Αναπαραγωγή Γιατί δεν επιβιώνουν οι νεοσσοί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης trou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

trou

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Αρκαλοχώρι
Καλησπέρα είμαι καινούργιος σε σχέση με τα καναρίνια έχω ένα ζευγάρι καναρίνια το οποίο μετά που θα σπάσουν τα αυγά τα κάνουν όλα σωστά σαν ζευγάρι ταιζουν και η δύο.Μετα από 15 μέρες οι νεοσσοί άρχισε ο ένας μετά τον άλλον να μην επιβιώνουν τη πήγε λάθος είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει
 
Έχω ακόμα 1 αλλά δεν ξέρω αν τα καταφέρει είναι ο ποιο μεγάλος από τους προηγούμενους
 
Τα πουλάκια που χάθηκαν ήταν ταϊσμένα ?
Συνήθως μετά τις 7 ημέρες ο κάναρος ταΐζει τα μικρά περισσότερο και η κανάρα λιγότερο, στις 15 ημέρες ζωής των νεοσσών ο κάναρος θα έπρεπε να ταΐζει τα μικρά συνέχεια και θα έπρεπε να βλέπεις την αντίστοιχη κατανάλωση στο βραστό αυγό και την αυγοτροφή.
 
Ναι όταν χάθηκε το πρώτο έβλεπα την καναρα να συνεχίζει να ταιζει τα υπόλοιπα μετά από δύο μέρες χάθηκε και το άλλο
 
Όχι όσο στην αρχή στης πρώτες 10 μέρες
[automerge]1624045787[/automerge]
Μεγαλώνοντας δεν τρώνε και ποιο λίγο η κάνω λάθος
 
Μεγαλώνοντας δεν τρώνε και ποιο λίγο η κάνω λάθος
Λάθος, μεγαλώνοντας τρώνε πολύ περισσότερο, για αυτό ρώτησα για την κατανάλωση.
Ο κάναρος θα έπρεπε να ταΐζει με ''τρελούς'' ρυθμούς, το βραστό αυγό (1/4 του αυγού) θα έπρεπε να έχει καταναλωθεί σε 2 ώρες (το περισσότερο τουλάχιστον). και να χρειάζεται να κάνεις ανεφοδιασμό.

Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα των παθολογικών αιτίων αν κάποιος από τους γονείς έχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχει διαπιστωθεί.

Παρακολούθησε το τελευταίο μικρό, δες αν το ταΐζουν τακτικά, ειδικά το απόγευμα πριν βραδιάσει.
Αγόρασε κρέμα για νεοσσούς και τάισε το μικρό εσύ αν χρειαστεί 1-2 φορές την ημέρα (ειδικά το απόγευμα)

Τα μικρά που χάθηκαν γνωρίζεις πότε χάθηκαν ? πρωί - μεσημέρι - απόγευμα ?
 
δεν μου ανοίγει καν το στόμα του
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις, ή είναι ταϊσμένο ή φοβάται, δοκίμασε να σκουντήσεις το κεφαλάκι του ελαφρά και αν ανοίξει το στόμα να το ταΐσεις.
Προσοχή στην θερμοκρασία της κρέμας περίπου 39,5 βαθμούς, παραπάνω θερμοκρασία μπορεί να κάνει ζημιά. όπως και η λιγότερη θερμοκρασία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
 
Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το ζευγάρι μου έχουν κάνει 2 γέννες να τους χωρίσω η μπορούν να κάνουν και 3
 
Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το ζευγάρι μου έχουν κάνει 2 γέννες να τους χωρίσω η μπορούν να κάνουν και 3
Όντως είναι αργά για 3η γέννα.
Θα πρότεινα να στείλεις (μετά από τηλεφωνική επικοινωνία) ταχυδρομικώς κουτσουλιές από τους γονείς για έλεγχο για να διαπιστωθεί αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 
όσο για την κρέμα το δοκίμασα αλλά δεν τρώει καθόλου δεν μου ανοίγει καν το στόμα του
Για το μέλλον θα ήθελα να καταγραφεί ότι τα μικρά καναρίνια κάποιων ημερών, εφόσον έχουν ανοίξει τα μάτια τους, δεν δέχονται εύκολα το τάισμα με την πρώτη, και επομένως πρέπει κανείς, όταν είναι απαραίτητο, να επιμένει, π.χ. με μαλακές κινήσεις να τους ανοίξει το στόμα ώστε να τα ταΐσει (τις πρώτες φορές τουλάχιστον).
Λυπάμαι για τα πουλάκια σου. Ενδεχομένως να υπάρχει κάτι το παθολογικό στους γονείς, το οποίο, όπως σου είπαν σε προηγούμενα ποστ, θα μπορούσες να το δεις με εξετάσεις
 
Back
Top