 
Δε ξερω βρε Μαρια μου ουτε εγω... Παντως απο αυτο που διαβασα τα απεκλεισα ολα.. Δε ηταν να βγει και τελος... Δε ξερω τι αλλο να πω...
 
Πέρα απ την υγρασία, δεν είναι όλοι οι οργανισμοί δυνατοί να επιβιώσουν. Γι αυτό η φύση βάζει εμπόδια και μόνο οι πιο δυνατοί οργανισμοί τα ξεπερνούν και τελικά επιβιώνουν. Δυστυχώς η φύση είναι σκληρή. Για τα πουλάκια μας ένα ακόμα εμπόδιο είναι και η πτερόροια. Υπάρχουν πουλιά που στην πρώτη τους πτερόροια δεν τα καταφέρνουν. Ή πουλιά που ενώ είναι στη φωλιά δεν έχουν την δύναμη να απαιτήσουν τροφή απ τους γονείς και έτσι δεν τα καταφέρνουν. Οπότε δεν είναι μόνο η υγρασία. Όπως φαίνεται ο μικρούλης δεν ήταν δυνατός για να επιβιώσει.. Δυστυχώς και λυπάμαι γι αυτό, αλλά τα έχει αυτά η αναπαραγωγή.
Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Για ποιο λόγο το άνοιξες; Υπάρχει περίπτωση να ήταν ζωντανό και ανοίγοντας το να το σκότωσες; Από την περιέργεια σου;
 
Οχι δεν ηταν ζωντανο και φαινεται στη φωτογραφια @alicedros εχει περασει μια εβδομαδα απο τη μερα που εσκασε το πρωτο και αν υποθεσουμε οτι αυτο ηταν το τελευταιο επρεπε να εχει σκασει το αργοτερο Τεταρτη... αν θυμασαι εσυ ειπες να βγαλω το αυγο και να βαλω ψευτικο.. Οπως το επιασα να το βγαλω ανοιξε... και ειδα αυτο που εβγαλα φωτογραφια.. Δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομυριο να το σκοτωσα εγω... εχει μερες πεθαμενο και αυτο φαινεται...
 
Back
Top